• |
ide | kryesore

A do të ndërhyjnë SHBA-të për zgjidhjen e rizës politike? Flet zyrtari i lartë i DASH

Lajme, Të fundit

I pyetur nga ‘Zëri i Amerikës’ për kritikat që bëhen në Tiranë se SHBA-të po i japin mbështetje kryeministrit Edi Rama pasi kanë për qëllim stabilitetin dhe jo demokracinë në Shqipëri, Matthew Palmer e mohon diçka të tillë.

Zëvendësndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë thekson se Uashingtoni nuk mban anë në mosmarrëveshjet politike në Shqipëri dhe as nuk po i jep mbështetje Ramës, por mbështet institucionet shqiptare.


“Ne nuk po mbështesim kryeministrin Rama. Shtetet e Bashkuara nuk po mbajnë anë në mosmarrëveshjet politike të Shqipërisë. Ajo që ne po mbështesim është sundimi i ligjit, mbështesim institucionet shqiptare. Dhe ne do të dëshironim që mosmarrëveshjet politike në Shqipëri të zgjidheshin përmes këtyre institucioneve e jo përmes ndërhyrjeve nga jashtë”, thekson Palmer.

Në intervistë, Palmer thotë se dëshiron krijimin e Gjykatës së Lartë sepse mungesa e saj përbën shqetësim. Ndërsa sa i përket zgjedhjeve të 30 qershorit, ai thotë se ishin “të përgjegjshme dhe transparente, por procesi i përgjithshëm i mohoi popullit të Shqipërisë një alternativë kuptimplote.”

Sipas Palmer, i takon institucioneve shqiptare të vendosin nëse zgjedhjet duhet ose jo të përsëriten.

6 Comments

 1. Veshtire qe SHBA-te te nderhyjne per zgjidhjen e “rizes” politike. Persa i perket Krizes, le te tregohemi te duruar dhe te shohim.

 2. E PALMER MOS VALL KE LIDHJE ME COPTIMIN E KOSOVES DHE SHQIPERIS KUTU NQEVERIS NJE PERVRS ORGJIST KRIMINEL HAJDUT, DHE NJE NJERI QE NUK NJE FAMILJE,KOMB FE DHE IDE KY NJEHER THOT JAME MYSLIMAN NJEHER THOTE KATOLIK,NJEHER ORTODOKS NJEHER I PA FE NJE HER PROTESTANT NJEHE PASTAR DHE TE GJITHA KETO I FOTE NE FUNKSION TE PUSHTETIT SIPAS RRETHANAVE NJEHER THOT KAME 6-GRA QE 4- I DIHEN NJERE THOTE SKAME FEMIJE UNE NJEHER THOT KAME ,NJEHER THOT JAME NGA HIMARA,VLORA,TIRANA,DURRSI DHE NJE HERE THOT JAMA NGA GREQIA KETI NUK I DIHET NAMI E NISHANI KY PERFITOJ NGA POLITIKA E KEQE DHE U ULE NE KARRIKEN E KRYEMINISTRIT DHE TANI ME TE GJITHA QELBESIRAT ,PERDHENUES,KRIMINEL,DROGMEN,HAJDUT ORDINER DHE LLOJE LLOJE SOROLLUPI PO RRI NE PUSHTET ‘
  1-JU PALMER THONI GJYKATA GJYKAT NE SHQIPERI SKA FARE PER 2-VITE.
  2-JU THONI DREJTESIA DREJTESIA NE SHQIPERI NUK EGZIZTON NE TE PAKTEN 2-VITE.
  3-JU THONI QE NE NUK PERZIHEMI NE PUNET E SHQIPERIS PO PSE FOLE .48 ORE PARA ZGJEDHJEVE TE RAMES QE KETO ZGJEDJE EDHE ENVER HOXHE DO I KISHTE ZILI.
  4-PSE FLET TI Z,PALMER SA HER QE FUQIZOHET OPOZITA SHQIPTARE TI PO PO TI Z.PALMER E GODET.
  5-MOS VALL,Z PALMER KENI LIDHJE DHE JU ME COPTIMIN E KOSOVES .
  6-JU Z,PALMER MOS VALL JU LIDH NDONJE GJE ME SERBIN SE ME SHQIPERIN JU PO PUNONI KUNDRA ,ME DUKET SEPSE I NDERUARI Z,PRESIDENT ESHTE SHUME I NGARKUAR ME CIMKAT SI SORASI ,SIRIA IRANI KOREJA E VERIUT,KINA DHE RUSIA DHE SKA KOHE QE TE MERRET ME SHQIPERIN DHE JU Z.PALMER PERFITONI NGA KJO NGARKES E Z,TRAMP DHE VEPRON NE KOKE TENDE.
  7-TI Z.PALMER ME DUKET SE NUK MBRONE INTERESAT E DEPERTAMENTIT AMERIKA, TE PRESIDENTIT,TRAMP, QE SHQIPTARET U JANE BARXHLINJE .SHBA POR JU Z.PALMER PER KE PUNONI………………..

 3. Ka disa ceshtje te cilave ka disa kohe qe une nuk i jap dot nje pregjigje perfundimtare.
  Z Palmer thote qe USA nuk perkrah asnje ne Shqiperi, as te majten as te djathten.Por a din gje Z . Palmer per vitin 2016 ketu te ne?
  Nqs po,mjere ne, se i bie qe po bejme nje Kolumbi te vogel ne zemer te Europes.E me sa di une megjithate kokaine te prodhuar e te shitur, Kolumbia nuk u be as si fqinjet.
  Nqs jo, atehere duhet te supozoj se ish ambasadori Lu ose nuk ka njoftuar ne DASH per gjendjen,ose ai nuk ka pare e degjuar gje. Kjo tek ne ka nje emer tjeter, dmth ka ndjekur nje axhende personale. Ne te dyja rastet mjere ne se kjo tregon qe aleati yne i vetem lejon zyrtaret e tij qe t’i bijne njeri gozhdes e tjetri patkoit sipas melodise qe i pelqen sejcilit. Dmth jemi vetem si shumicen e kohes keto 100 vjet.Une nuk jam me drogen ne asnje rast! As po te doje edhe SHBA! Ne asnje menyre!Edhe sikur droga te prodhohet per jashte Shqiperise. Z Palmer eshte i krishtere,besoj,dhe duhet ta dije nje nga komandimet e dhjates se re qe thote:”Mos i bej tjetrit ate qe nuk do qe te tjeret te te bejne ty” Une me kete jam!

 4. Ka disa ceshtje te cilave ka disa kohe qe une nuk i jap dot nje pregjigje perfundimtare.
  Z Palmer thote qe USA nuk perkrah asnje ne Shqiperi, as te majten as te djathten.Por a din gje Z . Palmer per vitin 2016 ketu te ne?
  Nqs po,mjere ne, se i bie qe po bejme nje Kolumbi te vogel ne zemer te Europes.E me sa di une megjithate kokaine te prodhuar e te shitur, Kolumbia nuk u be as si fqinjet.
  Nqs jo, atehere duhet te supozoj se ish ambasadori Lu ose nuk ka njoftuar ne DASH per gjendjen,ose ai nuk ka pare e degjuar gje. Kjo tek ne ka nje emer tjeter, dmth ka ndjekur nje axhende personale. Ne te dyja rastet mjere ne se kjo tregon qe aleati yne i vetem lejon zyrtaret e tij qe t’i bijne njeri gozhdes e tjetri patkoit sipas melodise qe i pelqen sejcilit. Dmth jemi vetem si shumicen e kohes keto 100 vjet.Une nuk jam me drogen ne asnje rast! As po te doje edhe SHBA! Ne asnje menyre!Edhe sikur droga te prodhohet per jashte Shqiperise. Z Palmer eshte i krishtere,besoj,dhe duhet ta dije nje nga komandimet e dhjates se re qe thote:”Mos i bej tjetrit ate qe nuk do qe te tjeret te te bejne ty” Une me kete jam!

 5. Palmeri,natyrisht anon nga Serbet,sepse,sikunder thuhet edhe neper media,gruan e ka serbe (apo me origjine serbe).Po t’a ndjekni me kujdes,ky zoteri,flet shume rrumbullakosur dhe u shmanget me shume finese pyetjeve direkte te gazetares,bile edhe kur ajo ja perserit dy here,Palmeri,si nje xhongler marifetci,perseri me shume finese kaperxen dhe bile na jep edhe mend,kur vete nuk e din akoma (ose ben sikur nuk e din) se tek ne nuk funksionojne gjykatat,bile i ngaterron kushtetuesen,me gjykaten e larte (dhe une them ,se e ben qellimisht,vetem per t’iu shmangur pegjigjes),dhe perserit,pa asnje lidhje,se zgjidhja duhet te behet nepermjet institucioneve shteterore?????Pra hapur ai thote se zgjidhja vjen vetem nepermjet Rames,sepse e din shume mire se institucionet tek ne jane nen hyqmin e Rames.Bile kjo eshte edhe shkaku u krizes.Opozita pikerisht per kapjen e institucioneve prej Rames,doli nga Parlamenti.Pra Palmeri,flet,por nuk thote asgje,por edhe kur zbulon vehten per disa veprime,te cilat sot nuk i konsideron normale.Nuk nderhyjme ne maredheniet politike-thote Palmeri,po pse dha ultimatumin para 30 qershorit,per opoziten,duke perkrahur votimet,dhe si nje analfabet politik (gjoja),deklaroi se votimet te behen(megjithese me dekret ishin shtyre),dhe kur te krijohet Kushtetuesja,te ankimohet dhe te veprohet simbas vendimit qe do te marre eajo gjykate????More Palmer,deri atehere,kur te krijohet kushtetuesja dhe te marre vendimet e saja,,me siguri do te jete rralla e zgjedhjeve vendore te rradhes.Pra shkurt Palmeri i aamerikes,po na thote prit gomar,te mbije bari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu