• |
ide | kryesore

Hetuesit u shokuan kur hapën celularët e shqiptarit dhe grekut që vranë 21-vjeçaren

Lajme, Të fundit

Detaje shokuese kanë dalë në dritë pas këqyrjes së kompjuterit dhe telefonat celularë të dy të rinjve të arrestuar për vrasjen makabre të 21-vjeçares greke, Helena Topaloudi, në ishullin e Rodosit.

Mediat greke shkruajnë se pas vrasjes, të rinjtë kanë ngacmuar vajza të tjera dhe janë argëtuar me këngë me motive kriminale.


“Mami, unë jam një kriminel”, – është një nga kërkimet cinike në internet të 21 vjeçarit grek i akuzuar për krimin, vetëm 24 orë pas vrasjes brutale të studentes, e cila ishte hedhur nga shkëmbinjtë për në det.

Në mënyrë të veçantë, rreth orës 21.31, në mbrëmjen e 29 nëntorit 2018, i riu ka hyrë në internet dhe ka lexuar lajme për gjetjen e trupit të vajzës në det dhe një orë më vonë, rreth orës 22:27 minuta, ka dëgjuar këngë sikur asgjë nuk kishte ndodhur.

Cinizmi i tij shkon edhe më tej kur vetëm disa orë pas krimit, ka komunikuar në Facebook me një tjetër vajzës.

Kur ajo iu përgjigj negativisht “ngacmimeve” të tij, ai nuk u lënduar dhe kërkoi për katër vajza të tjera në Facebook.

Mesazhet me miqtë në telefonin celular zbuluan se si në kohën e arrestimit të tij, i pandehuri 21 vjeçar ka vazhduar jetën e tij sikur asgjë nuk kishte ndodhur! Madje, ai ka shkëmbyer mesazhe me një shokun e tij për shëtitje dhe stërvitje në palestër.

Provat tregojnë gjithashtu se natën e vrasjes së 21 vjeçares, i riu grek ka kërkuar për filma pornografik përmes Google dhe YouTube.

Këto kërkime raportohen të kenë ndodhur rreth orës 2 në mëngjes, siç tregohet nga analiza e të dhënave të mbledhura nga autoritetet.

Marrja e të dhënave në kompjuterin e 19 vjeçarit shqiptar, zbulon se ai u bë mik në facebook me Eleni Topaloudis më 26 nëntor 2018, vetëm një ditë përpara takimit të diskutueshëm që çoi në vrasjen e saj të egër.

Pas vrasjes, ai hyri dy herë në profilin e të ndjerës.

Autoritetet ishin në gjendje të merrnin faqet e tyre specifike tre muaj pas arrestimit të tyre, ndërsa në atë kohë ai (ose ndoshta një person tjetër që i njihte kodet e tij) hyri dhe doli nga llogaria në Facebook 13 herë.

Dëshmia shtesë e dhënë nga babai i 21-vjeçarit grek ndaj autoriteteve, duke zbuluar takimin e djalit të tij me shqiptarin 19-vjeçar përpara arrestimit të tyre, gjithashtu po faktohet.

“Shqiptari erdhi në shtëpi dy ditë pas incidentit. Ai shkoi në dhomën e djalit tim dhe nuk hyri për pesë minuta. Kur i arrestuan, mendova që shqiptari erdhi për të kontrolluar atë ditë nëse djali im kishte thënë diçka”, – tha babai i 21-vjeçarit, duke shtuar se 19-vjeçari shqiptar kishte ndikim të keq për djalin e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu