• |
ide | kryesore

Parashikimi i OKB-së: Shqipëria drejt zhdukjes, popullsia do të zbresë nën 1 milion banorë

Lajme, Të fundit

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në projeksionin e fundit të popullsisë botërore.

Sipas projeksionit bazë të OKB-së, në fund të këtij shekulli popullsia e Shqipërisë do të rrudhet në vetëm 1 milionë banorë, me një rënie prej 62 për qind krahasuar me shifrën aktuale.

Kjo është rënia më e madhe në botë, e cila e projekton kombin shqiptar sa një lagje e një qyteti të zakonshëm europian. Sipas OKB, nga 5 shtetet që pritet të kenë rënien më të madhe të popullsisë në 80 vitet e ardhshme, 4 gjenden në Ballkan.

Më konkretisht në vendin e dytë, shteti që do të pësojë uljen më të madhe të popullsisë është Serbia me 52 për qindi, ndërsa në vendin e tretë dhe të katërt Moldavia dhe Bosnja, ku popullsia pritet të tkurret me 50 për qind deri në fund të këtij shekulli. Shteti që mbyll pesëshen e vendeve më krizën më të thellë demografike, është bullgaria për të cilën OKB parashikon se do të humbasë 48 për qind të popullsisë deri në vitin 2100.

Këto janë projeksionet sipas skenarit bazë, i cili ka probabilitetin më të lartë për t’u realizuar. Paralelisht OKB ka llogaritur projeksionet edhe sipas një skenari me negativ, i cili bazohet në një rënie më të shpejtë të lindshmërisë. Rezultatet për këtë variant janë edhe më alarmante, duke e parashikuar rrudhjen e popullsisë së Shqipërisë në vetëm 500 mijë banorë në fund të shekullit. Një projeksion fatal, që praktikisht e projekton Shqipërinë drejt zhdukjes./ Tch

5 Comments

  1. Edhe nje milion shume jane. Nje milion 50% hajduta socialista te punsuar ne korporatat mafioze te Ed Drames qe quhet “shtet prej leshi”.
    Me refugjat do mbushen, sa ti pastroje Europa, ketu do ti sjellin.

    Asgje per tu krenuar ne kete vend nastradinesh. Rrena e mashtrime sa nga 99 lali eri ashtu dhe nga 00 ed drama.

  2. Por Udheheqja e ka zgjidhjen – 2milione te vjetra kush lind femije!
    (Do harxhoje nja 100milione ne vit, po…..

  3. Ska gje eshte e gjitha me plan. Mbas 2100 do rifillojne pjelljet se atehere eshte programuar dat skandeca e kesaj gjenerate, me pas do zevendesohen me robota te rinje. A e kuptoni qe evropa po te doje i rregulloje punet qe neser i fut ne burg. Bejne sikur nuk duan te futen ne punet e brendshme…mbas pilafit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu