• |
ide | kryesore

Zgjedhjet e 30 qershorit, reagon Ambasada Amerikane

Lajme, Të fundit

Në një deklaratë të saj për zgjedhjet e 30 qershorit ka reaguar Ambasada e Shteve të Bashkuara të Amerikës.


“Shtetet e Bashkuara mirëpresin përfundimet e misionit vëzhgues të ODIHR-it, sipas të cilave zgjedhjet bashkiake të 30 qershorit u zhvilluan përgjithësisht në mënyrë të qetë dhe të rregullt, si dhe dhanë një vlerësim të përgjithshëm pozitiv për numërimin e votave.


Ne pranojmë, megjithatë, ashtu siç e vuri në dukje edhe misioni i ODIHR-it, se ngërçi dhe polarizimi politik kontribuan për zgjedhje në të cilat votuesit nuk kishin një zgjedhje kuptimplotë. Pavarësisht pengesave, populli shqiptar – qoftë ata që morën pjesë në zgjedhje, ashtu edhe ata që abstenuan – ushtruan të drejtën e tyre demokratike në mënyrë paqësore dhe ne i përgëzojmë për këtë.

Në këtë çast, ne iu bëjmë thirrje të gjithë udhëheqësve politikë që të respektojnë shtetin ligjor dhe të punojnë brenda institucioneve ngritura për të përcaktuar rrugën përpara për demokracinë shqiptare, përfshi përparimin me reformat e rëndësishme zgjedhore të rekomanduara nga ODIHR. Ata që dëshirojnë të sfidojnë rezultatin e zgjedhjeve, mund të presin nga Gjykatën Kushtetuese, e cila shpresojmë do të ngrihet së shpejti, me gjykatës të cilët kanë kaluar një proces rigoroz vetingu.

Si gjithnjë, Shtetet e Bashkuara janë në krah të popullit shqiptar si një vend partner, një mik dhe një aleat. Ne jemi të përkushtuar të ndihmojmë për forcimin e shtetit ligjor dhe ndërtimin e një demokracie më të fortë dhe një të ardhmeje më të ndritur për të gjithë shqiptarët” – thuhet në deklaratën e SHBA-ve. ©LAPSI.al

22 Comments

 1. Perss kohe do te varemi nga daklarata ambasadash(disa prej te cilave nuk kane as ambasadore akoma), vendi do te jete jashte cdo parametri shtetformues

 2. foli dhe kurva e bande ambasades ne mbrojtje te krimineleve .pa piken e turpit deformon edhe deklaraten e osbe qe tu dale ne mbrojtje bandave.kjo kurve do shqyer edhe nga poshte edhe nga goja .

 3. N ga gjykatesit qe kane kaluar vetingun e -edvinit-do ngrihet gjykata kushtetuese.Ikni o mbeturinat e Arvizuse dhe LU,LU,LUSE.

 4. Po nqs Gjykata kushtetuese ngrihet pas 2 vjetesh cfare te bejme, apo shqiperi hesapi vk. Keni 30 vjet qe lexoni te njejtat deklarata standarte po ne po aty ku ishim jemi ne mos me keq. Jemi kam pershtypjen i vetmi shtet, ku si pozita dhe opozita i mban syte nga rruga Elbasanit dhe nuk kane nje vizion te qarte ne ndertimin dhe funksionimin normal te shtetit. Eshte kthyer ne normalitet qe ambasedoret dalin jashte mandatit te tyre diplomatik dhe gjejne shesh e bejne pershesh

  1. Po pse Sirinë kush e gatoi? Po ISISIN?! Grushtin e dështuar të shtetit në Turqi? Obama i gatoi …jevgu shërbëtor i Sorrosit.me ardhjen e Trump-it të paktën të zhduken mbeturinat komuniste në Europë që i mbështet akoma ai sybolja në ikje Palmeri!

   1. Pushoni mo kara se po te mos ishte Amerika Sot Shqiperia do ishte fshire nga harta,ju qe shani Ameriken keni mend sa kari im,keshtuqe ju falet…te fala Bashes dhe Mones….!

 5. Nuk e kuptoj se ç’punë ka ambasada me zgjedhjet, që janë punë të brendshme të shqiptarëve. Tani pas 30 vitesh dhe pas mungesës së thellë të besimit që shqiptarët kanë tek ndërkombëtarët, është më mirë që ata të merren me punët e veta se tonat do ti zgjidhim vetë.

  1. Ironia eshte se keta “Amerikont” ankohen se ju ka nderhyre Rusia ne zgjedhjet Presidenciale kurse vete fusin hundet ne zgjedhjet e cdo vendi sovran, e rrezojne qeveri ne gjithe boten. Si thote Bibla “mos i bej dikujt ate qe nuk deshiron ta bejne ty”.
   Ne zgjedhjet e fundit per Kongres dhe Dhomes se Perfaqesuesve eshte faktuar se organizatat e Soros (ku ben pjese edhe kjo Jakomoni i Ambasades) kane mundesuar votimin nga ana e miliona emigranteve ilegale ne Amerike. Imagjinoni ata skane as leje qendrimi, kurse nga ana tjeter ju jepet e drejta per te votuar tamam si nje qytetar Amerikan. Arsyeja eshte se ata do votojne kunder Trump dhe pro komunisteve, socialisteve, liberaleve dhe majtisteve te tjere. Po ne kete fryme eshte edhe ambasada ketu qe perbehet nga njerez te administrates se Obames i zgjedhur me parate e fushates nga Soros.
   E tani po keta na tregojne se a jane apo nuk jane te mira zgjedhjet e si duhen bere. Keta nuk kane te drejte morale ta bejne kete sepse kane probleme me zgjedhjet e veta le me te japin mend. Por Jakomoni ketu eshte pjese e “Deep State” (qeverise hije) dhe pjese e sektit te Soros ndaj jane si ish celulat komuniste te Partise se Punes dhe mbeshtesin njeri tjetrin se “bejne jete Partie” bashke.

 6. Ju kuptojme qe ju kerkoni nje te ardhme te ndritur per” rilindjen” ups per te gjithe shqiptaret ne mazhoranc dmth. Por nuk e kuptojme nese ju do te pranonit te tilla zgjedhje ne amerike????. Si ka mundesi qe ju mendoni per te ardhmen ton te ndritur dhe nuk beni per ne ate qe do te deshironit per veten tuaj . Ne besojme te amerika por jo te burokratet e saj ne Shqipëria zonje. Feleminderit qe “mendoni “ si rilindja per te ardhmen e femijeve tane

 7. O njerez, nuk ishte ceshtja tek zgjedhjet, por me shume ti jepej fund ketyre veprimeve si nga PS ashtu edhe nga PD apo edhe presidenti qe tallen me kushtetuten tone qe te gjithe keta qe permenda bejn si tu do trapi edhe faqet e kushtetutes fshijne bythen, pra kushtetuta e para, populli i dyti edhe partite ne fund, se jemi bere te vrasim njeri-tjetrin per bindje politike kur nga ajo fitojne vetem ata persona qe mbajne edhe ulen ne ato karige

 8. shpresoj qe ambasada te identifikoje me urgjence komentuesit e mesiperm pasi pervecse jane rrezik i demokracise shqiptare, jane dhe kercenim i demokracise me te madhe ne bote

 9. Adrian te qi robt ty e cte mba pragu o kelysh kurve. Mos u bej trim past tastieres o morri i kuq, se do te gjej dhe do te rrjep si kec o fisqire

 10. Mos e kruaj bithen me Ameriken o Fallxhore,o Like qe edhe ti do mbetesh pa pune,ta futi Saliu sa krahu,te tha çdrekreto zgjedhjet dhe ti e hengre.Nuk e gjene gje Salen dhe Lulin,por ti dhe Mona do perfundoni ne burg si dy plera qe Amerika do u tregoj vendin shume shpejt Plera. Rrofte Amerika mbrojtsja e Shqiptareve kudo ku jane ne bote.Vetem Mona dhe burri i saj jane kunder Amerikes do e hane derrin shume shpejt pasi eshte kurbani i pare i reformes ne drejtesi,edhe njeher Rrofte USA.

 11. ti je mike edhe partnere e zuzareve dhe kusareve ,pasi je ne borderone e bandes se rames .epo kaq e pacipe je sa te thuash qe numerimi po behet ne rregull kur po behet kerdia po dalin me 130 % dhe kur kane votuar vetem 15% me dhune e presion nga banda qeveritare dhe policia ,keshtu je armike e shqiptareve bile e betuar .kur dilni ne mbrojtje te bandes rama nuk quhet futje hundes ne punet e brendeshme kur opozita del ne mbrojtje te demokracise i fusni kaq shume hundet si te pacipe qe jeni sa na jeni bere te urryer.sa per ty rikurvas qe i ben thirrje per te na i rruajtur ne hajde dhe ti megjithe ekspertet e penisve te rikurvave se ato na i rruajne mire.

 12. Hahaha Rrnofte e qofte perendia e jone n’rruge te Elbasanit!!!
  Ajo na ndihmoi shume per mbytjen e demokracise ne albanistan!!!Renofte edhe
  OSBAN -OPIRDHI se pa ato Ne shpellar maloke leber laler lalucer dhe rraca te tjera te kategorise te pare,nuk do t’kishim dijte me ia marre frymen deri ne fund domkracise!?
  Drite paste n’boten tjeter demokracia e jone e dashur!!!
  Per te 40-tat, nga pritja perjashtohen:
  1:Ambulsada UUUUUUUSA
  2:Arganet e OSBAN-OPIRDHIT
  3:PS(pi… i sem…s) me soj e sorodhop!perfshi edhe 15-17% e deleve e cjeperve te pa tredhur!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu