• |
ide | kryesore

(VIDEO)/ “Poshtë diktatura!”, shpërthejnë thirrjet në kor te Teatri Kombëtar

Lajme, Të fundit

Sikurse kanë vepruar për afro një viti e gjysmë, komuniteti i artistëve të angazhuar në mbrojtjen e godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar, është mbledhur edhe mbrëmjen e sotme në protestë, kësaj radhe të pazakontë.

Në dallim nga tubimi i tyre i përnatshëm, ku në “agorën” e TK-së merrnin një nga një fjalën për të mbështetur kauzën e tyre, për mbrëmjen e sotme artistës kishin vendosur të mbanin një shfaqje që mbart simbolin e protestës së tyre kundër shembjes së kësaj godine.

Pas ndërprerjes së veprimtarisë së tij kulturore, të zhvendosur tek “ArTurbina”, TK-ja rihapi sonte skenën me monodramën e aktorit të mirënjohur, Mehdi Malka, të titulluar “Marr guximin”. I pranishëm në këtë shfaqje ka qenë mesa duket edhe ish-kryeministri, Sali Berisha, i cili ka postuar në llogarinë e tij zyrtare në “Facebook” një video nga skena e Teatrit.

Artistet sonte ne shfaqjen e tyre te pare ne sallen e Theatrit te çliruar nga narkoqeveria dhe Edvin Mafia! Sb”, shkruan Berisha bashkëngjitur videos.

 

Artistet sonte ne shfaqjen e tyre te pare ne sallen e Theatrit te çliruar nga narkoqeveria dhe Edvin Mafia.Aktori Mehdi Malkaj performon ne skene monodramen “Marre guximin”.sb

Publiée par Sali Berisha sur Samedi 27 juillet 2019

 

7 Comments

 1. Jo posht diktatura jo, Poshte nazistet me mire. Biles Partia Socialiste duhet urgjentisht te nderroj emrin nga Socialiste ta vendose Partia Kapitaliste, Nuk e meriton Socializmin me ajo parti pazaresh dhe aferash.

  Kulla dhe varferi ka pllakosur te gjithe Shqiperine, pabarazi e cmendur sociale, Ndertohen pallate nderkohe kur njerzit intervistohen nuk mundin dot ti shikojne me sy jo me ti blejne. I blejne hyrjet vetem drejtoret/avokatet/gjygjtare socialist dhe mafiozet biznesmen qe nuk paguajne taksa e detyrime.

  Ti luten e falen zotit qe Shqiptaret e mbetur aty jane pergjumesh, se te ishte ndonje komb tjeter PS nuk do egzistonte nga druri popullor pas te gjithe paudhesive qe ka instaluar.

  Respekt te gjitheve per qendresen heroike kundrejt Oligarkise e Sorrosise.
  Respekt madhor per Mehdi Malka’jn

  Teatri duhet rregulluar me donacione publike. Duhet rregulluar pa oligark dhe te mbaj te njejten forme e jo kllounate sic do ti beje piktori deshtak.

 2. Shume e bukur si ide. Bravo. Ta restaurojme ne populli duke dhene nga pak te gjithe sa mundemi. Pa leket e ndyta te ndyrsirave. E bejme vete.

 3. Dhe bare do hame,dhe teatrin do e ndertojme vete,o ju qifsha trute qe nuk shqiteni nga enverizmi dhe berishizmi si te fundit e komunizmit ne shqiperi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu