• |
ide | kryesore

Ambasadori Soreca thirrje politikës shqiptare: Uluni urgjent në dialog!

Arkiva, Lajme, Të fundit

Luigi Soreca ka reaguar pas zgjedhjeve të 30 qershorit, me një thirrje të fortë për dialog për palët politike.

Ambasadori i BE shkruan se palët duhet të tregojnë pjekuri dhe të angazhohen urgjentisht në dialog politik, ndërsa shton se fokusi tani është krijimi i SPAK dhe i Gjykatës Kushtetuese.


Soreca shprehet se do të jetë gjykata ajo që do të sqarojë çështje të pazgjidhura që kanë të bëjnë me të drejta kushtetuese duke përfshirë çështjet e zgjedhjeve.

“Është koha që  qeveria, opozita dhe institucionet të tregojnë pjekuri politike dhe të angazhohen urgjentisht në një dialog politik për të kapërcyer situatën aktuale.

Është gjithashtu koha për të ecur përpara me reformat e sundimit të ligjit. Zbatimi i reformës në drejtësi vazhdon dhe është e pakthyeshme. Fokusi tani është krijimi i #SPAK dhe sjellja e Gjykatës Kushtetuese përsëri në funksionalitetin e saj. Pasi të përfundojë rigorozisht verifikimi i kandidatëve, SPAK do të lejojë të përmirësojë më tej luftën e saj kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ndërsa Gjykata do të jetë në gjendje të sqarojë të gjitha çështjet e pazgjidhura që kanë të bëjnë me të drejtat kushtetuese, duke përfshirë çështjet e zgjedhjeve”, shprehet ai në një postim të bërë në Tëitter.

“Lufta kundër korrupsionit duhet të vazhdojë. Prokuroritë duhet të hetojnë çdo formë të pohuar të  rasteve të krimit të organizuar. Për më tepër, puna ndërpartiake duhet të rifillojë me shpejtësi për reformën elektorale.

Të gjitha Institucionet dhe liderët politikë duhet të përqendrojnë përpjekjet e tyre në këto objektiva në pikëpamje të vendimit vendimtar të KE-së në tetor të tetorit. BE do të vazhdojë të mbështesë plotësisht Shqipërinë dhe qytetarët e saj, të cilët besojnë fuqishëm në të ardhmen evropiane të vendit të tyre”, përfundon ai.

16 Comments

 1. Ike more Cope e Kurves.

  I morri te gjitha pushtetet Qelbesira.

  Dha cfare deshi me koncesion.

  Tani po gatuan Gjykaten e Re Kushtetuese, si I do bytha.

  Do ta beje Gjykaten tenoteroje naskaralleqet e tij, sic I ka bere ato 2 grate e Prokurorise, si nenpunese te Kryeministrise.

  Copa e Qelbesires e deklaroi.

  Vetem ne Reformen ne Drejtesi nuk leshoj.

  Dmth do ta beje Mavi, me individe we do ti zgjedhje vete.

  Dmth Muti do behet Kala. dhe Qelbesira do jape me Koncesion, cfare ka mbetur nga Shqiperia.

 2. Soreca, na hapet barkun me kete sjelljen tuaj prej naivash nderkohe qe rilindja e ka bere mu… mullare.
  Keto deklaratat tuaja nuk vlejne as per te fshire bythen e jo me per te ulur njerezit ne dialog. Nje reforme ne drejtesi e kapur do na vinka drejtesine ne vend!!!! Fuck you Soreca, and stop insulting our intelligence!

 3. Sa i mbledh qelbsat kjo toke. Gjithe llumrat e dynjas ketu jane mbledh a thu sna mjaftojne rilindasit me gjithe shpuren e vet.

  1. Po opozita jote eshte ne parlament zoti soreca mori pjes ne zgjedhje
   ke kerkon per dialog ti i organizove zegjedhjet per mafijen e fondacioneve qe jan bere ne shqiperi 500 –600 uijesjelles dhe asnji nuk ka uje apo per ppp qe po i marin shpirtin ketij populli ne e dime tani kush jane nderkombtaret a mundeni te thoni ju ne vendin tuaj qe keto zgjedhje jane te regullta nje partiake pore soi jot e thot ne shqiperi sepse keshtu urdheron mafia nderkombtare dhe ju jeni sherbetor i tyre

 4. Po mire o mjerane te pashkolle,çeçeno talibane po nuk deshet dialog ça doni,e kuptoj hallin tuaj se ju kane mbetur molotovet dhe kapsollat neper shpella po nuk ka rruge tjeter perveçse ti fusni ne bythe molotovet dhe te uleni ne dialog,prndryshe ju marrta me vete mr.president….

  1. Gent, nxirre mamin nga shpella!
   NJe i paemer i Ridhjerjes qe komenton ketu pasi eshte masturbuar te Tema, ai duhet ta kete nxjerre mamin nga shpella…. ne mos po ka futur motren, po edhe ajo do kete dale.

 5. Qeka nje Kucke Rilindase ketu. Komentues medemek.

  Propoganda e Kryeministrise ne veprim, nepermjet Departamentit te Komentuesve me rroge.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu