• |
ide | kryesore

Valentino “i shkarkuar” nga Yamaha: “Dikush nuk është më cilësor”.

Sport

I shkarkuar. Valentino Rosi është larguar nga Yamaha dhe kjo është konfirmuar edhe nga shtypi. Lin Jarvis, drejtori i menaxhimit të skuderisë japoneze në MotoGP, ka treguar për motorsport.com se skuadra “është gati për tërheqjen e tij”. Doktori, 40 vjeçar, ende në kërkim të dëshpëruar (gjithnjë e më e vështirë) për titullin e dhjetë botëror në karrierë, duket se nuk do të jetë më në botën e motorëve.

Deri më tani, nënvizon Corriere dello Sera, lajmi ka qarkulluar gjithmonë nën tavolinë, si një zë jozyrtar. Tashmë është e destinuar të shpërthejë: me të vërtetë Valentino do t’i thotë mjaft MotoGP-së? “Nuk besoj se do të jemi të pranishëm në një cirkuit gjysëm të boshatisur – bën batuta Jarvis – Sepse në MotoGP cilësia është shumë e lartë dhe kemi gjashtë konstruktorë të përfshirë. Do të na mungojë Valentino? Shumë, por jeta do të shkojë përpara”.

“Zgjedhja – shpjegon menaxheri -, do të jetë e ndarë mes palëve, edhe pse duhet të preken ato që e kanë të pamundur të jenë cilësorë ashtu si do të donin, apo që motivimi i tij ka nisur të zbehet”. Fjalë të ashpra, për Valentino Rossi që nuk fiton që nga Çmimi i Madh i Assen në 2017-ën, por gjithnjë mbetet piloti (për më tepër, miti) që ka sjellë titullin tek Yamaha në 2005-ën pas dhjetë vitesh mungesë. Ndoshta nuk do të jetë tradhëti, por i afrohet shumë…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu