• |
ide | kryesore

Protesta e opozitës, reagon Rama

Lajme, Të fundit

Pas protestës së opozitës në Tiranë ka ardhur një reagim i kryeministrit Edi Rama ne Facebook. Ai ka përdorur një thënie të strategjistit kinez, Sun Tzu.

“Fituesit fillimisht fitojnë, pastaj nisen në betejë. Ndërsa humbësit nisen njëherë dhe më pas rreken të fitojnë” – shkruan Rama. ©LAPSI.al


27 Comments

 1. San Tzu-ja fliste per drejtuesit ushtarake dhe per cudi ne nje vend si Kina, qe nuk ka pushtuar asnje vend tjeter, pra me standartet e asaj koheve deshtak. Populli nuk ka strategji, por i mat forcat vetem ne beteje. Popullin e ngren inati, jo taktika. Luli mbijeton si nxites dhe perdorures i inatit popullor, perndryshe duhet te behet gjeneral ose ushtar kriminelesh si puna jote.
  Populli nuk ben llogari, por ka gjithmone te drejte edhe kur nuk fiton. Mos fol budallelleqe, sepse cdo lider ne bote keto i lexon per te nenshtruar popullin, por kurre, kurre nuk i thote. San Tzu-ja eshte 10 here me keq se Makjaveli or idiot dhe prijes idiotesh.

  1. neri ke marre vrull keto dite. pa lehtesojeni pak hapin sic thot lapsi. mos perfito nga injoranca e te tjerve duke shpikur gjera(pushtimet e kines etj) per te validuar argumentet. quhet logical fallacy. he te keqen se mezi te kemi ne pd.

   1. O Beni, o loqe! Po me gjete nje rast pushtimi qe kane bere kinezet, nuk komentoj me. Pas 1945 diskutohet per betejen e Korese,por ajo qe lufte e nxitur nga amerikanet, histori qe do kohe me ta shpjegu dhe qe nuk e kane zgjidh as historianet. Kinezet jane nder kombet me te felliqur nga pushtimet.
    San Tzu fliste per lufterat civile mes princave,
    Eshte turp e shkuar turpit te citosh gjenerale ne nje vend demokratik ,o injorant e servil i kryeinjorantit. Eshte njesoj sikur Basha te citonte fjalimet e Rikard Zemerluanit ose Hitlerit. Basha eshte zemerpule ne fakt, se me kafshet e rilindjes, fjalimet jane pak, shume pak.

    1. nga impotenca te buron gjithe kjo urrejte me ofendime?
     1910 ose 1950 pushtimi tibetit, zgjidh ke te duash. ik qihu tani injorant kafenesh mos komento me

     1. O rrot kari, qe ben gjysem ore research per nje koment, qe une e kam bere 2 minuta pas KM-se . Tibeti eshte nje grusht malesh me njerez sa Skrapari, qe nuk e dine akoma se jane shpik armet, o budalle! Kina ka mbi nje milarde dhe eshte pushtuar nga vende rreth dhjete here me te vegjel, si Anglia e Japonia., por kjo nuk ka pike rendesie. Sot ndodhi nje gje shume interesante ! Basha citoi John Adams per menyren sesi behet shteti, Rama citoi San Tzu-ne per menyren sesi behet lufta. Diferencen bejeni vete. Une per vete jam me Ramen, kunder Rames! Basha eshte me Adams, kunder vetes! Ato qe jane mbi 50 vjec, ose do e shohin Rame te terhequr zvarre, ose ky eshte kryeministri i fundit qe shohin. Per tmerrin e me te rinjve as nuk ja vlen me fol.

   2. Dylberistat mavi te turnit te trete te nates paskan qene shume aktive sot , o plehra !
    Lideri juaj i pjerdhur ka postuar citimin: ”Fituesi ne fillim fiton, pastaj niset ne beteje” dmth, ne fillim mbushin kutine, pastaj fillojne votimet.”

    Me qarte se kaq nuk ka ku te shkoje!

 2. O Edvin-Rrumpalla, tani po i bie nga Kina se nga Greqia sapo përmende ca citate iku për lesh Ciprasi! O idjot se kupton që po të vjen ngordhja ke gjithë popullin kundër o këllirë të ka ngelur vetëm ushtria e fake profileve në fcbook të dylberistave me pagesë që i bien me dorë tastierës…je gjenerali i zombieve në fcbook se në Shqipëri as Taulant Palla stë voton më!

 3. “A free people ought not only be armed and disciplined, but they should have sufficient arms and ammunition to maintain a status of independence from any who might attempt to abuse them.Which would include their own government “
  GEORGE WASHINGTON

  Behu pak i zgjuar,kinezet kane shume thenje,por pak te vlefshme!?
  Ato thone qe duhet te presesh ne breg te lumit,sepse rryma e ujit do te sjelle kufomen e armikut tend!!??
  Shqiptaret nuk e kan zakon me prit shume…!?E hedhin vete ne lume??‍♂️!?
  Kinezet mund te thone se fillojne ta pijne ujin ne gote nga fundi i saj!!??Ajo puna e tyre!
  Ti e ke fitu betejen me ligjin,e mposhte ate!
  Bravo,kujtohu a te ka ngele ndonje gja pa marre!?
  Se helbete, ke edhe pak muaj,pastaj “t’ka rru Perja”
  Azil artistik n’Serbi.

 4. Ty o mavri varet si te kap mielli nji here fluturo ne greqi nji her ne amerike, tani tpaska ngrejt 500vjet para krishtit.

 5. I thot mendja copes se injorantit se ka perpara sojin e vet alla gjush lala gaz dem ulsinjrash e felash e velinash se ne fakt ky eshte niveli real i ketij krimineli ordiner qe se dallon asgje nga prej tyre. Por si pate jete te felliqte do kesh dhe fund te tille. Dhe do mbahesh mend si qenia me e paskrupullt dhe mediokre qe i ke bere dem te madh vendit dhe njerezve.

 6. Ti deri te niveli gjushit tau tau fug fela gjylamet aq . Rri aty se je mire. Cifutet si dhe miku yt trim soros nuk hyri ne nje beteje dhe pse i urdheruar ta bente dhe u end 40 vjet neper shkretetire…..etj etj. Dhe pse deliron se je i zgjuar dije qe je vetem i djallzuar. Ka ndryshim te madh. Sa nata me diten. Ne fund je dhe ti. Po te kapi 2021 as linda nuk te voton pale tao.

 7. Po pse o kari, te gjithe nga fondacioni jemi ? A po ti ke nje jete qe je i pjerdh, normal qe te duhet marketing me shumice.

 8. Mos….ja paska von syun me kap edhe komanden e natos komandanti. Ka hap librat e luftes se lexon fort ky?

 9. Te tradhetoi subkoshienca z. Rama, dhe fole drejt: ”Fituesi ne fillim fiton, pastaj niset ne beteje”. dmth, ne fillim mbushin kutine, pastaj fillojne votimet. Fitues i lindur ti Skenderbe!

 10. Qelbesire.

  Kur do japesh dhurate/koncesion Rrugen Tirane Durres tek Oligarket????????

  Fteaen e ke bere.

  Po si NUK u ngope o maskara.

 11. Neri,
  nuk je me shume se nje injorant i rendomte i ketij portali.
  Po te kujtoj qe ne 1978 Kina pushtoi disa territore ne kufijte me Vietnamin dhe me pas e detyroi ate te nenshkruante nje traktat “armpushimi” ne interes te saj.
  Po te studiosh historine e Kines do mesosh se prej sa kombesh dhe gjuhesh te ndryshme perbehet ai shtet me 1,5 millard banore.
  Bei te fala arit, Stalinit, Llumit te Meros dhe aty ri, mos shko me tutje!

  1. nuk ja del dot me Nerin. edhe nuk i vihet faj te shkretit se keto komentet i ka burim te ardhurash. Ner i thone po nder spaska. Vrojtoj qe ka dhe shum simptoma bipolarizmi opinionesh.

 12. Ndoshta shprehja e vertete eshte armatoset pastaj shkon ne beteje. Ose pergatitet…. po si e ka thene gjytrymi i rilindjes jam e sigurt qe nuk eshte. Se jam e sigurt qe km vetem mashtron genjen vjedh ben zullum….kaq di te beje.

 13. Ky merret me shprehjet e gjeneralit kimez Sun Tsu nderkohe qe ka shume shprehje te bukura “made in Albania” per Kinen. Kjo menyre te foluri te kujton ate shprehjen: A ke qene ndonjehere ne Kine….?

 14. KJO ESHTE NJE E VERTET SEPSE DHE BABAJ I YT KINEZET DHE RUSET IMITONTE NE DIKTATUR FYELLI I ATI JE …………………..

 15. Enveri abuzonte me sofizma të Maos, Edveri abuzon me sofizmat e një kinezit tjetër Sum Tzu.
  Ndërkaq pse duhet të shkojmë larg deri në Kinë e të mos kujtojmë thënien ” fitore si e Piros” e Ramës ?
  Me idiotësinë e kokëfortësinë për të kryer votime një partiake, Rama ja vulosi vetes fundin e tij të pashmangshëm si diktatori i vetëm në Europë.
  Le të dalin sora e laraska që ta mbështesin, si në Shqipëri, edhe jashtë saj.
  Mbi shqiponjën e drejtësisë e demokracisë, nuk mund të fitojnë krra-krra-krra-të e sorrave.

 16. Tutje rrac injoranti nga mami yte ose i Spiro kolek gomarit je komplet gomar i thinjur, ndersa nga Kristaq sex isti prap s del mir se te ka shkerdhyer gruan, nga kjo gruaja e 12 prap edhe kjo ka ndrruar 25 meshkuj keshu qe kot qe meren Shqipet me ty o rrac e degjeneruar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.