• |
ide | kryesore

Gazeta belge “DH”/ Ku e dinte Basha për milionat e Toyota Yaris?

Arkiva, Kryesore

Pas mbërritjes në Shqipëri të prokurorëve belgë që po hetojnë aferën e m,bërritjes në Shqipëri të parave të fshehura në një Tojota Yaris, një vit më parë, gazeta e madhe belge Dernire Heure (DH Ora e fundit),  i ka kushtuar një seri shkrimesh këtij aktiviteti kriminal që nisi me mbushjen e makinës me 3.4 milionë euro në njën servil në Belgjikë: “Prokuroria federale treondit politikën shqiptare” në 28 qershor, “3.4 milionë euro të gjetura në makina belge në Shqipëri, policia shpall kërkimet”, në 1 gusht dhe këtë të premte artikullin: ‘Vëllezërit Vladi në kërkim për aferën e Tyota-ve”. Pikërishtt këtë artikull të fundit po e sjellim të plotë:


Afera e njohur me emrin ‘Toyota’, e cila nisi më 24 korrikun e shkuar në portin e Durrësit në Shqipëri, vazhdon. Hetuesit po kërkojnë dy persona pas inspektimit dhe zbulimit nga autoritetet e drejtësisë shqiptare të disa miliona eurove në një kamion shqiptar, që transportonte automjete, kryesisht nga Belgjika.

Një gjykatës belg shpalli në kërkim të enjten dy vëllezër. Ata janë Alfred dhe Elvis Vladi, të moshës 33 dhe 39 vjeç. Ata janë me kombësi shqiptare dhe mund të jenë të rrezikshëm, siç theksohet në njoftimin e publikuar dje.

Në lajmet e fundit thuhet se janë pesë persona, për të cilët është lëshuar urdhër-arresti: katër në Shqipëri dhe një në Belgjikë. Tek ne (në Belgjikë pra-shenim i përkth),  bëhet fjalë për një shqiptar të natyralizuar si gjerman, me mbiemrin Doçi, që është prapa hekurave. Edhe mekaniku i servisit belg ku makina Toyota u ngarkua me para, është po ashtu nën akuzë, por ndaj tij nuk ka një urdhër arresti.

Dosja, siç e dimë ne, është e ndjeshme. Ajo bën bashkë mafian dhe botën politike. Një delegacion i Zyrës Federale të Prokurorisë- që nisi hetimin- dhe Policisë Gjyqësore Federale të Brukselit, vizitoi Shqipërinë në veçanti për të pyetur kryetarin e Partisë Demokratike në opozitë.

Lulzim Basha, ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, tha tre ditë përpara aksionit, se mungesa në Kuvend e liderit socialist, Taulant Balla, shpjegohet me takimin e tij në Gjermani me mafian për riatdhesimin e shumës së madhe të parave. Pyetja është, si mund ta thotë një politikan këtë? Për të, anëtarët e Partisë Socialiste janë të përfshirë në trafikimin e milionave të organizuara nga Belgjika. Pyetja esenciale e ngritur vazhdimisht është se për kë ishin adresuar këto 3 milionë euro.

Sa për kujtesë, doganat shqiptare, bazuar tek informacionet e shërbimeve sekrete, kapën më pak se 3.5 milionë euro kesh dhe 100 mijë franga zvicerane në dy Toyota  Auris, të transportuara nga Belgjika në një kamion që mbante nëntë vetura në total.

8 Comments

 1. @@@ Pyetja është, si mund ta thotë një politikan këtë? @@@

  E thote ore vlla e thote se eshte debil . Sillet jo si kryetar i opozites por si zedhenes mediatik i saj.

 2. Cfar llogjike ,eshte debil sepse denoncoje veprimet mafioze te Tao Taos Lulezim Basha eshte ne opzite dhe eshte detyra e saje per te denoncuar vjedhien e korripsionin e qeverise ,e c’ kuptim do te kishte nqs nuk denonconte ,ashtu si vepronte PS kur denonconte korrupsionin e qeverise Berisha kur ishte ne opozite dhe mire Bente

  1. paske ndryshuar pseudonimin tani ?

   E para , te gjitha faktet qe kane dale deri tani e lidhin kete grup kriminal me te djathten , me ‘ djemte’ e Agron Kulicit. Te gjithe e dine se ky grup punonte per PDn ashtu sic shume grupe te tjera punonin per PS.
   Kur fillon pastaj propaganden naive ‘ denoncoje veprimet mafioze’, ” denoncuar vjedhien e korripsionin” ,, te hap barkun me naivitetin tend.

   BASHA THJESHT DEKONSPIROI AKSJONIN E POLICISE PER TE MOS KAPUR PERSONAT E IMPLIKUAR.
   Hapi syte ! Mos shiko me syze partiake.

 3. Perkthimin me Google Translate e keni bere? O perkthejeni tamam ose mos publikoni lajme te huaja fare. Origjinali thote qe ka ardhur nje delegacion hetuesish nga Belgjika per te pyetur shefin e opozites se nga i kishte ardhur informacioni qe kishte publikuar etj. etj.

 4. Lulu si sherbetori i Trustit te Geshtenjave i lajmeroje qe jeni ne rrezik prandaj largohuni mos tju kape policia,ky Klan ka bashkepuntoret e tij neper polici e prokurori,prisni dhe pak e do shikoni o shpellare shurranjose te PD

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu