• |
ide | kryesore

30 qershori/ “Le të ketë vëllavrasje”, ish-kreu i PD në Elbasan shoqërohet në Polici (VIDEO)

Lajme, Të fundit

Ish-kryetari i Partisë Demokratike i degës së Elbasanit, Aurel Bylykbashi, është shoqëruar në Komisariatin e Policisë, lidhur me deklaratën e bërë ditën e djeshme në mbledhjen e “Aleancës qytetare”.

Gjatë mbledhjes, Bylykbashi është shprehur mbi mundësinë e shpërthimit të një konflikti civil, si pasojë e klimës tejet konfliktuale politike me afrimin e zgjedhjeve të parashikuara për t’u mbajtur më datë 30 qershor. “Domethënë do të ketë luftë civile, do të ketë vëllavrasje! Po e them prerë dhe qartë: Ne nuk do të lejojme zgjedhje në 30 Qershor!”- citohet të ketë thënë ish-kreu i PD-së në Elbasan.


Më tej në ligjëratë, Bylykbashi u ka bërë thirrje të pranishmëve që të bashkohen për t’i bërë të qartë kryeministrit Edi Rama se nuk aksioni i tyre nuk ka kthim pas. Ne duhet tëë jemi të gjithë atje, në Bradashesh dhe t’i themi më qartë se kurrë, se ky qytet nuk të do, ky vend nuk të do dhe nuk ka burg që mund të na kthejë nga rruga jone!! Jemi më të qartë se kurrë!”- ka thënë mes të tjerash ish-deputeti, i cili po merret në pyetje nga Policia.

Pjesë nga fjala e Aurel Bylykbashit:

Nga ana tjetër është data 30. Ka shumë zëra që parashikojnë Kasandrën, domethënë do të ketë luftë civile, do të ketë vëllavrasje!…Ka vëllavrasje, ka luftë civile? Le të ketë!! Patjetër që le të ketë, ne nuk kthehemi mbrapsht nga rruga jonë dhe nuk do të bëjmë gabimin që bënë gjyshërit tanë në 1944!! Dhe të ngelemi peng dhe për 50 vjet të tjera. Historia, historianët le të shkruajnë më mbrapa, kishin të drejtë këta apo kishin të drejtë ata. Ne do të merremi me ngjarjen.

 

Nuk trembemi nga asgje dhe askush! Demokracia dhe Lirija jane ne rrezik!! Fjala ime dje ne krijimin e Aleances Qytetare per Mbrojtjen e Lirise dhe Demokracise ne Elbasan.Pershendes krijimin e Aleances Qytetare per Lirine dhe Demokracine ne Elbasan!Ne rradhe te pare, deshiroj t’i sjell nje mesazh kesaj Aleance dhe nepermjet saj gjithe qytetareve te Elbasanit… Ne rast se do te kishim zgjedhje ne Shqiperi, Aleanca jone politike, Aleanca jone me qytetarin e thjeshte fiton zgjedhjet!! Kjo i ka bere keta qe te hyjne ne nje rruge te gabuar dhe te cojne vendin ne vellavrasje. Kjo Aleance qe krijohet sot ne Elbasan por qe krijohet edhe ne 61 Bashkite e Shqiperise, ka nje mision te qarte dhe te prere, Demokracia Shqiptare eshte ne rrezik! Ky vend ka sakrifikuar shume per demokracine, Risto, Demiri, Skenderi, Ismaili, dhjetera dhe qindra te tjere kane lene jeten dhe kockat per demokracine! Prandaj ne jemi sot ketu per te mbrojtur ate qe fituam ne 1990, mbas kaq vitesh burgosjesh, sakrificash, internimesh ne vendin tone!Aleanca e krijuar sot ne Elbasan, duhet te kete nje axhende dhe objektiva te qarta, jo vetem thjesht sensibilizim, jo vetem thjesht mesazhe te qarta kundershtareve te Demokracise dhe Lirise ne Shqiperi, por ne kemi dy ngjarje qe vijne: data 26, kur kryeministri Rama vjen ne Elbasan per te bere takimin e rradhes. Ne duhet te jemi te gjithe atje, ne Bradashesh dhe ti themi me qarte se kurre, se ky qytet nuk te do, ky vend nuk te do dhe nuk ka burg qe mund te na ktheje nga rruga jone!! Jemi me te qarte se kurre!!Nga ana tjeter eshte data 30. Ka shume zera qe parashikojne kasandren, domethene do te kete lufte civile, do te kete vellavrasje! Po e them prere dhe qarte: Ne nuk do te lejojme zgjedhje ne 30 Qershor!!Ka vellavrasje, ka lufte civile? Le te kete!! Patjeter qe le te kete, ne nuk kthehemi mbrapsh nga rruga jone dhe nuk do te bejme gabimin qe bene gjysherit tane ne 1944!! Dhe te ngelemi peng dhe per 50 vjet te tjera. Historia, historianet le te shkruajne me mbrapa, kishin te drejte keta apo kishin te drejte ata.. Ne do te merremi me ngjarjen.Ne qofte se Demokracia rrezikohet, Liria rrezikohet dhe do trupat tane per ta mbrojtur, jemi gati!! Dhe le ta degjoje kete Elbasani dhe Tirana!!Nuk jemi ketu se po luajme politikisht, eshte shume me e madhe kjo qe po bejme, rrezikohet Liria dhe Demokracia dhe kemi dy rruge: o do te na shtypin ne punet tona, ne bizneset tona, do te na pengojne lirine e fjales, ose do te largohemi nga Shqiperia! Une kam zgjedhur te jetoj ne kete vend, dhe ashtu sic kam bere gjithe kete kohe, do te luftoj me gjithe fuqine e shpirtit per Demokracine dhe Lirine!! T’ua percjellim kete mesazh gjithe qytetareve te Elbasanit!

Publiée par Aurel Bylykbashi – Faqja Zyrtare sur Mardi 25 juin 2019

 

 

 

 

 

 

8 Comments

  1. me kujtohet “avokat “ngjela ne studio televizive ne ate kohe me ramen edhe 13000 veta jan pak per tu vrar jo me 1-2-3- apo 4 por dhe 13000 mij jame pake kesht deklaronte mbeshtetesi nr 1 i qelbesirave ne ate koh………………

  2. Kalbeni ne burg kete bajge ekstremiste qe ben thirrhe per vella vrasje,kot mundoheni me thirrje te deshperuara dhe me fryme te mbaruar se nuk ju degjon njeru,populli i thjeshte ne 30 qershor sipas deshires dhe te drejtes se tyre ca do votijne,ca do shkojne ne plazh,ca do rrine ne shpi dhe ata kamikaze qe do veprojne ne kundershtim me ligjet e vendit do marrin denimin qe meritojne,pra 30 qershori do jete nje dite normale!

  3. Qelbesire e madhe qenka ky !! Nuk eshte per tu habitur pserse nk fiton ky ne zgjedhje…
    Ne kete menyre ky mendon se do ta dergoj shqiprin n’europe ???
    Turp turp te ket…

  4. flake e zjarre te ndizet ,ja te rrojme te gjithe ose te vdesin te gjithe .po shqiperia nuk mund te jete prone e banditeve te rikurvave dhe bandes se ambasadave .rama do na rruaje karin te gjitheve ne opozitareve.

  5. Me sa duket jemi popull qe nuk e duam lirine. Jemi mesuar me diktat. Akoma vazhdojme. Perderisa mbajme pre 20 vjetesh njehere ne bashki e nje here nje km hajdut ordiner dhe bandit. E tolerojme dhe zhulin . Nuk rrojme dot pa i ber keq vehtes dhe familjes dhe mire krimineleve ordiner. Milet i cuditshem jemi. Te na rrojne partite.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu