• |
ide | kryesore

Berisha u përgjigjet ambasadorëve: Na çoni në gjykatë pasi kemi vdekur

Arkiva, Kryesore, Lajme

Sali Berisha shprehet në mbështetje të plotë të sjelljes së opozitës para, gjatë dhe tani pas 30 qershorit. Duke i quajtur zgjedhje moniste të dënuara me vdekje, Berisha sulmoi edhe qëndrimin e ndërkombëtarëve ndaj këtyre zgjedhjeve, përkatësisht qëndrimin e ambasadorit të BE, Luigi Soreca dhe të ambasadës amerikane në Tiranë si, sulmoi reformën në drejtësi dhë mbështeti dekretin e Ilir Metës për anulimin e zgjedhjeve.


Lexo më tej nga Lapsi.al: 


Ambasadori Soreca thirrje politikës shqiptare: Uluni urgjent në dialog! 

Zgjedhjet e 30 qershorit, reagon Ambasada Amerikane 

Berisha ka qenë i ashpër dhe i drejtpërdrejtë me ndërkombëtarët, duke i cilësuar qesharake reagimet e tyre, sipas të cilëve pas 30 qershorit kush kundërshton rezultatin e zgjedhjeve të shkojë në Gjykatën Kushtetuese.

“Këta thonë ta pushkatojmë këtë njëherë pastaj ta çojmë në gjyq”, – tha ish kryeministri.

“Shqiptarët kanë shumë të meta dhe defekte, por një gjë e kanë, që absolutisht kurrë sapunin për djath nuk e hanë. Ata që u thonë shqiptarëve që të gjykojë Gjykata Kushtetuese pasi është varrosur i dënuari, ata bëjnë një propozim qesharak.” – u shpreh Berisha, sipas të cilit OSBE/ OHDIR nuk duhet të kishte monitoruar këtë zgjedhje të paligjshme dhe monopartiake.

“Do të më lejoni të them: Edhe misioni i ODHIR që e kryeson famozja Glover që njihet marrëdhëniet e mija më të, por tashmë unë jam tërhequr, edhe ajo me qartësi deklaroi se kto zgjedhje janë anti kushtetuese. ODHIR deklaroi se dekreti është në fuqi se ai nuk mund të sfidohet nga narko komisionerët në KQZ. Jo në Kolegjin elektoral. Por ODHIR tha se në dallim që ata u desh të bënin gjykatës KQZ dhe narko kolegjin,  Dekreti mund  te behet vetëm ne kushtetuese. Ndërkombëtar mendjendritur…ata thanë se Dekreti i Metës është në fuqi se ai sfidohet vetëm në kushtetues dhe me kte bënë zgjedhjet antikushtetuese, ndërsa ata që u përpoqën që të mbështesin kolegjin le tu mbetet brejtja e ndërgjegjes ku u anësuan në farsën elektorale. Narko komisioni i Denar Bibës, ODHIR  tha se e e beri kreative. ODHIR duhet të braktiste zgjedhjet moniste, nuk mund të vëzhogojë, zgjedhjet që janë në shkele me të drejtat e njeriut. Kurajo civile do të kishin po të thonin nuk do ti vëzhgojmë.” 

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Verdikti i Glover për 30 qershorin: “Pati zgjedhje, por me këto probleme” 

Berisha deklaroi se me pseudoreformën, Soros i dha të gjitha pushtetet Edi Ramës që e shndërroi drejtësinë në narkodrejtësi.

“Shqipëria sundohet nga një narkoshtet. Cila drejtësi të hetojë, narkodrejtësia? Cila mafie në botë heton veten. nëse drejtësia do kishte hetuar, s’do ishte kjo situatë në Shqipëri. Ajo pseudoreformë e Soros do t’i jepte Edi Ramës të gjitha pushtetet që e shndërroi drejtësinë në narkodrejtësi. Mafia nuk heton veten e vet. Dhe ndaj mos u sugjeroni shqiptarëve gjëra galante, sikur këtu është një vend me demokraci, e jo me të gjitha pushtetet e kapura nga një mafioz, Edvin Kristaq Avdyli, Edvin Kristaq Lala. Kush pengoi hetimin, opozita? S’mund të hetohet krimi elektoral sa të jetë Edi Rama. Nuk mund të mashtrohen shqiptarët me të tilla deklarata”, deklaroi Berisha, i cili paralajmëroi vijimin e ‘kryengritjes popullore’ të opozitës. ©Lapsi.al 

39 Comments

 1. Eshte ajo qe thashe une. Eshte e pamundur t’i kthesh zgjedhjet ligjerisht. Nese gjykata e konsideron te ligjshem dekretin, ne cfaredolloj natyre gjykimi qe t’i paraqitet per gjykim , dalin tre pasoja te mundshme:
  1- Rruga drejt burgut e anetareve te KQZ behet me e shkurter. Rrugen e kane hapur gjithsesi.
  2- Krijohet mundesia e nje marreveshje politike qe con ne zgjedhje te reja.
  3- Konflikti cohet ne ekstrem, me opoziten me legjitimitet maksimal.
  Une preferoj alternativen e katert; ate qe opozita te kete mbaruar pune me Ramen perpara konstituimit te GJK. Beteja me Ramen nuk ka lidhje as me dekretin dhe as me zhdekretin. Mos humbim kohe kot me letra bythe, sic jane bere letrat zyrtare!

  1. Mire e ke! Nuk zgjidhet kjo pune me letra dot, o burra pushken edhe t’a vrasim qerratane!
   Hajde loqe me leng zogu hajde!Habit me keto mend qe ke ti qysh e shkruan Shqipen kaq mire?!

   1. Ti nuk e kupton, sepse nder te tjera, shqipen e shkruan keq.
    Pavaresisht, une nuk i paragjykoj njerezit nga niveli i shpipes, por nga niveli guximit. Une jam me ato qe jane ne burg ne emer te opozitarizmit, edhe ne qofshin analfabete.
    Ato jane luftetaret e vertete kunder te keqes.
    Qofshin te bekuar!

 2. Berishes dhe atyre 4 te tjereve u duket vetja si perendi. sikur jan zeusi apo apollini ne toke. 5 horra qe kan ber lemsh vendin per 30 vjet, qe kan vrar e jan pasuruar ne kurriz te shqiptareve, qe kan shit det e toka e interesat e kombit, vazhdojn e i cajn karin shqiptareve qe mos u ngopshin kur. keta 5 veta i zent mallkimi i nje populli. sikurse e the vet sali efendi, nuk e ha me njeri sapunin per djath, po do ta fusin ne byth ty, Rames, Metes, Lules e Mones. te gjith ju mostrave, kapo mafjoze e duargjak, horra ordiner e hajdut me zile, qe mir qe vidhni po nuk shqetesoheni fare fare. Ishalla e kan seriozisht amerikanet, ta fillojn me ty e like floririn e ta bitisin me keta spurdhjaket mavi.

 3. Sala perfundoi si gamori gerrdalle. Ja shkuli dhemballet Amerikoni ja qiu breket. Tashi ha mut kot se as pidhi Armines si ngref mo protestuesit. E ka tregu historia qe Amerikoni ta rras karin ne vesh pa e marre vesh. Po flas per diktatoret e medhenj ne bote se Saliun se kane gjo hic. Me i pordhe e cojne Salen bashke me hajdutin Meta mu te pidhi doktorreshe Monikes.

 4. Ty qe he xeni i babes dhe flet prr amerikonin, do doja te te pyesja: Cili amerikon? Jo per gjo po amerikonet jane budallenj derisa zgjedhin nje president qie osht “Turpi i njerezimit”

 5. Amerika ka qene demokrate po tani eshte Ameroputiniste se me ndihmen e Putinit erdhi ky i cmendur ne postin e Presidentit Amerikan

 6. Asnjeri nga ato qe Ne i mbajme dhe i respektojme deri ne cmenduri,sic jane :
  Amb Amer.,e BE ose organizma te tjera OEBE-ODIRI,nuk e kane ma tagrin te orientojne(e thene-jo te urdherojne)nje popull te tere!Aq ma shume partite opozitare-antiqeveri(anti krim)!
  Te gjithe po lozin loje me hile,te felliqur!
  Ato duhen perjashtu dhe largu nga ato detyra qe mbajne!
  Kete mund ta beje vetem qeveria shqiptare,me kerkese-ankese,ne DASH,Kom. BE dhe ndofta prane qeverive perkatese te shteteve te vecanta Europe.
  Por qeveria shqiptare ,aktualisht PS, sic shihet, u ka dhene teseren e partise!?
  Pra ato jane defakto antar te partise socialiste!Ato punojne ngusht me PS-ne, sepse shteti-pushteti jane e njejta !?
  Prandaj nuk duhet te jemi shume te habitur e as te cuditur!?
  Kjo ka ndodhe edhe ne qeverite e maparshme,me nje ndryshimin qe parlamenti ishte i popullit te perfaqsuar.
  Sot te pakten 85% e popullit nuk asht i perfaqsuar( 15% jane komuniteti PS-ist)
  A jena te pashprese!!!???

  1. boll me kete 85% se na hapet barkun. asnjeher ne zgjedhjet lokale nuk kan marr pjes me shum se 45% e votusve. pervec kesaj jan 3,5 milion votus kur nderkoh realisht ne shqiperi jetojn 2,8 milion njerez. Njerezit kan emigru dhe nuk i rruhet me per votime, aq me teper kur votimet nuk sjellin asnje ndryshim per njerezit e thejst dhe jo-militant, thjesht zgjedhin hajdutin e rradhes.

 7. Neri neri dhe salihut ja kalon per zgjuarsi,ashtu si thashe une ti je bythelepirsi me I ri ne portal per dhe nje lepires I mire lart e posht,vazhdoje kete se do kapesh majat e klasifikimit ne bythelepirjen per salihun,une ne fakt kete trimin salih qe dy jave para zgjedhjeve nuk foli asnje fjale per asgje nuk foli diten e zgjedhjeve dhe u kujtua post zgjedhjeve duke dale pro luluse e likes,une mendova qe kete rradhe mjekimet qe beri ne Austri do ti kene bere mire por ky Arturo Ui salih nuk ka ilac qe ketij I ben derman,ky perfundimisht nuk sherohet dhe shume shpejt ilaci me I mire eshte burgu,aty ky do ndjehet me mire se I lire,liria kete e demton ja shton me shume epilepsine diagnoza qe e shoqeron prej 46 vjetesh

  1. Une fal gjysmen e karit( gjysma tjeter eshte e mjaftueshme per t’i shkerdhyer gjithe femrat e fisit, meqe e ke me merak) dhe nuk kopjoj njeri, qe vjen verdalle neper kete mutsihane shqiptare .
   Une flas gjithmone mendjen time.
   Pyet shoket e tuj, kur ta kene bythen dhe mendjen e lire, ose lexo kryesoret e lapsit, per ta pare qe kam fol perpara saliut, per gjykaten kushtetuese. Ti dhe Rama do luteni per Saliun kur t’ju zeme te gjalle.

 8. Kush është Sali Berisha

  ” Penicilina “, bashkëpunëtor i Sigurimit të mbarë dhe agjent i UDB – së ( Sigurimit Serb

  Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB – së, që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë, sëbashku me disa bashkëpunëtorë të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjëndjen të tensionuar në Shqipëri, për të sabotuar pavarësinë e Kosovës dhe zgjidhjen e çështjes çame e pronave të shqiptarëve në tërësi.

  Kush është Sali Berisha :

  Në të kaluarën e hershme, familja e tij është shpërngulur nga zonat e Detit Kaspik, në Rusi, gjatë shpërnguljeve të shekullit 19-të. Atëhere, shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Europë e sidomos në Serbi. Më pas, shumica e tyre u zhvendosën në Francë.

  Në këtë kuadër, nga mbeturinat e mësipërme, mbetën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, njëra prej të cilave është familja e Sali Berishës ( mbiemri i së cilës është i huazuar si më i përdorshmi në Kosovë dhe në Shqipëri, duke zëvëndësuar mbiemrin e tyre sllav ).

  Mbas vendosjes dhe sistemimit në fshatin Vuçidol të Tropojës, fillon edhe veprimtaria e tyre. Të parët e Sali Berishës i kanë vënë dy herë zjarrin Malësisë së Gjakovës, fakt ky që njihet në Tropojë. Që në atë kohë, persona të kësaj familjeje kanë qenë të lidhur me serbët dhe kanë vepruar historikisht kundër interesave të asaj zone.

  Në vitin 1962, Sali Berisha erdhi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Mjeksisë. Pasi mbaroi studimet u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek kardiolog dhe më vonë si kardiokirurg. Në këtë kohë ai pregatit dokumentat për t’u futur në Parti. Një vëlla i tij, me emrin Selim, kishte mik kryetarin e Degës së Punëve të Brendëshme të Tropojës, Idriz Shehun. Ai i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllanë për t’u pranuar në Parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës ( me probleme në biografinë e familjes – red ), për t’u pranuar në Parti, duhej që edhe ai ta ndihmonte shtetin me shërbime të veçanta, prandaj ai duhej takuar dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakord kështu. Pas takimit me Saliun në Tiranë dhe pasi mori miratimin e tij, i vëllai ( i cili sot nuk jeton, pasi ka vdekur nga zemra, dhe që ishte i vetmi person pozitiv në fisin e tyre ) u kthye në Tropojë.

  Pas kësaj, bashkë me kryetarin e Degës, u nisën me makinën e tij për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, të cilët e tërhoqën Saliun në bashkëpunim, me pseudonimin ” penicilina ” dhe, pas kësaj, iu miratua edhe kërkesa për të hyrë në Parti.

  Në atë kohë ishte rregull që dosja e kuadrit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit nuk ruhej në Komitetin Egzekutiv të Rrethit por nga Drejtori në Drejtorinë e Punëve të Brendëshme në Ministri. Kur erdhi në pushtet, jo më kot, Sali Berisha e futi në burg ish Drejtorin në Ministri, Zef Luka, një burrë i ndershëm që e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën në zgjidhjen e çdo problemi familjar.

  Me këtë rrethanë spjegohet edhe fakti që i nipi i Idriz Shehut ( ish kryetarit të Tropojës ), Baki Shehu, ish gjeneral në kohën e PPSH-së dhe drejtues në PS, një ditë të bukur bëhet deputet i PD-së.

  Gjatë kësaj kohe ( para viteve ’90 pra ), Sali Berishës i ishte rritur ndjeshëm temperatura e etheve për pushtet dhe zbatonte me përpikmëri mësimet e PPSH, deri sa u bë sekretar i Byrosë i spitalit. Në këtë kohë filluan t’i shfaqen edhe simptomat e sëmundjes psiqike si deliri i madhështisë, hakmarrjes, etj. Për shkak të kësaj sëmundjeje ai është dërguar nga Partia për mjekim edhe në Austri. Sëmundja mbikqyrej dhe kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu.

  Në kohën kur Partia merrte nisma për të ndihmuar zonat veriore me mjekë, në një mbledhje të zhvilluar me kolektivin e spitalit, Sekretari i Partisë, Ilir Gjylbegu, kërkoi që kandidatura e Ylviut të mos përfshihej në transferim. Kur u kërkuan sqarime për shkakun e këtij rekomandimi, Iliri spjegoi se Ylviu duhej të qëndronte pasi nuk kishte se kush të mbikqyrte Sali Berishën në sëmundjen e tij. Ky ” sqarim “, i kushtoi shumë pas 25 vjetësh Gjylbegut, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President i vendit. Presidenti e largoi Gjylbegun nga profesioni për 3 vjet dhe u desh ndërhyrja e miqve që ky mjek, specialisti më i mirë në Shqipëri për profesionin e tij, të rikthehej në punë. Ylvi Vehbiu, me ardhjen e Berishës në pushtet, u largua pa u ndjerë për në SH.B.A. pasi, siç u tha disa shokëve, duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës, do të bëhej kurbani i tij i parë. ” Mjerë Shqipëria ” u shpreh Ylviu dhe Sali Berisha bëri çmos për ta gjetur !

  Gjatë kësaj kohe, Sali Ram Berisha martohet me Liri Rexhep Ramën. Rexhepin, mbas çlirimit të vendit, bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan për studime në Jugosllavi, në Institutin e Fiskulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me ish Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen menjëherë në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh, kur ai u martua me Milicën në Kosovë dhe lindën një vajzë, Sllobodankën. Kur u kthyen në Shqipëri, Sllobodankës ja ndërruan emrin në Liri.

  Në Jugosllavi, vjehrri i Sali Berishës, Rexhepi, u tërhoq në bashkëpunim nga UDB-ja. Për këtë ndikoi fakti se motra e Milicës ( e shoqja e Rexhepit, tezja e Lirisë dhe vjehrra e ardhëshme e Saliut ), ka qenë gjatë luftës oficere e OZNA-s ( paraardhësja e UDB-së ) dhe pas çlirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB-së, mbështetëse e Rankoviçit dhe e operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Djali i saj ( djali i tezes së Lirisë ), gjatë luftës në Bosnje, ishte këshilltar ekonomik i Milosheviçit.

  Me këtë spjegohet edhe fakti që krahas detyrave të tjera të ngarkuara, Sali Berisha ngriti edhe shqërinë ” Shqiponja”, për furnizimin me naftë të makinës ushtarake vrastare të Milosheviçit.

  Nga operacionet e Sigurimit të Shtetit është zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramës në shërbim të UDB-së, gjë që vërtetohet nga dosja prej 1200 faqesh e Rexhepit dhe prej 700 faqesh e Milicës, dosje këto që ndodhen në arkivin e SHISH.

  Kur erdhi në pushtet, Sali Berisha nuk arriti t’i zhdukte por me anë të Gazidedes mundi të zhdukte dosjen e tij. Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB-ja, i tërhequr në bashkëpunim kur ishte mësues në Peshkopi. Jo më kot Berisha i dha këtij personi pushtet të pakufishëm më 1997-tën. Ai dinte shumë për të. Bashkë me Gazideden, Sali Berisha ka zhdukur edhe shumë dosje të tjera, të cilat i janë dorëzuar UDB-së.

  Fatmirësisht, të dhënat e mësipërme për lidhjet familjare të Sali Berishës dhe gruas së tij, janë botuar edhe në gazetën kosovare ” Koha Ditore” në vitet 97-98.

  Të kthehemi para viteve ’90, në kohën kur Sali Berisha ka qenë mjek. Në rrethanat që ndodhej, për të arritur pikësynimet e tij, kuptoi se e vetmja rrugë ishte puna këmbëngulëse, aktivizimi intensiv në mbështetje të detyrave të ngarkuara nga Partia dhe bashkëpunimi me organet e Sigurimit. Sa e sa herë, Sali Berisha ka përgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me përpikmëri operacionet e brendëshme që kryente Sigurimi i Shtetit, duke vendosur teknikën operative përgjuese ndaj kosavarëve arratisur nga Kosova si grupe irredentiste. Në një rast, kur një djalë kosovar i shtruar në spital, që rridhte nga një familje patriotike dhe fisi i tij kishin vuajtur në burgjet e Goli Otokut, u bënë veprime operative për të zbuluar dhe identifikuar personalitetin e tij, me anë të Sali Berishës. Ky e ” identifikoi ” atë si serb ! Kur ai djalë do t’i dorzohej autoriteteve jugosllave në kufi, para se të arrinte atje, u hodh nga një urë dhe theu këmbë e brinjë, vetëm për të mos rënë në dorë të UDB-së. Kosovari nuk u dorzua dhe u verifikua më vonë se ishte vërtet ndryshe dhe u mbajt në Shqipëri.

  Nuk janë të paktë mjekët që ka spiunuar Sali Berisha, gjoja për veprimtari të dyshimtë dhe armiqësore. Që nga kjo hë filluan dyshimet ndaj Sali Berishës si agjent i UDB jugosllave.

  Në vitet 1991 – 1992 në Shqipëri u dyndën serbë të Kosovës që e njihnin mirë gjuhën shqipe. Ata ishin udhëzuar nga UDB që, duke u hequr si kosovarë dhe na bashkëpunim me agjentët serbë në Tiranë, të kryenin veprime për të ndikuar në popullin shqiptar kundër kosovarëve dhe në fakt, deri në një farë mase, UDB ja arriti qëllimit me anë të seksit, hapjes së lokaleve, shitjes së mallrave me çmime të shtrenjta në një kohë kur në Shqipëri kishte varfëri. Në atë kohë, Sali Berisha dhe mehmet Elezi kanë marrë kontakt me disa prej tyre.

  Sado që të flasë pëe ndershmëri, Sali Berisha e di se akoma jetojnë persona që e njohin shumë mirë. Në bazën e filozofisë së tij ka qenë mashtrimi, ves të cilin e përdori dhe po e përdor edhe në politikë. Kjo e rrëzoi nga pushteti në ’97 –tën por ky mashtrim e solli përsëri në pushtet, i mbështetur nga mediat dhe agjenturat e jashtëme.

  Me këto ngarkesa në biografi, Sali Berisha e dinte se nuk mund të ecte përpara duke punuar në mjeksi dhe për këtë hodhi hapin e parë duke e rregulluar që stërvitjen ushtarake ta kryente në Brigadën Rezerviste të Gardës. Pas këtij hapi, duke shfrytëzuar Dine Abazin që ishte mjeku i Hysni Kapos, arriti t’a zëvëndësonte atë kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapua, filloi t’i thoshte djalit të tij, Besnikut, që ta hiqnin Dinen dhe të merrnin Sali Berishën si mjek të familjes. Këtë bisedë Besniku ja thotë Dines dhe pas kësaj, Sali Berishën e vunë në dispozicion të familjes së Simon Stefanit. Gjatë kësaj kohe, Sali Berisha shkonte jashtë shtetit për të bërë analizat e anëtarëve të Byrosë Politike dhe, më vonë, edhe me kurse specializimi 6 e 12 mujore.

  Duke ditur edhe lidhjet e mësipërme, UDB filloi në këtë kohë përpunimin e tij në Francë dhe më 30 dhjetor 1974 tërhiqet në bashkëpunim nga shërbimi i fshehtë jugosllav me pseudonimin e dosjes ” Bisturia”, pseudonim ky që duhet të jetë ndryshuar më vonë. ” Bisturia ” është dosja personale e Sali Berishës në arkivat e UDB-së, ku janë depozituar tërë kontributet e tij në interes të UDB – së.

  Më vonë, zbulimi shqiptar i dërgon informacion kundërzbulimit ( sigurimit ) se në Shqipëri veprojnë dy kanale të UDB – së : Një kanal kalon nga fshati Vuçidol dhe drejtohet nga një mjek kardiolog ndërsa jë kanal tjetër vepron në Shkodër. Ky dokument firmoset nga zv/drejtori i Sigurimit të Shtetit, Sulejman Abazi. Jo më kot, me të marrë pushtetin, Sali Berisha urdhëroi arrestimin e tij.

  Me ardhjen e Demokracisë, Sali Berisha filloi të shkruajë dhe të botojë disa artikuj për demokracinë dhe shoqërohej shumë me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje të ngushta me Elez Biberajn. Në këto rrethana, perëndimit i duhej të zgjidhte një kandidaturë të besueshme që kishte lidhje të forta që më përpara me vëndet perëndimore dhe të ishte nga veriu ( meqë emigracioni më i madh ishte nga veriu, Kosova, Mali i zi dhe Maqedonia ). Në këtë kohë perëndimi kishte paraqitur tre kandidatura që ishin : Ylli Vejsiu, me lidhje familjare në SH.B.A, Aleksandër Meksi, me lidhje në Greqi ( ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i Asfalisë greke ) dhe Neritan Ceka me mbështetje gjermane. Por amerikanët, me anë të Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve të emigracionit në Beograd, rekomandoi Sali Berishën për kryetar të Partisë Demokratike, të cilin e mbajtën si të besuarin e tyre dhe e përkrahën më shumë se të gjithë udhëheqësit e Ballkanit, por që në fund ky i tradhëtoi.

  Sipas informatave, UDB –ja përdori të gjitha metodat dhe format që Sali Berisha të zgjidhej kryetar i PD –së ( duke përdorur Rajersonin ), për shkak se atëhere CIA financonte Jugosllavinë me fonde për të ushtruar propogandë për të tërhequr bashkëpunëtorë në vëndet e Ballkanit. UDB – ja ka rekomanduar edhe Sali Berishën.

  Në garën për kryetar partie midis Meksit, Vejsiut, Cekës dhe Sali Berishës, u ndërhy që të fitonte Berisha por në fakt si kryetar u zgjodh Meksi. Është dashur këmbëngulja e Eduart Selamit që zgjedhjet të përsëriteshin duke dhënë dorëheqjen Meksi dhe për të dalë në krye Berisha. Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zëvëndës të bëhej Pashko në Qeverinë e Stabilitetit. Pashko ishte ai që gjatë vizitës në Greqi, në takimin me Micotaqisin, tha se Qeveria Shqiptare nuk ka pretendime për Çamërinë.

  Sali Berisha ishte beniamin i Amerikës ndër udhëheqësit e lindjes, por ai nuk e justifikoi këtë, për shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe, pas ardhjes në pushtet, e ktheu Shqipërinë në një vend ku strehohej fondamentalizmi islamik dhe në bashkëpunim me Gazideden strehoi terroristë shumë të rrezikshëm. Për këtë Ai e lejoi atë ( Gazideden ) të krijojnte shoqatën islamike dhe të bëhej kryetar i saj si dhe e anëtarësoi Shqipërinë në Konferencën Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrë qindra mijra dollarë bakshishe e shumë dhurata të çmuara për gruan e tij, që i mbajnë vetëm gratë e sheikëve dhe që shkojnë me miliona dollarë. Këto probleme i di ish ambasadori ynë në Malajzi, Ferit Hoti.

  Sali Berisha ka marrë miliona dollarë për t’u çuar armë palestinezëve më 1996. Ai i nisi avionët me armë, të cilët zbritën me detyrim në Çad dhe u ndaluan të vazhdonin më tej. Urgjentisht ka ardhur në mënyrë sekrete në aeroportin e Rinasit Arafati dhe ka biseduar për gati 1 orë me Sali Berishën, ku e ka kërcënuar se në rast të mos mbrritjes së armëve ose parave të paguara, do ta likuidonte fizikisht. Në këtë kohë dollarët ishin përdorur për qëllime të tjëra. Për të larë këtë borxh ai ndërtoi strategjinë për t’i gjetur këto para. Në shtator 1996 Saliu jep konferencë për shtyp ku deklaron se paratë e shqiptarëve në firma janë më të pastrat, ndërsa disa ditë më parë, FMN kishte dhënë sinjalin për mbylljen e tyre. Pas kësaj pati një vërshim të parave të popullit në firmat piramidale, lekët e të cilave u morën nga qeveria për të shlyer Arafatin. Të tjerat u grabitën nga brenda oborrit të Saliut.

  Sali Berisha dha urdhër të arrestohej Sudja, iu morën lëkët, pjesa më e madhe e të cilave u fut në bodrumet e Presidencës, një pjesë u bllokua dhe një pjesë tjetër u grabit nga funksionarë të tjerë.

  Mbas disa ditësh, ndërhyn tek Meksi ( kryeministër ) në emër të Sali Berishës, Tritan Shehu, ish Ministër i Jashtëm dhe kryetar i PD, për ta liruar Suden, pr meksi u përgjigj se nuk e kishte futur ai në atë burg.

  Sali Berisha është krijues i firmës piramidale Gjallica, me Shemsije Kadrinë, e cila ka qenë shoqe e ngushtë me motrën e Liri Berishës. Ndërsa Gani Kadrija ka qenë oficer i zbulimit dhe përfaqësues tregëtar në Split të Jugosllavisë, mik i ngushtë i Sokrat Plakës ( ish ambasador në ish Jugosllavi dhe ish zv/ministër i jashtëm ) dhe ka të dhëna se ishte tërhequr në bashkëpunim nga UDB-ja. Pikërisht me këtë lidhet fakti që motra e Liri Berishës ( në Jugosllavi ) ishte shoqe e ngushtë me Shemsije Kadrinë, e cila, pas një udhëtimi në Jugosllavi e më pas në Gjermani, si dhe lidhja me ish veliun e Stambollit, të cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bëri të mundur krijimin e firmës piramidale Gjallica. I gjithë ky operacion u iniciua dhe u kamuflua nga UDB-ja.

  Ndaj Sali Berishës ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek, në bashkëpunim me njëri tjetrin dhe ndihmën e Sali Berishës, kanë shkatërruar dhe po shkatërrojnë Shqipërinë. Ata nuk shkatërruan vetëm ekonominë nga veriu në jug, por krahas kësaj duan të shkatërrojnë edhe kombin shqiptar. Serbët nga veriu dhe grekët nga jugu filluan zbatimin e planit të tyre.

  UDB-ja pregatiti 2 Prillin 1991 dhe vrau në Shkodër, në bashkëpunim me politikanë të PD ( Pjetër Arbnori, Ali Spahia, , z,Ali Kazazi ), Arben Brocin. Arbnori.. këmbënguli dhe e detyroi Brocin të shkonte në protestë. Përpara se të niste protesta, kur sheshi para Komitetit të Partisë së Punës ishte ende bosh, ishin vendosur aty në gadishmëri aparatet e filmimit dhe të televizionit, çka tregonte se diçka do të ndodhte. Gjatë protestës, kur Broci është qëlluar me një pistoletë, një person i quajtur Islam, që ishte afër më Arben Brocin, dëgjoi këto fjalë : ” Zef(igjate sot mik i Agron Kuliqit), pse ma bëre këtë ?” Kur ky person pa që Broci ra në tokë i mbuluar me gjak, e mori në krah dhe e çoi në spital, ku mjek roje ishte bashkëpunëtori i Sigurimit, Ali Spahia. Sipas Islamit ….. deri në spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallë. Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, sepse Spahia tha ” vdiq, çojeni trupin në shesh”! Të gjitha këto fakte flasin për një plan të parapregatitur në mënyrë të hollësishme. Jo më kot, pas disa ditësh, në të gjitha muret e Shkodrës u shkruajtën parrulla se Arben Brocin e vranë Pjetër Arbnori dhe , si përfaqësues të Berishës.

  Sali Berisha futi hasmërinë dhe gjakmarrjen midis fiseve të cilat, për dhjetra vjet, UDB-ja nuk kishte mundur t’i bënte agjentë të saj. Të vrarët në Tropojë nga kjo armiqësi janë me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha në vendlindjen e tij ? Ndërsa grekët në jug filluan të shkatërrojnë ekonominë dhe të bëjnë gjithçka sipas synimeve të tyre aneksioniste.

  Plani i tyre për shkatërrimin e kombit shqiptar ishte konflikti veri – jug. Për këtë u ngritën firmat piramidale dhe u lejua fondamentalizmi islamik. Kunati i Sali Berishës, Agim Rama, Drejtor prej shumë vitesh në Bankën e Shtetit, është pronar pallatesh nga të cilat fiton qera të majme, pronar i teleferikut në malin e Dajtit, pronar i telesportit ( i fshehur pas Met Sulajt ). Po kush është ai që e bëri kaq të fuqishme këtë familje ? Mbështetja e tyre ka qenë UDB-ja.

  Berisha, , Pjetri dhe Ali Spahia kanë shkuar në Francë në vitin 1994 dhe ilegalisht janë futur në Ambasadën Jugosllave, ku janë takuar me oficerë të UDB-së. Në aeroport ata janë përcjellë vetëm nga shoferi i Ambasadës i cili nuk ishte serb por shqiptar. Ky person, i cili nuk i njihte ata, kur i ka parë në televizion, ka thënë se i njeh dhe se kanë marrë në ambasadën Jugosllave 17 milion dollarë dhe se janë tradhëtarë të kombit shqiptar. Këtë e vërteton edhe diskutimi që është bërë në parlamentin Jogosllav ku Shesheli i kërkoi sqarime Milosheviçit se ku kanë shkuar 17 milion dollarë dhe ky i fundit iu përgjigj : ” Shikoje Shqipërinë si është djegur dhe se si vriten me njëri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojmë vetëm me shoqatën e gjuetarëve të Serbisë. Po të jepnin dorëheqjen Sali Berisha dhe Meksi më 1997 –ën dhe të dorëzohej pushteti në mënyrë institucionale, nuk do të kishin ndodhur ngjarjet që shkatërruan Shqipërinë. Kjo kërkon analizë të hollësishme në të ardhmen.

  Berisha, për të marrë pushtetin ka bashkëpunuar me përfaqësues të zbulimit grek dhe vëndeve arabe duke bërë për këtë çdo lëshim. Ai i ka paguar 28 milion dollarë një shoqërie amerikane, për t’ bërë fushatën elektorale dhe ndërmjetës ka qenë Mero Baze.

  Sipas një burimi shumë të besuar, shumë shpejt, lobi shqiptar në Amerikë do ta hedhë në gjyq këtë firmë.

  Me rikthimin në pushtet më 2005, ai me bashkëpunëtorët e tij po vazhdon të sabotojë çështjen shqiptare, po shkatërron më tej shtetin. Këta janë kundër pavarësisë së Kosovës dhe do të përpiqen ta pengojnë këtë zhvillim, me çdo kusht

  1. Per uns
   Po sa gjat te paskan lene ke bere 2 turne ne call center mor djal apo vajz 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😝😝😝😝😝😝

 9. Uns = Spartak braho hani mut shpifni ju deri sa t ju fuse ne kooperativa bujqesore e duroni te ja u rrase. O dele po ju han ujku o gomar dhe ju “beje zot enderr ”
  Rilindja eshte kerm po merr ere gjith Europa

  1. Pse ca ka bo Sala me në 30 vjet? Nuk na ka shkatërruar? Nuk futi kaosin? Nuk solli piramidat? Nuk bëri 97-ten? Nuk shkatërroi ushtrinë? Nuk bëri vendin më të varfër? Nuk na përzuri nëper botë? Nuk furnizoi me naftë vëllain Sllobodan? ….un e ti i bëmë këto apo Sala? Po të duash zihemi e shahemi, por un tè konsideroj shqiptar e vlla….un s’jam as me Ramen e as me Meten. Un dhe ti jemi shqiptare. Jemi vëllezër do apo s’do t’i!

   1. Shko more idiot ku krahasohet nje burre shteti qe takuar ne zyre te tyre me 3 president american dhe çfare suksese kan firmen e tij: rrezimi i eterve tuaj,futja e Shqiperis ne keshillin e europes,hoqi vizat futi Shqiperin ne NATO pa emerituar…etj. Please ky karikatura here me pelevreke here cullak qe nuk la gje pa I bere ketij vendi

   2. Per uns
    Saliu beri
    I dha fund njeher e pergjithmon komunzmit terrorist.
    Beri rruge
    Nk u fiken dritat kurre nga 2005 e deri tani
    Beri rroga te denja
    Futi Shqiperine ne Nato
    Hoqi viza
    Mori stabilisim asociimin etj etj
    Doni me per Salen

    1. Por gjithsesi ishim dhe mbetemi vendi me i varfer ne Evropë? Gjithsesi vrau Remzi Hoxhen, Kosta Trebicken dhe Artan Santon se financonte Dumen me lek të një banke shqiptare e jo Serbe, prandaj klani sllav smund ta humbiste PD-ne. Mos harro Gerdecin….sa per Naton, antarsimi eshtr gjeostrategjik nuk hyn fare Berisha i cili na antaresoi ne Lidhjen islamike per te na rreshtuar me arabet e pakistanezet. Nqs do akoma për Berishën, rishiko Gerdecin!

 10. Prap Sala e ka fajin mo🤥 more e kuptoni ju ripjerdhesat se opozita qelsat e kashtes ka mo. Megjithe ate derra keni qene dhe derra gjith jeten do vdisni o vellezerit e PUTINIT dhe te SERBIT 🤮, rrace muti💩

  1. I zot çfarë fshatare! Shqiptaret ngordhin për faj të këtij tradhëtari e ti mthu je i pashpirt?! Gjynah për ty. Por ti je shqiptare e te konsideroj motër.

 11. Uns dhe xeni Babs: je i njejti por pote them nje gje: – qenke vala i maLit . L=K.
  Saliut do i rruash toper beshte babaaret e bllokut o pjelle e keqe.
  Kosoven po e saboton Edvini, Buyini, Hashimi dhe Skrros me klanin aserbo Slavo rus. Nuk do ja dalin, dhen kot bashke me komentet tuaja

 12. Uns dhe xeni Babs: je i njejti por pote them nje gje: – qenke vala i maLit . L=K.
  Saliut do i rruash toper beshte babaaret e bllokut o pjelle e keqe.
  Kosoven po e saboton Edvini, Buyini, Hashimi dhe Skrros me klanin aserbo Slavo rus. Nuk do ja dalin, dhen kot bashke me komentet tuaja.
  Uns; qenke nje KAR nga Vlora, Lab dha Kar o boo boooo sa rende!!! Mos u merzit🚽🚽🚽🚽🍆🤮

 13. Uns dhe xeni Babs: je i njejti por pote them nje gje: – qenke vala i maLit . L=K.
  Saliut do i rruash toper beshte babaaret e bllokut o pjelle e keqe.
  Kosoven po e saboton Edvini, Buyini, Hashimi dhe Skrros me klanin aserbo Slavo rus. Nuk do ja dalin, dhen kot bashke me komentet tuaja.
  Uns; qenke nje KAR nga Vlora, Lab dha Kar o boo boooo sa rende!!! Mos u merzit🚽🚽🚽🚽🍆🤮 🖕🏿🧵🌵🍌

 14. emri im eshte “I paemer” dikur e kisha”anonimus” por pastaj e nderrova dhe perktheva ne shqip.Detyra ime eshte qe te mbaje postalin me para duke shkruajtur dokrra dhe plehra.Here me emer e here pa emer Shkulkari e ka gjetur mire kete biznes mer ca kalamaj qe kane njohuri siperfaqesore .Sherri paguhet.

  1. Ah ti je idiot or fortun. Me siguri, ty do te duket sikur po te shkruan shkullaku tani, por shkullaku nuk e rruan hic per ty dhe as per keta te tjeret.
   As keta nuk shkruajne per shkullakun, as shkullaku nuk shkruan per keta.

 15. Hahaha ata felliqesira qe mbrojne sot edvin bytheshkerdhyerin jane nje ose me shume si vijon me poshte:

  1. Ish spiune te sigurimit te shtetit
  2. Perfitues direkt ata apo familjaret e tyre nga trafiku i lendeve narkotike, trafikimi i qenieve njerezore (kryesisht
  femra dhe femije) dhe trafikimi i organeve.
  3. Perfitues direkt ata apo familjaret e tyre nga koncesionet skandaloze multimiliardere korruptive.
  4. Te paguar me 10,000 Leke te reja ne muaj nga MAFIA e EDVIN ABDYL TAQI ROBQIRIT per te shkruar ne
  internet, kesisoj per te amortizuar sadopak skandalet e palimituara te skizofrenit te semure aventurier edvin
  taqi maskarait.
  Doja vetem tu thosha qe te mbrosh sot Edvin Taqi Tenxheren eshte TURP, TURP dhe nuk ka ku te shkoje me TURP. Kushdo qe i thote vetes Shqiptar nuk duhet ta beje.

  Sali Berisha SERB? Ok kush i hyri me dru shqiptareve ne Elbasan ne ndeshje me Serbine dhe kush beri te mundur qe Serbia te fitonte me patjeter? Kush “qihet” me Vucicin nga mengjesi ne darke dhe kush rrezaton simpati te hapur fare dhe nuk mundohet as te fshehi kur takohet me SERBIN VUCIC? Kush do te NDAJE KOSOVEN duke komplotuar me SOROS dhe VUCIC? Ne kohen e Berishes Kosova mori pavaresine, keshtu, shikojini faktet se i keni para syve para se te thoni se kush eshte serb e grek. Te gjithe shqiptaret e dine mire qe serbet jane komunistat e qelbur morrat e kuq, kane qene gjithmone e jane akoma. Dhe kane fytyre e akuzojne per serb? Vdekshi o komunista te qelbur. Ju urrrrrrrreeeeeeeejjjjjj me shpirt!!!!! O qenia me e ndyre, me perverse, me mashtruese, te bardhen te zeze o kurva te mutit e keni bere tere jeten dhe ate vazhdoni te beni akoma. Te kalamojt ishalla ju dalte se po instaloni enverin e dyte ne shqiperi e nuk ju dridhet fare qerpiku. Nuk them se Sala, Luli, Iliri apo te tjere jane te kulluar, po ky eshte i ZI o u nxifshi e u sterrofshi megjithe te.

 16. Neri ti ke mendjen tende keshtu thua,por ti o kelyshi I kurves mamin motrat gruan dhe vellain I dergon per orgji ne bodrumet e shqupit per ti rrelaksuar keta shpellare qe po lodhen qe ti te kesh nje jete me te lumtur me mendjen tende,dhe na shkruaj per gj kushtetuese o neri bythelepires klasik

 17. Në asnjë vend europian nuk do të kishte qeverisur as edhe disa muaj një karagjoz e harbut si Rama., se do të ngrihej gjithë populli e do ta flakte tutje si qen .
  Po ka gjetur të tillë njerëz me mendësi skllavi e moral hajdutësh e tarfikantë të motrave të tyre për prostitucion që e kanë mbajtur kaq vjet.
  Ju fundërinave ju duket Rama “garrip” si vetja, po plasini sytë e gjeni qoftë një kryeministër në Europë që të jetë përdorues droge, të ketë dalë lakuriq në publik, të vishet e të sillet si klloun cirku, që pasi të jetë martuar pesë herë në moshën 50 vjeçare të ketë krijuar një familje me tre fëmijë me atësi të ndryshme.
  Gjeni një politikan të majtë apo të djathtë që të ketë këtë karrakter e këtë moral përtokë si Rama.
  Jo po është “artist” e justifikojnë disa delenxhij.
  Po nëse keni dëshirë të shihni të tillë artistë karagjozë, shkoni në kopësht zeollogjik e shihni majmunët e të zbaviteni me ta e jo të qeverisë një shtet,
  Si lum motrat e bijat tuaja se çfarë modeli ju rekomandoni.
  Prindërit tuaj kanë mbi 70 vjet që mbajnë fotografitë e kriminelit diktator Enver në shtëpitë e tyre.
  Merni edhe ju fotot lakuriq të Edverit , apo të veshur si klloun me poture, benevrekë e xhaketë kostumi e mbushni shtëpitë tuaja që të frymëzoni femrat e familjeve tuaja.
  Nuk po flas për qindra marrëzitë e politikës së tij diktatoriale, por mjafton vetëm morali i tij përtokë e portreti tij i jashtëm anormal që duhet të kishit neveri për këtë psikopat.

 18. Zenit i ka hup kali i Sadijes,a e keni pa gjo anej ka zallet,osht nje kal pa shal dhe pullali.Po e pate zamet merni lapsin.al ne tel ose ne surrat qitap se Armina osht tu msue gamorin.

 19. Njeri bir komunisti, tjetri sherbetor i komunisteve. Vrate me lehtesine e nje bishe popullin tuaj. Ju rente te femijet semundje, cmenduri, sifiliz, tradheti, mos u shtofshi o gelbaza.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu