• |
ide | kryesore

CNN: Si ‘detyrohen’ shqiptarët të mbjellin drogë në Angli

Arkiva, Lajme, Të fundit

CNN transmetoi një kronikë të shkurtër ku tregohej historia e një shqiptari në Britani, që ishte detyruar të mbillte kanabis.

Sipas kronikës, shqiptari jeton përherë me frikë.

Ai ka ardhur në Britani në mënyrë klandestine, ka paguar shumë para për rrugën dhe e vetmja mënyrë për të paguar borxhin mbetet vetëm ajo e mbjelljes së drogës, me qëllim fitimin e parave.

‘Shumë vjet më herët, babai im pësoi një aksident. Kështu që unë isha i detyruar që të dërgoja para në shtëpi. Kam dërguar aq sa kam mundur. Kam dërguar aq shumë, saqë ndalja vetëm kur nuk kisha çfarë të çoja më. 

Njoha dikë këtu që quhej Salam.

Nëse i hyn kësaj rruge, nuk ka më alternativë tjetër. Duhet të merresh me këtë gjë. Nuk kam kushte, më duhet të paguaj borxhin, paratë që kam paguar për të ardhur këtu. Ndonjëherë mua ma vlen më tepër të jem në burg e të deportohem sesa në këtë lloj jete’, tregon i riu nga Shqipëria.

Shqiptari shprehet se pasi ishte marrë 3 muaj me tregti droge në Britaninë e Madhe, policia e arrestoi atë. Ai thotë se policët ishin sjellë mirë gjatë arrestit.

Policët që më arrestuan më qetësuan. Ata më shpjeguan mua rreth skllavërisë moderne’.

Më tutje, shqiptari thotë se ka frikë se mos edhe kur të kthehet në Shqipëri, bosi i tij i drogës mund të hakmerret, pas bashkëpunimit me policinë.

Image

1 Comment

  1. po hikni mos na cani karin ne kemi probleme ne shqiperi, po na nxihet jeta nuk dalim dot me fytyre te protestojme se jemi akoma ne komunizem. po merr ne celular personal endru fuga cdo gazetar ti bej presion mbas cdo publikimi e jo mo ne. komunistat qe vazhdojne e shesin si loje ose si gare te ndershme. ne fillim fito pastaj bej politik thote kryeministri qe eshte fut me mik se ka perfituar nga familja vet pa punuar nje dite bashke me xhafen e sojin e tyre pty ku ti keni sorosian te qelbur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu