• |
ide | kryesore

Video/ Zjarr në Greqi, digjen disa shtëpi

Planet

Greqia ndodhet në një situatë të vështirë, teksa flakët e zjarrit po përhapen me shpejtësi, duke djegur shtëpi.

Mediat fqinje raportojnë se në fshatin Davri janë shkrumbuar nga flakët dy shtëpitë e para, ndërsa i gjithë fshati është evakuuar. Zjarri ka shpërthyer fillimisht në rrugën Lamia Domokou, më pas pranë manastirit të Agia Anna, ndërsa një vatër e tretë në Domokos Mines.


Sipas dëshmive të banorëve, flakët kanë kaluar nëpër oborret e shtëpive të pjesës veriore të fshatit dhe fatmirësisht zjarri është larguar për në mal.

Aktualisht forcat tokësore dhe ajrore janë duke luftuar me flakë për të parandaluar djegien e fshatit, ndërsa forcat zjarrfikëse janë mobilizuar për vënien në kontroll të flakëve.

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu