• |
ide | kryesore

Ngërçi në gjykata, Leyla Moses-Ones: Për disa është problem, por…

Lajme, Të fundit

E ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Leyla Moses-Ones ishte sot e pranishme në një aktivitet që kujton miratimin e Reformës në Drejtësi 3 vite më parë.

Gjatë fjalës së saj, zonja Leyla Moses-Ones i dha një përgjigje të gjithë kritikëve por edhe politikanëve që flasin për ngërçin e krijuar në Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë pas largimit të gjyqtarëve. Ajo tha se kjo tregon që procesi i vettingut po funksionon, pavarësisht se për disa mund të shihet si problem.


“Votimi 3 vite më parë ishte unanim, të gjithë votuan për të bërë ndryshime historike, që tregun se çfarë mund të bëjnë politikanët shqiptarë kur bëhen bashkë. Ata patën vizionin të luftonin bashkë korrupsionin dhe të ecnin para drejt integrimit në BE.

Kjo ishte 3 vite më parë, shumë gjëra kanë ndodhur që atëherë. Shqipëria nisi procesin e vettingut, nisi modeli i rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, u krijua ONM, një numër i madh janë rivlerësuar, disa e kanë kaluar dhe shumë kanë dështuar në Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuese.

Disa thonë që ky është problem, por kjo tregon se rivlerësimi po funksionon, se ishte i nevojshëm, pasi drejtësia ishte e kapur nga korrupsioni dhe ata që punojnë në hije për ta kapur Shqipërinë.

Sot 3 vjet më pas kemi një Këshill të Lartë të Prokurorisë dhe një Këshill të Lartë Gjyqësor. Po punojnë për gurin e çmuar të kurorës së reformave, krijimin e SPAK”, –  tha Leyla Moses-Ones.

6 Comments

  1. Patjeter. Sikur te te degjonin ne shba qe sduhet te kete supreme court dhe as federal courts of appeal apo te shteteve. Bules homeland security secretary te ishte tahiri xhafa dhe president rama.
    Termet termet do ishte. Ia ke q. nanen krejt o ambasada e fondacionit por pa ambasador

  2. Gjalle kjo? Ketu qenka akoma? Mos u merzit nje dreke te gjiri me corbe do ta japin dhe ty. Do te pelqeje shume. Sa lulu .

  3. Akoma per reforma flasin keta po kaq te pa pergjeshem jan po si mundet te mashtrosh nje popull te tere kaq skizofrene jane keta qe ne po i vuajme ne kuriz kam ber diku 60 seanca gjyqi dhe nuk kam mbaru akoma duhet me nisur nga e para po kaq race bastarde jane keta te amasades amerikane qe gjysherit tane dhane jeten u pushkatuan prej keti regjimi komunist per ameriken pore jo per Ameriken kineze dhe Ameriken e rusis turp turp tju vjen o ambasada ruse se amerikane nuk jeni ju

  4. ti ishe per aktore e Tushy.com por fatkeqesi per ty qe s te moren si edhe fatkeqesi per ne qe na re ne pjese te na diktosh politiken ne dem te hapur dhe te prekshem te demokracise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu