• |
ide | kryesore

Raporti Kosovë-Serbi, Macron mesazh në gjuhën shqipe

Lajme, Të fundit

Video e ligjëratës së presidentit francez, Emmanuel Macron mbajtur në konferencën e përbashkët në Beograd me homologun serb, Aleksandër Vuçiç, është përcjellë në gjuhën shqipe në profilin e tij zyrtar në “Facebook”. “Duhet të ndërtojmë së bashku paqen mes Serbisë dhe Kosovës. Mesazhi im nga Beogradi”, shkruhet në gjuhën shqipe në videon e fjalimit.

Në konferencën me homologun  Vuçiç, Macron theksoi se paqja midis Serbisë dhe Kosovës duhet të vendoset nga të dyja kombet dhe evropianët, duke përjashtuar influencat e huaja. Kjo thirrje e presidentit francez bëhet në një kohë kur liderët kosovarë përjashtojnë çdo marrëveshje përfundimtare me Serbinë pa përfshirjen e SHBA-së ap të Bashkimit Evropian.


“Lufta që tani duhet të kryejmë së bashku, është lufta e kompromisit”, ka thënë ndër të tjera Macron.

 

 

 

17 Comments

 1. Dhe cuditerisht pas vizites se macron sajohet nje situate ku finaliozhet me doreheqjen e kryeministrit te kosoves ramush haradinaj. historikisht franca ne krah te serbise ka qene ….. shikoni pak sjelljen e saj gjate luftes ne kosove dhe pas saj

 2. Po te ishte burre shteti Makron,qe thote se paqja midis Serbise dhe Kosoves,duhet te vendosen nga te dy kombet dhe Europianet,menjehere mbas Serbise,duhet te shkonte per vizite te njenjte edhe ne Kosove dhe po ato fjale ,tja thoshte kosovareve ne Kosove,ashtu sic ja tha serbeve ne Serbi. Por Makroni eshte francez,natyrisht filosllav i lindur dhe i bindur,deri ne dashuri me ta,hodhi gurin ne Serbi,dhe Haga menjehere vrapoi tek Ramushi duke i thene troc:More ti kryeminister i Kosoves,mund te jesh,por por jo qeverisjes se Kosoves,simbas vullnetit dhe deshires se kosovareve,por do besh simbas “porosive (lexo-detyrimeve) tona,se ndryshe,per cfare jemi ne ne europe,qe ju te beni simbas qejfit tuaj,e kunder nesh?

 3. sot boten e udheheqin pederastet,burrat e kurvave dhe pedofilet prandaj bota po iken me kokeposhte.burrat si urban ,salvini.haradinaj sulmohen nga horrat dhe kurvat e degjeneruar qe nga amerika deri ne europe. burrat kane mbaruar.

  1. e ke then fiks fare e keqja e kesaj bote jan njerezit si puna e sorosit cdo gje e bejn per pare dhe pushtet duan ti shkaterojn familjet , kombet per ti sumduar me shum dhe promovojn homoseksualitetin dhe shiko cfare ven ne krye njerez si puna e rrobshkerdhyerit katerciprisht edi rama

 4. Varet o makaron. Na thuaj hapur cili eshte plani i soros per shqiptaret ballkan. Dhe me ke do i zevendsoni. Se 200 vjet po e shohim qe nuk ju kan lodh o k….ne e dime po na i thuj dhe ti. Apo tja kerkojme rames lulit sales ndokes metes pollos& co. Sa ta fyeni inteligjencen mor mostra makaronaxhinjsh. Per leke gjithe felliqsirat per leke. Sa te mjere jeni. Te fala sorres plak dhe junior. Po i keni planet pa hanxhin.

 5. sorosi mposhtet po te gjith te jemi nje dhe nqs berisha dhe meta ta duan shqiperin qe u dha ate qe ata se kishin enderuar ca jan sot e kan nga populli shqipetar prandaj ia kan nje borxh populli gati eshte me mir te vdesesh duke luftuar sesa si nje bythqir vdekje te gjith atyre qe perkrahin soros

 6. do trima kjo pun do burra vdekja eshte e sigurt prandaj perpara te jetojm te lir ta duam njeri tjetrin qofshin te pashkolliar dhe te palar se keshtu kan ber te gjith popujt per liri mos kan qen francezet te lare dhe te ditur te gjith jo po kan pas njerez mbi kok qe i kan dash sali meta levizni se vdekja eshte e sigurt beni nje gje per shqiperin dhe do mbaheni mend te bashkuar pervte vetem gje per racen ton bdekje edi rames

 7. macroni po printon monedhen e perbashket franko afrikane per vendet ish koloniale te saj dmth i do skllever prape se slllaveria vazhdon akoma po ne menyra te ndryshme nga ajo tradicionalia psh. sistemi sorosit etj dhe ma ben si perfaqesues i demokracise bythqiri ushtari i cifuteve

 8. meta dhe berisha i kan nje borxh shqipetareve qe e lan te jet edi ramen ky eshte ber sot dhe duhet ta lajn prandaj bashk me bashen qe qarkullojn llafe se ben lojen e sorosit ti dalin per zot pozicionit qe kan qe quhet OPOZIT

 9. sorosi mundet jo me bythqiri edi rama shiko hukrainen gjorgjine. ca po i ben urban po i ha karin te gjith bashk per femijet tan per te ardhmen ton per shtepin ton qe quhet shqiperi

 10. o ramush haradinaj ti i duesh shqiperise pa keta qe bejn sikur marin vesh jan vec moterqira qe se kan problem ti poshterosh katerciprisht fare skan shull kurizore ore beju cfare te duash nuk e kan problem po nje gje vetem e kan problem torturen tintorturosh ne pafundesi e kan hak dhe kur te thon me vrit jo mos ti vraseshbti mbash gjall dhe ti torurosh akoma ateher do vihet paksa drejtesia e kombit ton

  1. shqiperia eshte e te gjith shqipetereve per te vetmen arsye se jemi sa nuk mbahet mend dhe kemi derdh me shum gjak per keto troje se cdokush. Qe do te thot qe cilido shqipetar qe tradhton shqipetaret te vritet ne menyre barbare te behet shembull ketej e tutje memdoj ta fillojm me ramen velian dhe fugen

 11. shqiperia eshte e te gjith shqipetereve per te vetmen arsye se jemi sa nuk mbahet mend dhe kemi derdh me shum gjak per keto troje se cdokush. Qe do te thot qe cilido shqipetar qe tradhton shqipetaret te vritet ne menyre barbare te behet shembull ketej e tutje memdoj ta fillojm me ramen velian dhe fugen

 12. nje sqarim kerkoj ndjes se endri fuga seshte shqipetar eshte me origjin cifute po ne vend te tij te vendosim spiropalin dhe tia bejm ne menyre qe do mbahet mend mesim mesim mesim per te gjith roft e qoft shqiperia vdekje tradhetareve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu