• |
ide | kryesore

Kulisat/ Mesazhi amerikan që bëri të tërhiqen Basha dhe Kryemadhi

Arkiva, Kryesore

Tonet e forta që Mathew Palmer përdori gjatë intervistës për Zëri i Amerikës janë vetëm ana e dukshme e mesazhit që liderët e opozitës kanë marrë prej disa ditësh nëse ata planifikojnë dhunë dhe përplasje në votimet e 30 qershorit.  Zv.ndihmës sekretar i shtetit theksoi se “është përgjegjësi e udhëheqësve të opozitës që, në këto rrethana, t’ua bëjnë të qartë përkrahësve të tyre se dhuna është një mjet i papranueshëm”. Dhe ai e shpuri më tej kërcënimin: “Pengimi i zgjedhjeve mund të përbëjë bazë për t’u përjashtuar nga marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara”

Këtë deklaratë që publiku shqiptar e dëgjoi vetëm të premten, Basha dhe Kryemadhi e kanë marrë si mesazh që në fillim të javës.


Kreu i PD-së bëri një parapakthehu të martën që pas momentit që në zyrën e tij parakaluan numri një i ambasadës amerikane dhe homologu i saj i BE.

Lexo me tej:

Andi Bushati:Basha, Kryemadhi, “revolucionarë” me negocim

Në pasditen e së njëjtës ditë Basha që prej muajsh betohej se nuk do të lejonte votime me asnjë mjet në 30 qershor, e ndryshoi kursin 180 gradë duke pohuas se “dhuna shkon në interesin e Edi Ramës” Ai thirri në zyrën e tij edhe kryetarët të partrive aleate për ti thënë se opozita i kishte gjërat në rregull dhe ajo duhet të shmangte përplasjen civile.

Ndonëse militantët e opozitës shprehën një  antipati të madhe ndaj Mathew Palmer, duke i gjurmuar atij edhe lidhjet e tij serbe, në të njëjtën linjë me Bashën u rendit edhe Kryemadhi. Menjëherë pas intervistës së zv.ndihmës sekretarit të shtetit nga selia e LSI doli deklarata: “Lëvizja Socialiste për Integrim u bën thirrje anëtarëve, simpatizantëve dhe veprimtarëve të saj në të gjithë Shqipërinë, që të mos bien pre e provokimeve të cilat do të vijnë duke u shtuar, pasi makineria kriminale e pushtetit të votave të krimit, e përfshirë prej panikut e frikës së ndëshkimit të afërm, do të përpiqet me çdo mjet dhe me çdo mënyre të krijojë kaos, konfuzion dhe konikt, për të përligjur përpjekjen kriminale të Edi Ramës për të rrëzuar Republikën dhe për të marrë peng shtetin”.

Profil/ Kush është ambasadorja e re e SHBA-ve në Tiranë

Natyrisht që këtu ka një nonsens. Sado i kriminalizuar që të jetë, Edi Ramës nuk i intereson dhuna në 30 qershor. Atij i intereson të fusë në xhep të 61 bashkitë, që nesër nëse i duhet të negociojë ta bëjë këtë nga pozitat e forcës. Prandaj jo më kot ai shpiku të gjitha llojet e kërcënimeve për ata që priteshin të kryeenin veprime radikale ditën e votimeve, ndërkohë që ishin liderët opozitarë ata që thoshin se nuk do të lejonin zgjedhje në 30 qershor.

Pra është e qartë se ata që janë zbythur janë Basha dhe Kryemadhi. Ata ndoshta kanë imagjinuar se do të bënin një revolucion me leje nga ambasada amerikane, apo një kryengritje me licencë ndërkombëtare. Dhe kur për këtë shpresë iu thyen turinjtë, ata i kanë besuar më shumë zyrtarëve të huaj sesa kredos së tyre. Kjo shpjegon dhe faktin se pse pas deklaratave të Palmertit ata kanë gjetur justifimimin absurd: “Dhuna i intereson Edi Ramës”.

©Lapsi.al

41 Comments

 1. Per Bushatin dhe Shkullakun e gjithe ajo qe ngriten ne mbeshtetje te opozites ishte nje deshtim. Kthehuni edbe njehere para pese muajsh se cfare keni thene. Tani pranojeni deshtimin.

  1. Hahaha…Fiks fare!

   Por Harrove edhe:

   “Faleminderit!” the ciles i gjati pritet the pergjigjet:

   “Ska perse, e kam per detyrë!”

 2. Ky Basha ia kalon çdo aktori komedian,po ti permbledhesh te gjithe fjalimet e tij qysh prej hyrjes ne çader e deri me sot,del nje film humoristik qe mund te konkuroj per çmimin Oskar si komedia e shekullit!!!

 3. Basha u zbyth jo vetem nga nderkombetaret,pasi kur i hyri kesaj rruge qorre me urdher te Berishes ai e dinte qe nderkombetaret i kishte kundra,por ai u zbyth pasi nuk gjeti perkrahje ne popull perveç disa militanteve fanatike te PDse dhe Berishes,pjesa tjeter e popullit u distancua nga thirrjet e vazhdueshme per revolucion.Basha tregoi edhe njehere se eshte politikan i dobet dhe PDja ka nevoje per reformim rrenjesor po deshi te vij ne pushtet…

 4. Qe dhuna i intereson Rames nuk do as mend e as kalem. Dhuna i intereson gjithmone atij qe eshte, apo mendon se eshte me i forte, sepse eshte baza per ta eliminuar perfundimisht kundershtarin. Mos harrojme qe jeta politike nuk mbaron te dielen. Disa besojne tek tulatja e PD, disa te tjere tek ashpersimi i sjelljes se PD pas kesaj date. E vertete eshte qe profetet e “mosngritjes” apo impotences, me ne krye kryeministrin deshtuan me turp duke filluar nga 16 shkurti 2019, qe eshte realisht protesta me e madhe qe kane pare nje pjese e mire e shqiptareve ne jeten e tyre. Edhe nga ana praktike dhuna e te dieles eshte e kote, pasi sipas sistemit tone edhe sikur nje vote te hidhet ne kuti, kandidati zgjidhet. E sigurte eshte qe pas te dieles prozhektoret do te kthehen fuqishem nga qeveria, per hetimin e dosjeve te krimit elektoral. Per mendimin tim jane shume elemente qe tregojne qe e diela nuk zgjidh perfundimisht asgje, por eshte fillimi i tatepjetes per qeverine. Skenari Maqdonas i SHQUPIT eshte shendoshe e mire dhe pas fjales se Palmer per hetimim e dosjeve eshte shume prane. Nuk e shpeton dot as Zorrosi Ramen, pasi ti bien kriminelet, qe do ta terheqin poshte. Rilindasit qe kane 4 vjet qe ngrohen me shpresen e reformes ne drejtesi qe do kapi liken dhe saliun, ta kuptojne qe pas fjales se Palmer, prioriteti absolut i reformes jane 184 dhe 339. Ja bot vetes!

  1. pokur dhuna na interesoka vetem piktorit pse e keni trash zerin 6 muaj rresht e keni kercenuar per lufte e qamet..se ka dhe idiaot qe jua kane besuar ne germa ato qe keni thene..e sot i bie te jeni minimalisht jokoherent dhe pergjegjes se krijimit te nje klime stresi e fryke ne njerzit e zakonshem per kaq muaj.kush ngre zerin e kush bertet sdo te thote qe ka te drejt..edhe nese nuk keni bere nje dhune reale keni ofruar nje klime te tille e keni stimuluar.goja mjalt persa i perket hetimit te dosjeve dhe denimeve te shpk rilindjes po sa te degjohen kemborat tuaja nuk e ka njeri mendjen te zilet e shpks.reformohuni,distancohuni nga berisha dhe mentaliteti i tij arkaik.zgjidhni njerez te pa konsumuar e me integritet,emancipohuni e do e shihni qe ska nevoje per muskuj qe njerzit tu ndjekin nga mbrapa se piktori ka plot gjynafe vet..te vetmit qe ia lani mekatet jeni ju..por e kote ta kuptosh kur je i ides se 16 shkurti me gjigandja ne histori e populli ju ndjek nga mbrapa..nje mik qe ju do te miren ,jo rilindas:)

   1. Hiq Kryemadhin, Mediun dhe mul noken kush Jane keto figura te kompromentuara te PDse. Gazmen Bardhi, Grida, Salianji, Gjata, Jorida qe jane kryezeri I PD se jane krejt te paperlyer me pushtet.

  2. Bert,duhet te jesh shume naiv qe te besosh qe dhuna i intereson Rames dhe kjo shprehje e dale nga Basha tregone dobesine e tij si politikan,pasi ne nuk jemi kaq budallenj,opozita kauzen kryesore mbas djegjes se mandateve kishte rrezimin e Rames dhe pengimin e zgjedhjeve me te gjitha mjetet,ne çdo studio televizive Basha,Monika dhe gjithe krahu i opozites benin thirrje hapur per lufte dhe vetflijim duke u justifikuar qe e vetmja menyre per te ndalur Ramen eshte revolucioni,keshtuqe zbythja e Bashes dhe Monikes eshte nje deshtim i turpshem dhe ne rast se duan te ngjallin shprese kane nevoje per reformim rrenjesor duke filluar me distancimin nga presidenti dhe Berisha,perndryshe ku ishim asgjekundi çfare beme asgje….

   1. Qe Rames i intereson dhuna e kam thene une ketu para se ta thoshte Basha apo cdokush tjeter dhe eshte absolutisht e vertete. Rama eshte nje njeri i mbaruar dhe per kete eshte 100% i vetedijshem edhe vete. Ne mos Luli do ja fusin vete ata qe e vune aty per t’u sherbyer, meqe ua dhiu projektin komplet. E vetmja shprese e tij tani eshte te beje ndonje manover alla Sali i 90-tave. Nje nder efektet e 97-es ne popullin demokrat ishte fshirja nga memoria e gjithe fajeve te Saliut, nga zgjedhjet te kollapsi ekonomik, dhe zevendisimin e tyre me urrejtje ndaj dhunes se socialisteve. Kjo lejoi edhe rilindjen e Saliut ne 2005. Rama kerkon te njejten gje, per te rikuperuar cka mundet nga reputacioni i tij i vyer, te pakten me te vetet.

 5. Ai qe kerkon dhune dhe mendon se vetem dhuna mund te zgjidhi dicka duhet te jete atje ne krye te dhunes dhe jo tja kerkoje te tjereve pas ekranit te televizorit dhe pas kompjuterit. Te njejten gje kerkoi bushati edhe ne 21 janar 2011 duke pretenduar se shqiperia do te behet me mire, ku jemi sot o i paepuri bushat?? Shume e trashi zerin edhe amerika kunder rusise per krimene dhe sot krimeja eshte ruse (qe te kuptohemi, un zgjedh 100% demokracine amerikane), prandaj them qe kur objektivi arrin qellimin pa pasoja fatale per shqiptaret eshte shume me mire per shqiperine. Me kujtohet nje film i realizmit socialist ku thote “protesta ja arriti qellimit, tani shperndauni qe te mos demtohen njerezit tane”, bushatit besoj i kujtohet kjo pjese e filmit per te cilin nuk me vjen nder mend as titulli

 6. Ne radhe te pare, nuk ka asnje garanci qe dhuna eshte shmangur. Ne radhe te dyte, ju ngaterroni taktiken me thelbin. Thelbi jane zgjedhjet e lira. Nuk ka zgjedhje te lira pa u denuar kriminelet e votes.
  Ne politilogji njihet fakti qe ndonjehere kercenimi i dhunes funksionon me mire si instrument, se dhuna vete. E rendesishme eshte qe opozita i bindi te gjithe ne potencialin e saj per presion . Christian Science Monitor, nje media shume serioze dhe e ekuilibruar, shkruante dje qe gjithe syte do te jene ne Shqiperi.
  Cila eshte pasoja me e mire qe solli kjo? Fakti qe amerikanet ja vendosen ne tavoline dy pjatat e para SPAKUT dhe quhen 339 dhe 184. Do t’i duhet shume kohe per t’i ngrene dhe tretur. Kjo eshte e vetmja garanci qe morem dje. Garancine e Lulit merreni me rezerve
  Para 16 shkurtit ne PS diskutonin: Ej lale do rri edi dhe ja 5-6 vjet, pastaj do e marri lali, pastaj ky e ai dhe shkonte radha deri tek ulqiu.
  Ne kete vend, pavaresisht mirazheve tuaja, ka nje te djathte qe forcohet cdo dite dhe e kunderta ndodh me te majten. Ju keshilloj t’i shikoni gjerat ne prespektive. Une per vete nuk kam besuar kurre tek kataklizma e 30 qershorit. Une besoj tek rezistenca e shtrire ne kohe dhe vetepastruese. Rruga e shkurter te nxjerr gjithmone me gjate. Rama nuk do iki si martir, por ashtu si e meriton, pra si bytheqir.

  1. Beji qejfin vetes o hjdar beji. Usa ja u futi karin nbyth dhe ju tha urtttttt, urt aty, mbaje brenda prit ta leviz ca majtas urttttttt mos te shof lot. Urt thash

   1. O rrot, qe SHBA dhe cdo njeri normal flet kunder dhunes mbi qytetaret nuk eshte lajm. Qe opozita shqiptare nuk e ka ne “grike” te topit armikun imperalist anglo-amerikan nuk eshte lajm. I vetmi lajm eshte ndergjegjesimi amerikan per dosjet 339 dhe 184. Amerikaneve nuk i rruhet kari per zgjedhjet e Rames or derdimen, por per konfiktin civil. Nuk i plas bytha se fjala vjen u gjet nje menyre me i vene flaken fleteve dhe kutive, por pa prek qytetare me dore. Po puna eshte se kjo menyre nuk ekziston.

   1. Nuk ka asnje bir kurve dhe asnje burre kurve qe te kundershtoje me argumente ate qe them une, pavaresisht se ju jeni te dyja!
    Ameriken e dua me shume se Palmer dhe e njoh me mire se ju, qe konkuroni me qene kari i karit tim!
    Kur te perdorni argumente, do civilizoj gjuhen!
    Deri atehere shnet!

    1. Bert ketyre ju pelqen kallami I Rames prandaj te shajne. Ju duket fitorja e nje beteje (30 qershori u humb me nderhyrjen e turpshme te mut palmerit) si fitorja e nje lufte ne teresi. Opozita eshte ne kauze te drejte. Me marrjen e 61 bashkive Rama nuk ka me asnje alibi para askujt. Me duket se eshte bere nje pakt si ai ne 2011. Per hir te evitimit te dhunes te rrihet dhe 1 vit keshtu e ne 2020 te behen zgjedhje te pergjithshme humbesi I madh I te cilave do te jete padyshim Rama dhe keta bythecet we I lepijne kallamin e sheqerit.

 7. Amen vlla. Si bythqir.

  Shkrimin e shoh si pjese te llogjikes se Lojes qe po luhet.
  Te deshperuarit duken qarte ne anen e rilindjes qekur mezi presin noi lajm te dhunshem.

  Si bq fiks

 8. Ne shqiptaret na karakterizon nje “ves”, na flet bytha para mendjes……. Prisni skeni pare gje akoma, nderkombetaret nga sa po duket po luajne nje lloj shahu qe keta politi-karet, tane do e marrin vesh kur ta ndjejne ngrohtesine….. . Jane tifozet e partive ata qe interpretojne, por realisht po pickohen te dy palet, kush me hsume e kush me pak dmth e kan e dhjere te gjithe……

 9. Lapsi , ky portal i zjarrtë “opozitar revolucionar”, a nuk i bënte thirrje opozitës që ta linte Ramën që ti bëjë i vetëm zgjedhjet me partinë socialiste, se kështu do të diskretitohej plotësisht ?
  Tani kur opozita u detyrua nga përfaqësuesi i SHBA, që të bëjë thirrje për evitimin e dhunës në zgjedhje, me kënaqësinë më të madhe shprehet se opozitës “ju thyen turijtë”, njëlloj si militantët fanatike enveristë.

 10. Zbythja nga dhuna, apo te pakten nga nje lloj forme te saj eshte e qarte.
  Une preferoja dhunen ndaj krimineleve dhe jo politikaneve, sepse atyre j’u njihet njefare legjitimiteti edhe nga nderkombetaret. Kriminelet nuk kane legjitimitet pertej qeverise Rama. Do ishte nje dhune shume simpatike, simbolike dhe e efektshme+ndonje djegje godine. Deme te kontrolluara mbi pasurite e krimit dhe shtetit te krimit dhe mbi trupin e ndonje krimineli si Ymer Lala ose Tom Doshi, d.m.th.
  Gjithsesi, me e renda, pra kompromisi politik, nuk ka ndodhur dhe ka pak shanse te ndodhe. Kam pershtypjen sesa here arrihet ndonje marreveshje politike ketu, qindra mijera shqiptare bejne valixhet, sepse e dine cfare i pret.
  Fitlili vazhdon te jete i ndezur.

 11. Luli e beri gabimin kur mori
  Mendt e sales dhe la
  Parlamentin. U perpoq me mitingje partiake po smundi te beje nje mase te gjere qytetaresh per vete. Rama nuk iku me kercenime rrugesh. Pastaj erdhi amerika si ai luaninqe vjen e ulet ne krye te sofres dhe gjithcka mori fund. Se kur flet usa spipetin njeri vlla.

 12. o dhjerje stalini basha ja arriti qellimit ai zhveshi cullak lu,leila ones,borchardt,soreca,vllahutin e ter kriminelet e tjer te rames.te shkoi ai neser vetem ne zgjedhje si stalini.bushati ngeli si rama cullak diktator.pas kesaj vjen maliqi.harruat se tha palmer te hetohen dhe vjedhja e votave.

 13. Te njejten loje bene amerikanet dhe BE ne 1996 kur Saliu mori gjithe parlamentin sepse PS u terhoq, por dihet si shkuan gjerat me vone. Mos u gezoni me lugen dhe barkun bosh o derdimene mavi se dardha e ka bishtin prapa

 14. O byroisti I pd alias berti mos na bej monolog per politiken,e verteta eshte ndryshe rama keta te kater salih lulu mete e mona dhe te gjithe shtetin I mundi me 10 vota ne zgjedhjet e 2011 rama ka fituar cdo perballje qe nga ky vit dhe do vazhdoje ta beje deri kur nje njeri do frymzoje me shume dhe me perkrahje nderkombetare,keto jane fakte jo thoqe kavaje si ben ti ne monologjet e tua

 15. Ne parim, kete qe beri opozita ishte e drejte, mos bindje civile ndaj qeverise se korruptur, kriminale etj, por praktikisht, mosbindja nuk eshte e njerezve, por e nje grupi shume te vogel po aq te inkriminuar sa ata qe jane me qeveri, dhe kete nderkombetaret nuk mund ta legjitimojne dot, pra nje permbysje pa zgjedhje sepse nuk eshte shoqeria qe po kerkon kete permbysje por eshte thjesh njera nga dy klanet, dhe nese do jet ndonjehere shoqeria, Ne pra, qe do bejm permbysje ndaj ktyre dy bandave qe na qeverisin per 30 vjet, jo qe sdo kishim nevoj per leje nga jasht, por do ishin ato qe do te na perkrahnin me shume.

 16. Kush mendon se edi rama ka fituar ndonjehere me merite e ka gabim, kete jua konfirmon spartak ngjela se e ka provuar vete ne kurriz, jua konfirmon edhe raporti konfidencial i osbe per 200 milion € te mbledhura me nga 20% per cdo leje ndertimi, parrulla e famshme nje pallat nje vote, dhe sa per fitoren e bashes ne 2011 ajo tashme eshte vendosur me ligj i pranuar nga te dyja krahet e politikes qe cdo vote edhe ato te hedhura ne kutine e gabuar numerohen

 17. Te hame nje mut te madh tani neve qe jemi mesuar te vjedhim…I madh dhe I vogel… Ja ku te cojne politikat qorre!!!………

 18. Rent, or rent, rent e u thuaj
  Se u çthur ordi e huaj,
  Se betejën e fituam
  Dhe qytetin e shpëtuam!
  Rent, or rent,
  Rent, or Marathonomak!

  Kap një degë prej dafine
  Dhe vërtitesh ndaj Athine,
  Nëpër fush’ e brek mi brek
  Këmba tokën as t’a prek,
  Hip’ e zbrit,
  Petrit, Marathonomak!

  Ke një plagë, po s’e the,
  Djers’ e gjak pikon për-dhe;
  Do që ti të jesh i pari,
  Për triumfin lajmëtari
  Flamur-gjak,
  Kuqo, Marathonomak!

  T’u tha gryka, po s’të pihet,
  T’u mpi këmba, po s’të rrihet,
  Se mileti po të pret,
  Ankthi zëmrat ua vret,
  Vrer e tmerr,
  Shpejt, or Marathonomak!

  Kurrë kaqë s’dogji djelli
  Dhe si plumb s’rëndovi qjelli,
  Kurr’ aq ëmbël’ e bukur s’ftoj
  Hij’ e lisit edhe kroj;
  Turru tej,
  Tutje, or Marathonomak!

  Vapa mbyt e pluhri nxin
  Ferra çjerr e guri grin
  Afsha gjoksin përvëlon
  Syrin avulli verbon;
  Ur’ e prush,
  Furr’, or Marathonomak!

  Gryka si gjyryk të çfryn
  Prej Vullkani flag’ e tym
  Se ç’vëngon e se ç’gulçon,
  Zëmra brinjët t’i çkallmon
  Me tokmak,
  Mbahu, or Marathonomak!

  Nëna, motra, nusja dalin,
  Ngrehin krahët të të ndalin,
  Mos, se s’janë veç Najada
  Magjistrica dhe Driada;
  Lark, or lark,
  Lark, or Marathonomak!

  Hajde, ja Akropolia,
  Ja qyteti e njerëzia
  Që të pan’ e që të çquan
  Dhe fuqinë t’a rishtuan
  Ha dhe pak,
  Hajde, or Marathonomak!

  Ja, arrive, ua the:
  Ç’gas e ç’helm qe kjo myzhde!
  “E fituam!”, brohorite
  Dhe për tok’ u-përpëlite;
  Vdiq, or vdiq!
  Vdiqe, or Marathonomak!

  Rent kudo, dyke bërtitur,
  Nëpër shekuj faqe-ndritur,
  Se i vogli shtrin viganin
  Dhe i shtypuri tiranin,
  Veç e tok,
  Tok, or Marathonomak!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu