• |
ide | kryesore

Presidentja e re e Komisionit Evropian: T’i hapim negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Lajme, Të fundit

Presidentja e porsazgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka shprehur mbështetjen e një perspektivë të shpejtë të pranimit të Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut në BE.

Ne duhet të hapim negociatat e pranimit me vendet sapo Këshilli Evropian të arrijë në përfundimin se kriteret janë përmbushur. Ne duhet të shtrëngojmë dorën tonë ndaj këtyre shteteve, ne ndajmë të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, ne jemi fqinjë dhe nëse e mbyllim derën për këtë rajon, dëmtojmë veten.”- ka theksuar Von der Leyen në një intervistë për të përditshmen gjermane “Spiegel”.

“Spiegel” shkruan se BE u ka ofruar disa vende të Ballkanit Perëndimor perspektivat e pranimit në vitin 2025, por ka shtyrë kohët e fundit çeljen e negociatave të anëtarësimit për dy vendet kandidate.

 

 

3 Comments

 1. Sikur nuk ka folur akoma per ceshtjet e zgjerimit kjo gjermonia. Apo edhe lapsi e kopjoi si lajm nga BW . Ju lutem lapsi na thoni linkun ta gjejme sepse vetem 4 pika ka trajtuar kjo teta:
  1. Nje marrveshje te re per klimen
  2. Reforme per emigracionin
  3. Te drejtat e gruas
  4. Ekonomia ne fokus
  Askurkund nuk e gjej kete deklarim te saj. Sdq nese ka ndonje rilindas si ministri i jashtem te na nise ndonje link qe te ndricohemi dhe ne te gjoret…… mire do bente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu