• |
ide | kryesore

Rama reagon një ditë para protestës së opozitës

Lajme, Të fundit

Kohët e fundit kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që t’i përgjigjet aktualitetit politik me postime citatesh nga figura historike. Këtë të diel, një ditë para protestës së thirrur nga opozita, Rama ka zgjedhur një thënie të Martin Luther King.


“Përtej aspektit moral, limiti i protestave të dhunshme qëndron në faktin se ato s’të çojnë në fitore dhe këtë e dinë edhe ata që i bëjnë. Pra protesta e dhunshme s’është revolucionare po reaksionare, sepse ndjell humbjen” – shkruan Rama në Facebook. ©LAPSI.al


19 Comments

 1. Askush nuk ka fituar gje pa protesta ta forta, mosbindje civile apo edhe pa te vrare: as te zinjte e Luther Kingut( shiko marshin Selma- Montgomery), as grate, as homoseksualet dhe as askush. Ty ne fakt te shkon per shtat ajo shpreja e rivalit te Kingut, Malkom X, I cili thoshte: Kush nuk beson ne asgje, jepet pas cdo gjeje.
  Ti nuk beson ne asgje prandaj e ke te lehte te jepesh pas krimineleve, oligarkeve, Sorosit, Vucicit, Erdoganit, Merkelit, Trumpit , Putinit, Kingut ne te njejten kohe.
  Malkom X ka dhe dy shprehje shume te bukura per njerezit e lire qe do protestojne neser:
  1- Nuk mund ta ndani paqen nga liria, sepse askush nuk mund te jete ne paqe persa kohe nuk ka lirine (pervec deleve kuptohet)
  2- Ne qofte se nuk je i gatshem te vdeseh per ate, hiqe fjalen “LIRI” nga fjalori.

  Ne Shqiperine tone, te lire jane vetem ata qe nuk do te duhet te ishhin te lire: kriminelet e pushtetit

 2. Ky KM, qe nuk ka lene asnjeri pa dhunuar me fjale, flet per dhunen? E cuditeshme. Aktet e dhunes ne votime ishin te pafundme me urdher te tij, aq te shumta ishin, sa akoma sot pas nje jave KQZ nuk ka nxjerre shifren e pjesemarrjes. Por jo vetem kaq, por sot morem vesh edhe per nje akt vandal ndaj analistit Lubonja dhe per thirrjet e vandalit “Nuk keni pare gje akoma” qe se bashku me balten dhe kazanin mediatik, jane bere tashme lajtmotiv nga thuajse te gjithe rilindoret. Ndarja e njerezve ne “ne” dhe “ata”, ku “ne” jane te miret dhe “ata” e keqja me e madhe, eshte shenja kryesor qe vendi po shkon drejt nje diktature. Shprehje te tilla demoniake kane vetem nje perfundim, diktature.

 3. O Edo ,mos tall bolet mo me kta se u terbun fare . Kta i ven n rresht amerika si m 30 qershor kur nuk piptinte kush nga fryka se i fusnin ke lista e dhunes .I ke t fitume ene zgjedhjet e 2021.

 4. Ne byth do qijme lulushin se eshte i bukur si holandez qe eshte,pastaj eshte dhe Mona me kurvat qe ka te Lsi. Edi Rama u qi te gjitheve me Saliun ne krye,vetem Ed Rama ua mblodhi juve o hajduta dhe injoranta.

  1. O Dylber mavi, o sufllaqexhi i mjerë, po çfarë do qini ju o pederasta!? Ku ju punon juve?! Edvinit atë karin e parë ja bëri Kristaqi vetë e ka thënë në gjyq, Zahon ja solli Vuçiçi! Zvarrë do ju tërheqim o plehra!

   1. Gruaja e Bilalit,na punon apo nuk na punon neve bjere njehere gruan,motren,plaken dhe çfare te permban fisi dhe te shofesh si do i mbajme ne ajer,kurse per rroçken e Rames pyet Lulushin se ai e provoi me 17 maj dhe i pelqeu aq shume saqe prandaj vazhdon te beje protesta se pret qe ta therrasi prape rama ne nje tetatet se i ka ngel fiksim hera e kaluar…

    1. Nje njeriu qe vete e ka deklaruar qe nuk i punon ( perveç fjaleve qe qarkullonin qe ne rinine e pare te tije ndermjet shokeve te lagjes ku banote) , keshtu qe te gjithe zgjebsat qe I dalin ne mbrojtje si i pae mri i ores 18 e 13 dje, jane me te meta funksionale si ai… me te gjitha ato te zeza qe po i ben shqiptareve e Shqiperise, duhet te jeshe llum dhe me komplekse qe vijne si pasoje e disfuksinoneve fiziologjike, nese nuk je vete qeni i rrugeve.

 5. Cope e Qelbesires.

  Ke planifikuar te grabiseahbdhe shirosh Rrugen Tirane Durres.

  Nuk u ngope me Koncesione o maskara.

  O qelbesire. Ti vesh pengesa levizjes se njerezve she tregetise sepse te pelqejne Kompanite Koncesionare Rentiere, eshte ndyrresi.

  Modeling me te poshter ekonomikke perqafuar.

  Po fut ne borxh dhe bebet qe Nuk jane lindur.

 6. Kompanite Koncesionare jane Kompani Rentiere.

  Marin pagesat nga Taksapaguesit, dhe NUK bejne asgje, sepse jane kujdesur me Qelbesiran, te firmosin Kontrata poshteruese.

 7. O bashe nuke duam as beke as uje vetem kete legenin ta fusesh Ne burg dhe ti futesh rruspat sarajeve Ne surrel 4vjecarin e pare eke te sigurte per te dytin te mendoemi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu