• |
ide | kryesore

Regjisori i përgjigjet “flakë për flakë” Soreca-s: Ja 6 arsyet pse nuk jemi të politizuar

Lajme, Të fundit

Regjisori Robert Budina, njëherësh anëtar i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, ka kundërshtuar në mënyrë të drejtpërdrejtë shefit të Delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca në lidhje me qendrimin e tij ndaj çështjes së Teatrit Kombëtar.


Budina ka radhitur 6 arsye për të mbështetur argumentin e tij se kauza e TK-së nuk është e politizuar, siç u cilësua nga Soreca gjatë një aktiviteti informues në lidhje me “Za Fest”, një festival që do të zhvillohet në zonat malore të Veriut të Shqipërisë, Regjisori i është drejtuar ambasadorit të BE-së duke i thënë se qeveria duhet të respektojë artistët dhe të mos i sulmojë brenda Teatrit.


Ndër të tjera, Budina i ka kërkuar Soreca-s një takim urgjent, pasi sipas tij, situata është shumë kritike.

Fjala e plotë e Robert Budinës:

Nuk jam dakord me ju. Nuk është e politizuar situata.

E dyta, qeveria duhet të respektojë artistët, të presë.

E treta, të mos i sulmojë brenda Teatrit Kombëtar.

E katërta, me ju kemi kërkuar një takim dhe duhet të takohemi sepse situata është shumë kritike.

E pesta, minimumi që mund të bëjë qeveria, përpara se të fillojë tenderin, i cili është i paligjshëm, duhet të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, sepse kemi gjysmën e popullit që nuk është i përfaqësuar.

E gjashta, ne kemi filluar aktivitetin  në Teatrin Kombëtar, po bëjmë rikonjicionin, informacionet e qeverisë nuk janë të sakta. Teatri nuik rrezikon dhe ne kemi hapur festivalin për mbrojtjen e Teatrit ku do të vijnë artistë nga e gjithë bota, përfshirë edhe z.Placido që na mbështet.

Nuk doja që të hapja asnjë polemikë, doja thjesht të komunikoja.

Ne do t’i zgjidhim me maturi, ashtu si 1 vit e gjysëm ne kemi bërë vetëm protestë paqësore dhe jemi investuar tre orë në ditë për të fituar demokracinë në Shqipëri, të cilën do ta realizojmë.

7 Comments

 1. A mo Bert Budina, pehlivan ngele gjithe jeten. Su poqe kurre, skllav i lekut dhe financimevw. E ke kuptuar po ste ben pershtypje qe je ne anen e gabuar, mendon se kur te vije dita qe pd do kthehet ne pushtet mund edhe te zhvasesh ndonje post!

  1. do me thene nje njeri qe dedikon kohe dhe mendim shpetim te mires publike ti e quan skllav te lekur, nderkohe nje qelbesire qe riciklon paret e fushes per gratacela per ty eshte shpetimtar..nejse militant je ti..ridhjerje e ndyte!

 2. ky lapanjos flasin kur u intereson kurse per situaten politike ne shqiperi thon ta zgjidhin vet dhe kur PD DON TA ZGJIDH KETA FLASIN POR PD NUK DUHET TI DEGJOJ ME KETA PROSITUTA DYPLLOMATIKE MKY ESHTE NJE GEJ DIPLLOMATIK SI AJO PARARDHSJA E TIJ ME KACURRELA PRSITUT LRSBIKE……… KETA TE POSHTER KOMUNISTA RUS JU SHPIKEN SHQIPTARVE AKOMA PA SHIJUAR DEMOKRACIN TE SHKRETET SHQIPTAR KETA NUK SHOHIN TRAUN TE RAMA PO SHOHIN QIMEN TEK OPOZITA KETA PROSITUTA DIPLLOMATIKE ……..

 3. Mos u merni me keto llumra. Nuk ja vlen. Te ulesh vehten ti kthesh pergjigje ketyre nuk vlen. Le te beje blablabla. Deri ne nje moment te caktuar kur ti ndalohet personabe te tille te rrezikshem te kryejne misione delikate ne vende te tjera. Ky per mua eshte pi aq i rrezikshem per ballkanin sa dhe rama i rilindjes. Po perhapet rilindja si sekt.

 4. Nje pler iken nje pler vjen . Mbushin valixhet me leket tona dhe ikin. Injorojini jo ti ktheni pergjigje. Ketyre i drejtoheni per ndihme? Ma tregoni ndryshimin midis te gjithe ketyre qe ne 30 vjet kane sherbyer ne shqipri ne 30 vjet dhe politikaneve tane sidomos rilindasve. Nje ndryshim ma gjeni.

 5. O ti farà hisllit 18:55 ti qe merr leket nga lapsi .al
  Punon per buken e gojes ok
  Po edhe nji emer falls ke frike te vesh.
  Jo per gjo se une i Shaj vete komunistet torre me torre.
  Prandaj e kam vu farà e hisllit.
  Edhe i djathte edhe hajdut sikur nuk shkon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.