• |
ide | kryesore

Akuzat për komplot, “Soros” i përgjigjet Ilir Metës

Lajme, Të fundit

Fondacioni Shoqëria e Hapur apo siç njihet ndryshe fondacioni “Soros” ka reaguar pas akuzave të hedhura në adresë të themeluesit të tij, miliarderit George Soros nga Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, duke e akuzuar për ndërhyrje në zhvillimet e brendshme në Shqipëri, kryesisht reformën në drejtësi.

Në një koment publik të pak ditëve më parë, zoti Meta akuzonte zotin Soros, se qëndronte pas “një komploti të kurdisur prej kohësh për të ushqyer përplasjen civile më 30 qershor, si dhe për të ndikuar reformën në drejtësi”. Komentet e zotit Meta pasuan mbajtjen e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, të cilat ai i konsideron si të paligjshme.


Por si përgjigje ndaj interesimit të Zërit të Amerikës mbi këto akuza, shefja e zyrës së komunikimit të fondacionit “Soros” me seli në Nju jork, Laura Silber, tha se “Fondacioni Shoqëria e Hapur është krenar për rolin që ka luajtur, krahas Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, për të mbështetur reformën në sistemin gjyqësor në Shqipëri, që është një kërkesë e domosdoshme për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian”. Në deklaratën e zonjës Silber thuhet më tej se “karakterizimi që Presidenti Meta i ka bërë kësaj përpjekjeje kaq publike si një komplot, është i çuditshëm. Ne presim që të takohemi në të ardhmen e afërt me Presidentin Meta, në bazë të ftesës që na ka dërguar”, shton më tej ajo.

Presidenti Ilir Meta ka akuzuar edhe më parë manjatin e biznesit George Soros për lidhjet e tij me kryeministrin Edi Rama. Qëndrimit kritik të zotit Meta iu bashkuan së fundmi në Uashingon edhe disa dhjetra shqiptarë me banim në SHBA. Të dielën (7 korrik) ata protestuan ndaj asaj që e quajtën “ndërhyrje e multimiliaderit George Soros në punët e brendshme të Shqipërisë si dhe kundër kryeministrit Edi Rama”.

“Fondacionet për një Shoqëri të Hapur” janë një rrjet ndërkombëtar organizatash jofitimprurëse, të pavarura, jo qeveritare dhe jo politike që mbështesin financiarisht grupe të shoqërisë civile në sektorë të drejtësisë, arsimit, shëndetit publik dhe shtypit të pavarur në mbarë botën. Në Shqipëri “Fondacioni Soros” e zhvillon aktivitetin që prej vitit 1994.

19 Comments

 1. Patjeter qe po .ne pikat kyce te jetes se nje shoqerie teresisht te pazhvilluar si e jona. Ku duke e varferuar ben corb pas corbe. Cifuti sorr. Dhe ata qe e lane te lulezonte deri me sot. M…. cifutrish. Lemsh dynjanj. + m….shqiptaresh = krime… keto te kete prova mjaftueshem jane per hag.

  1. Filloi pazari i rradhës…Plaku Sorrë po e shet Edvin Gërdallën dhe po negocion që të lërë pasardhës kopilin nga Tërpani!

  2. nese bejme nje analiz te thelle,se ku eshte origjina ,e burimit te kesaj katastrofe qe gjith shqiptaret po vuajn burimin e kan tek ndarja qe ju be shqiptareve perpara 1shekulli , politikat ligjet qe u instaluan ,shqiptareve pas kesaj ndarje ,ju sollen migrant grek hebrej serb ,maqedonas malazes serb , ato jan shtuar ,ambjentuar, femijet e tyre kan zen postet kryesore dhe tani ato deshirojne te bejne lillje unike te planit politik fillestare ,grekerit duan te quajn migrantet etnitet grek dhe I duan bashk me token shqiptare po ashtu serbet dhe gjith me rrall , duke na nxjerre neve te lindur ne trojet tona si pasardhes ilir te huaj pa te drejta migrant ,loj e bukur ,po ne si shqiptare si duhet te veprojme kjo eshte pyetja qe duhet ti japim pergjigje me pergjegjsi ,per te mos lejuar qe te na grabiten te drejtat,te mos neperkembemi por te gezojme te drejtat tona ne vendin ton ,soros dhe shum sores si ky duhet te shkojne gjithkush ne vendin e vet askush nuk ka nevoje ti jap mend dikush mbasi mendjen dhe te gjitha I krijoj zoti askush nuk mund te na orientojne mbajne dhe ndajne te drejten hakun me mire se sa ai qe vet e krijoj,faktet raliteti praktik ne bote po zgjon gjinin njerzore per te kuptuar te verteten ,dhe pa frik ja thon hapur gjithkujt ,qe kjo qe ju perqasni eshte jo funksionale ka burim krimi ndersa krimi ndeshkohet me ligj nese pranohet keshtu ,qe krimi ndeshkohet dhe ligjet jan burim drejtperdrejte ,ky veprim ekstrem qe po ndolle ne shqiperi eshte pushtim I bute perms politikave ligjeve veprimeve te hapura apo fshehta, padrejtesia urrehet luftohet ndeshkohet kudo eshte rragim i pranuar ne natyralitetin njerzore, qe ne krijim sqarohet fetarisht shkenerisht dhe praktikisht, duke e pare te verteten ne fe dituri dhe praktike ,zhvillimet praktike perms keytyre ligjeve te krijimit ,ju them me plot bindje o popull hebre ,o popull serb o popull grek ,o popull kushdo qofte ,mos lejoni nga mezi juaj ,te dalin njerez qe demtojne popujt tjere ju hyjne ne hak,perderi sa asnjeri ne siperfaqen e tokes nuk pranon ti behet padrejtesi ,dhe te drejten e vet kerkojme te gjith,binduni se po shkatrroni vetet tuaja me duart tuaja duke u perpjekutr te shkatrroni tjeret ndersa shkatrrimin tuaj ju nuk e deshironi ndersa gjymtyret tuaja me intensitet te papare po I sherbejne ,mos u mundoni te sfidoni njerzit me fuqin ne padrejtesi,se njerizt dhe gjitha jan krijim I zotit ,dhe ai eshte garant I krijimit tije ligjeve te tije kush perpiqet ne padrejtesi kunder krijesave se mendon se eshte I fuqishem pathyeshem ta din mire,se te drejten hakun te pafajshmit I mbron zoti vet me ligjet e tije e sa trima ka pasur kjo toke ,me te pasur fuqishem ditur, se ne sot ku jan si nuk doli nje te triumfojne me padrejtesi dhe zhduk te verteten ,si nuk doli nje te behet I pavdekshem ,si nuk doli nje te ndal termetet vullkanet ,permbytjet sjell shi krijojne zgjillje problemit vet,as edhe nje,e perderi sa ne bote nuk erdhen te tille per te gjith na mbetet te kuptojme meditojme bindemi pranojme domosdoshmerit rregullat e jetes te drejten hakun per te gjith perderisa sa dy jan rruget 1 rruga problemeve pa zgjillje ,me padrejtesin ne system dhe rruga zgjilljeve pa probleme me te drejten hakun te verteten ne system ,perderi sa duam te gjith te drejtat tona hakun duhet te pranojme qe te gjitheve tu garantohet e drejta haku mundesit e jetes perderi sa jemi njerz perse te mos merremi vesht si njerez baz rregullave te jetes perderi sa eshte rrug funksioni qartesie gjallerie zgjillje shprese sigurie paqe shpetimi e ndryshem nga kjo qe kemi si nata me diten ,me e dobisheme mire dhe lire mbasi rrit vlerat moralin ku zgjilljet vetem perms moralit rralizohen ne mase te paimagjinueshme me kosto te lire gje qe nuk arrihet me asnje politik dhe perfitojn te g nuk I humbet krenaria askujt kurse keshtu po shkatrrohemi te gjith kjo eshte fatkeqesi kur njeriu si krijes e perkryer me gjymtyret e veta po shkatrron shpirtin e pastert qe zoti ja lla vall nje dit ky shpirt si do ti kthehet zotit vet,o njerez duajeni veten dhe ate e dovi vetem duke dashur tjeret si doni per vetet tuaja ,shpresoj te me keni kuptuar komenti nuk behet nga urrejtja as per urrejtje ,por thjeshte te gjith te kuptojne vendin e tije ne kete bot kalimtare duke u njohur me jeten rregullat e funksionit saj ligjeve te saje dhe deshirave te veta tu vere perballe te verteten si fre kunder egos dhe qetesin ta gjejne tek e drejta ,qe ka ne kete bot te kuptojne dhe zhvillojne mendimin , vlerat perms meditimit duke arritur virtytin pastertin dhe ngopjen e shpirtit me moralin e mire ,pastaj dhe gjymtyret do ngopen me mevojat qe trupi ka sot te gjith do marrin pergjigje ndaj veprimit tije ndaj tjereve ashtu si do tu jepte tjereve pergjigje veprimeve te njejta te tjereve ndaj tije perderi sa jemi njerz me mish dhe gjak arsye dhe karakter si krijim ,askush nuk jep te drejten e sije se ne te ka jeten frymarrjen e saje njeriu mund te mashtrohet per nje kohe por faktet sjellin kuptim zgjim tani u zgjuan te gjith ,dhe te gjith klerkojne ate qe u takon ne kete jet kalimtare nga zoti drejt zotit ,un e dua veten dhe kete dashuri po e ndaje me te gjith respect zoti ua hapt zemrat te gjitheve per te kuptuar bindur dhe pranuar respektuar mbrojtur dhe vepruar qe eshte ne dobin e individit dhe gjinis njerzore ne kete bote respect per te gjith

   1. nese sot analizojme dy gjera rruga nisur ku na solli ,dhe nga ku jemi si mund te dali,dhe fillojme me rralle analizen germ per germe fjal per fjal ,kapitull per kapitull ,dy rruget padrejtesin me antivlerat ,apo drejtesin me vlerat,,u vertetu tregon raliteti ,ne gjitha fushat e jetes,padrejtesia nuk eshte nje organizim ,jete qe prollon dobi,vlera vetem antivlera dem gjitha te keqiat,nese dikush mendon qe vrasja eshte dobi,i bej nje pyetje,ti a deshiron te vras dikush,,thot jo ,po si urdheron vrasjen e tjereve ,duke mos dashur tenden ,nderkohe qe fut urrejtje hakmarrje nderkohe qe I terheq gjith kunder vetes dhe nje dit te njejten gje peson edhe ti,a deshiron te mashroj dikush ,thot jo si guxon te mashtrosh tjeret nderkohe qe jeta eshte vazhdim formimi dhe duke pare degjuar zoterin tende mesohen breza te tere mashtrues,ku padiskutim nje dit te mashtroj edhe ty,a deshiron te vjellin kush thot jo po si guxon te vjellesh tjeret ,hapet fjala per hajn thyen friken nder njerez tjeret thone qe kur vjell I malli po ne ,dhe fillojne genjejne mashtrijne dhe behen pjesa me e malle hajdut, vetem pastaj nuk kan se ku te vjellin mashtrojne mbasi behen barabar,,si njerez pjesa me e malle dhe me pamundesi mbasi gjallesat qe japin dobi vlerat ,I shkaterrojne ne menyre te pakthyeshme,kjo eshte vlera e padrejtesise kostot e saje qe I paguajm te gjith,sepse egoja uni ,njerzore nuk ngopet sikur token me pasurit qe ka njerit po ti jepen nuk ngopet thot dua prap ,po per kaq njerez sa jemi nuk mjafton as gjithesia,,kurse drejtesia e verteta eshte e kunderta ngop shpirtin me moral virtyt dhe frenon egon ,e pushtetit paras unit ,,kjo forme jetes I jep qartesi gjalleri zgjillje shprese siguri paqe shpetim ,njerzt ne tre shkallet e zhvillimit mendime fjale dhe veprime mendojne flasin dhe veprojne mire, nuk shpenzojne per te zhvilluar te keqen por ky kursim vendoset per mire, ku morali mire vlerat virtyti ,perballe jetes problemeve e bejne ndimes dhe plotesues ne dobi ,rriten zgjilljet rritet dobia,njerzit ne sprova vishtirsi behen te durueshem meshirshem ndaj njeri tjetrit,fales tolerues ndihmes plotesues lehtesues ,kurse keshtu me padrejtesi vetem shkatrrues te vetvetes ,

    1. ju ka qire sorosi ne bythe ikni beni propagande diku tjeter. politika sorosit ” gjithmone ne kurriz te te tjereve “. eshte me trauma nga femijeria dhe ja ka percjell gjithe evropes

 2. cojani kte lajm Tak Ngjeles, se plasi burri huj tu thone qe kto jane budalleqe

  si nuk ja paska thone FBI-ji qe soros ka qene i involvuar?

  ne pergjithesi e mbajne ne korrent, FBI dhe CIA dhe NSA, por kte paskan harru me ja thone…

  1. Lexoje dhe nje here o Lanid se do kuptosh qe Ngjela ka te drejte kurse ti po komenton si ta do zemra dhe jo si ta lexojne syte.

 3. Mesazhi per Meten mga Soros eshte i qarte: ne se bashku me EU dhe USA jemi krenare qe mbeshtesim reformen ne drejtesi, cuditemi, (ketu aludimi i qarte akuzues me spond), nga reagimi juaj. Gjithsesi jemi te lumtur nese do fiksoni nje takim me sekretaren tone per keto dhe probleme te tjera qe ju shqietesojne.

  Dmth. “pirdh, pirdh se lirohesh”, thene ne nje gjuhe qe “his majesty of Skrapari & sorroundings”, mund te kuptoje me mire. 😂😂😂

 4. Une nuk e kutpoj a jane normale keta shqiptare a jo? Ka qe ne 94. Dhe miliardere dhe organizate dhe jo politike dhe jo shtetrore por cuditrisht kap kyce te nje shteti arsimin drejtsine shendetsine!!!!! Jane dhe krenare dhe sigurisht ne

  krah te be dhe sh.b.a. dhe ne ketu kavie. Jemi te forte deri sa i mbijetojme se pari politikaneve dhe jo vetem te

 5. Sh.b.a dhe be dhe miliarder dhe ram dhe velin dhe popull kavie……te gjitha bashke cfare kerkojne? Varesi totale vend pa drejesi qender rajonale krimi me konsesus te plote kombetare e nderkometare se e kemi thene.

 6. O cope Derr. qe dashuron Udheheqesin Suprem/Koncesionar.

  Ketu KUSHTETUTA eshte Zero.

  Njerezit e Sorosit propozuan Ligje, ku organi qe vendos per Gjyqtaret KPK, eshte edhe Hetues edhe Trup Gjykues????

  E kupton cfare perle KONTRSDIKTORE per shkencat JURIDIKE?????

 7. Sa bukur i kuptoke shkencat juridike ti me siper, ……….vetem paske pak nevoje te mesosh per te shkruar gjuhen shqipe!

 8. O shpellare te semure keni harruar salihun e lulune ne takimet qe keta kane zhvilluar me sorosin e madh,lulu e ka takuar dhe tani qe eshte bere kryetar I pd mos harroni o kurvat e pd,shikoni fotot e takimit soros -basha,por ju trushpelaret e salihut thoni ate qe salihu ju thot,mjere ju

 9. Sorosi me fondacionin e tij të “shoqërisë së hapur”, në fillimet e përmbysjes së perandorisë komuniste në Europë, u përshëndet nga shumë qytetarë të asaj perandorie për faktin se ai dënonte diktaturat komuniste e bënte thirrje për një shoqëri të hapur demokratike.
  Por nuk kaloi shumë kohë, dhe u pa se spekullanti multimiliarder, derdhte miliona për të mbështetur socialistët ish komuniste që të bëheshin kapitalistë.
  Vazhdohet të propogandohet nga mediat e sponsorizuara prej tij Sorosi, si një multimiliarder “filantrop”.
  Po si ka mundësi që ky multimiliarder një “dhurues filantrop” ka dekada që derdh për çdo vit milione e miliona nga paratë e tij, e këto para, në vend që ti kishin sosur, veç janë shtuar më shumë ?

 10. O gani sorosi ska me frik meten se tani po e kupton sa ka ber meta gjithe keto vite rama po i kap me tek dor sorosi ka frik se punen që bente Ai po e bene rama shikoni ambasadoret që shkojne Ne zyren e rames si dele edhe soresi do e kishte zili

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu