• |
ide | kryesore

OKB-ja jep alarmin: Akulli në Arktik po shkrin me shpejtësi

Lajme

Vera 2019 do të mbahet mend si një nga më të nxehtat në histori. Kjo është demonstruar nga temperaturat rekord të arritura në Arktik, ku termometri regjistroi 23 gradë, 13 më shumë se mesatarja e sezonit.


Vala e të nxehtit shkaktoi një shkrirje të papritur të akullnajave në Groenlandë, ku në 24 orë janë derdhur në oqean mbi 10 miliardë ton ujë shkruan TGcom24.


 Përballë kësaj situate emergjente ka reaguar dhe OKB-ja, e cila ka hedhur alarmin dhe bën apelin ‘redukatoni lëshimin e gazit’, i cili është përgjegjës për ndryshimet klimatike.

Jason Box, një studiues dhe ekspert i akullit në Anketën Gjeologjike të Danimarkës dhe Groenlandës, parashikoi në fund të majit se 2019 do të jetë një vit i nxehtë dhe kjo do të ndikojë në shkrirjen e akujve në Groelandë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu