• |
ide | kryesore

Mahrez ia dedikon golin fitores së Algjerisë kreut të ekstremit të djathtë që festonte për kundërshtarët

Sport

Një gol në 95 ‘që merr shijen e hakmarrjes sociale. Dhe politike. Riyad Mahrez, autori i rrjetës në fund të ndeshjes kundër Nigerisë që dërgoi Algjerinë e tij në finalen e Kupës së Afrikës, ka dashur të festojë fitoren me një post të veçantë. “Goditja e lirë ishte për ju. Ne jemi së bashku”, shkruan lojtari në statusi ne shoqëruar me emoji të qeshura dhe flamurët krah për krah të Algjerisë dhe Francës.

Për të kuptuar se kujt i drejtohet, duhet të bëjmë një hap prapa. Pas gjysmëfinales së fituar me penallti nga kombëtarja e drejtuar nga Belmadi kundër Bregut të Fildishtë, mijëra tifozë algjerianë dolën në rrugët e Francës, për të festuar dhe për të krijuar kaos. Balanci ishte dramatik: një grua vdiq pasi u përplas nga një makinë e drejtuar nga një tifoz i cili festonte në Montpellier, njëzet oficerë u plagosën dhe 74 persona u ndaluan për përleshje. Ngjarje që shtynë Julien Odoul, eksponent politik rajonal i “Rassemblement National” (partia e ekstremit të djathtë e kryesuar nga Marine Le Pen), të transmetonte në Twitter mbështetjen e tij për Nigerinë (shoqëruar me fotografi të kundërshtarëve të tij) për të shmangur probleme të reja në ditën e Bastijës. Mahrez, i cili ka lindur në Sarcelles, periferi e Parisit, ka gjetur mënyrën e përsosur për “hakmarrje”.

Nata megjithatë u shënjua nga trazirat nga festimet e algjerianëve në qytetet kryesore franceze. Ministria e Brendshme njoftoi se kishte 282 të arrestuar, por sipas gazetës Le Monde, të ndaluarit gjithashtu kishin të bënin me incidentet që pasuan paradën e 14 korrikut. Në Paris dhe Marsejë, policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën, në Lyon u regjistruan më shumë se njëqind makina në flakë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu