• |
ide | kryesore

Marrëdhëniet Parlament-opozitë, raporti i Komisionit të Venecias: Siguroni qendrueshmëri të ligjit

Lajme, Të fundit

Komisioni i Venecias ka publikuar një raport në lidhje me marrëdhëniet mes Parlamentit dhe opozitës së bashkuar joparlamentare, e cila prej 5 muajsh ka djegur mandatet.

Në raport theksohet se është me rëndësi që të sigurohet qendrueshmëria e ligjit, të këtë kontroll të jashtëm nga Gjykata Kushtetuese për ndryshimet në rregullore, si edhe duhet të vijojë jeta parlamentare, duke shtuar se mosmarrëveshjet politike nuk e justifikojnë bojkotin.


Të ketë një kontroll të jashtëm nga ana e Gjykatës Kushtetuese për ndryshimet në rregullore. Opozita duhet të ftojë ekspertë dhe palë të interesuara në mbledhjet e komisioneve parlamentare.”- shkuhet ndër të tjera në raport.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. Heret qenka kujtuar Komisioni Venecias,!Akoma nuk e paska marre informacionin Komisioni i Venecias se ne Shqiperi nuk ka gjykate kushtetuese dhe as gjykate te larte,dhe ne preim te na japin mendje,keta qe nuk u punoka fare mendja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu