• |
ide | kryesore

Milionat çojnë Rafael Benitez në Kinë: 12 milionë në sezon për firmën me Dalian Yifang

Sport

Pasi u largua nga Neëcastle në ditët e kaluara, Rafael Benitez ka zgjedhur Kinën për të vazhduar karrierën e ka firmosur një kontratë faraonike me Dalian Yifang, skuadër në të cilën rigjen Marek Hamsik. Zyrtarizimin e akordit e ka bërë vetë klubi kinez, ku ka dhe një kampion tjetër si belgu Carrasco, ndërsa tekniku spanjoll e ka bërë public lajmin me një postim në faqen e tij në Twitter.


Pasi ka xhiruar në gjysmën e Europës (ka fituar dy herë La Liga me Valencia, një FA Cup, një Community Shield e një Champions League me Liverpool, dy Superkupa italiane, një Kupë Italie e një Botëror për klube me Inter e Napoli e dy Europa League me Valencia e Chelsea), tekniku ka preferuar tashmë Kinën, i joshur nga super oferta e klubit: 12 milionë euro në sezon.


Tek Dalian, Benitez do të ketë sërisht në dispozicion Marek Hamsik, pas dy vjecarit 2013-2015 në Napoli, kur i ndryshoi rolin sllovakut, duke e vendosur pas sulmuesit në 4-2-3-1 e ti, që u kurorëzua me triumfin në Kupën e Italisë e Superkupës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu