• |
ide | kryesore

Teatri Kombëtar/ Meta i përgjigjet Ramës: Nuk ka forcë në botë që të më ndalë

Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, sapo ka depozituar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për të shpallur antikushtetues ligjin për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.


Në një dalje publike për mediat, Meta është shprehur se shembja e Teatrit është në dhunim të akteve dhe të marrëveshjeve ndërkombëtare. Edhe pse prej kohësh “Kushtetuesja” është jashtë funksionit, kreu i shtetit siguron se drejtësia shqiptare do të veprojë, “edhe ndaj atyre ndërkombëtarëve që e kanë lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese”.


Dua të theksoj rëndësinë e madhe që ka akti im sot, i cili është në sinkron me qëndrimet e mia sistematike në raport me Kuvendin dhe me qeverinë, për këtë proces kriminal, në kapje flagrante të ligjit.

Në dhunim të akteve dhe të marrëveshjeve ndërkombëtarë, Teatri Kombëtar është një kryevepër, dhe mbi të po kryhet një krim kombëtar dhe kulturor, e gjitha kjo për atë ‘’rule oligarks’.

Dua ti siguroj të gjithë se kam ardhur sot këtu, se Shqipëria do të jetë një vend i sundimit të ligjit dhe sundimit të popullit, boll më me sundimin e oligarkëve. Dua ti siguroj të gjithë se drejtësia shqiptare do të veprojë, edhe ndaj atyre ndërkombëtarëve që e kanë lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese.

Nuk jemi rastësisht pa Gjykatë Kushtetuese, dhe për këtë nuk e ka fajin Reforma, ajo që u votua me 140 vota, nuk e linte vendin pa gjykatë, është ajo që unë e kam quajtur Ramaforma”, tha Meta.

Gjatë fjalës së tij, Meta ka dhënë një përgjigje të tërthortë ndaj kryeministrit Edi Rama, i cili reagoi lidhur me zhvillimet e ditës së sotme duke shkruar në “Tëitter” se “Teatri i ri do të ndërtohet si plan e përgjegjësi qeverisëse”, pavarësisht çdo qëndrese. “Nuk ka forcë në botë që më ndalon mua si president, të coj para ligjit rilindasit shqiptarë dhe ata ndërkombëtarë, që kanë  deformuar Reformën në Drejtësi, në interes të oligarkëve”, tha Meta më tej.


11 Comments

 1. Stadiumi i ri? Krenohet ky palaco me te? Ngjan si nje bordello e ndyre e shemtuar sa nuk ka me. Ku di ti ceshte e bukura o ram qyqari. I bukur i palavoz llum eshte po projekti i stadiumit te prishtines. Ku dini ju ceshte e bukura.

 2. te drejt ke o hajdut me zile. te kapen me presh ne dore duke vjedh si i babezitur dhe nuk te ndali dot as gjykata e as drejtesia dhe sot te kemi dhe president. morali fabules, nqs vjedh energji elektrike per te mbijetuar, te fusin ne burg dhe hedhin celsin tutje. Nqs vjedh miliona, te bejn president. Normale qe ska forc qe te mbaj me kete hajdut profesionist.

 3. Qe te argumentosh mosprishjen e Theatrit duke u mbeshtetur ne ligjet e shtetit eshte e drejta jote, por ajo qe ai perben nje kryeveper (se e kujt, arkitektures, historise, fashizmit,….etj.) ku i gjen kopetencat per t’a vleresuar ne nje kohe kur ti nuk ke asnje formim mbi artin apo monumentet e kultures. Ti njeh Cepanin, sportin e peshngritjes dhe artin e vjdhjes.

  1. pse nje piktor i deshtuar qe zhgarravit shemtuar muret e institucioneve, ka kompetenca thua? Thuja dhe Erionit, atij bythqirit qe ben femije me epruvete!

   1. pikori i deshtuar, bythqir e drogaxhi. ashtu eshte. po ti o halabajg servil, o komentus me pages (se dukesh ashiqare) mos kujto se duke shar mutin mund te besh kaken mjalt. nqs ty te pelen kaka, vazhdo haje gjith jeten.

 4. epo te te flas ky per “rule oligqarks”, ky qe bridhte me bllok ne dore sa ne nje zyr ne tjetren per tu dhen tendera e per te marr rryshfete, ky hajdut me zile.

   1. cfar ke o moterqir e fisqir. ha suflakun tend te ridhjerjes apo te xenit, se ju fisqira militant jeni njesoj pavarsisht ke monster mbroni. juve eshte tu qish ropt ne goj e tu vrasesh me buk ne goj se fal jush lulezojn tipa si puna e ketij. jeni ju pa jan keta monstra ne politik. se ka sahanlepires e bythlepires militant rrota kari si puna jote, prandaj keta kan edhe lluksion te bejn ca ti doj kari me kete popull. ti o shpirtshitur, o suflake e kebab qe me mbron nje monster si like floriri, meriton shkopin e ridhjerejes ne byth deri ne fund e dit per dit. sepse ti kur te ikin keta do dalesh e do mborhs aferat korrputive te atyre qe do vin, sepse nuk ke gjykim te arsyeshem po ke shit shpirtin per nje suflake dhe mban ne jet monstra si puna e like floririt. ptu rrac muti, mos komento me komentet e mia se do te shkerdhej farefisin e gjith grat e familjes. un jam idealist ti je thjesht kebab, pavarsisht ke mbron, ti ngelesh kebab e servil i peshtir. te qifsha rilindjen, like floririn dhe te gjith keta te republikes se re. per mua kan qen, jan e do mbeten nje tuf horrash halabajga qe jo vetem zbejn dy lek, po duhen fshir nga faqja e dheut me cdo mjet. o ne burg o ne varr, te gjith keta mostra dhe bythlepiresit e tyre 80-leksha si puna jote.

 5. keta te republikes se re, avash avash do ta bejn hero kombetar like floririn (derisa te ha ngjalen e rradhes, kuptohet). Kot nuk thoshte Like floriri qe jam si avni rustemi apo mit sokoli. e dinte ai qe kometnusit e xenit nje dit do ta benin mit sokoli, kete ali baben, njeriun me monster qe ka prodhuar politika shqiptare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.