• |
ide | kryesore

Jose Mourinho përpara dilemës kineze

Sport

Fotot e botuara ekskluzivisht nga talkSPORT thjesht dëshmojnë se José Mourinho u takua me Hui Jiayin, pronarin e Guanzhou Evergrande. Por portali britanik shkon më tej: “Nuk është e qartë nëse Mou do të drejtojë Guanzhou, ekipin kombëtar kinez, apo do të marrë të dy detyrat, por është gati të pranojë ofertën”.

Vetëm 24 orë më parë, Special One, nga Wimbledon, kishte garantuar: “Trajner futbolli ose tenisi? Gjithmonë futboll dhe gjithnjë në nivele të larta. Ndoshta në Itali …”. Një bllof? Një ndryshim i kursit? Është e vështirë të imagjinohet se Mourinho mund të tërhiqet në këtë moment të jetës dhe karrierës së tij nga sirenat e pasura orientale, edhe nëse në Angli e bëjnë të sigurt.


Sigurisht, Guangzhou Evergrande është në krye të Super Ligës kineze. Dominimi i tij i pakontestuar në shtëpi u ndërpre vetëm sezonin e kaluar nga Shanghai Sipg pas shtatë titujve të ligës me radhë dhe në vitet e fundit ai ka fituar dy herë Ligën e Kampioneve aziatike, duke numëruar në mesin e trajnerëve edhe Marcello Lippi e Felipe Scolari. Por ata ishin në fund të karrierës së tyre. Mou ende ka shumë për të dhënë në Evropë. Sa për ekipin kombëtar, Marcello Lippi kohët e fundit ka rinovuar dhe do të përpiqet ta dërgojë në Katar për Kupën e Botës 2022.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu