• |
ide | kryesore

Lubonja paralajmëron: Rama do të marrë një sinjal të fortë, përndryshe…

Lajme, Të fundit

Analisti dhe publicisti Fatos Lubonja ka paralajmëruar një lloj “epifanie” të kryeministrit Edi Rama, duke folur për një sinjal që do të duhet të marrë për t’u ndalur në “çmendurinë” e tij.

Duke “skanuar” aktualitetin politik të vendit, në rubrikën “Opinion” në televizionin informativ “Neës 24”, Lubonja tha se vendi ndodhet në një nivel mizerabël, pasi sipas tij, po vidhet në mënyrë të jashtëzakonshme. “Jemi në një nivel mizerabël. Nëse nuk merr një sinjal të fortë Edi Rama, do ta prishë edhe teatrin dhe do vazhdojë përpara. Se si do ta marrë sinjalin, këtë nuk e di. Ne jemi ankuar dhe më parë, por nivelet e vjedhjeve që po shohim tani me rrugët, janë të jashtëzakonshme, është çmenduri totale”, është shprehur analisti.


Ndërsa, lidhur me krizën e thellë politike të vendit, në këndvështrimin e Lubonjës, zgjidhja e propozuar nga presidenti i Republikës, Ilir Meta, që në datën e dekretuar, 13 tetor, për mbajtjen e zgjedhjeve vendore, të mbahen edhe zgjedhjet e përgjithshme dhe ato presidenciale, ka pak gjasa të ndodhë. Sipas tij, kreu i qeverisë po tenton të kapë edhe Gjykatën Kushtetuese për t’i shpëtuar 13 tetorit.

Debati nuk bëhet me deklarata publike, por duke u ulur, madje jashtë kamerave. Opozita duhet të dalë me një opsion, jo me dy. Problemi ynë është ky: sikur të kishte drejtësi, shumë prej këtyre do të iknin vetë. Për 13 tetorin nuk është punuar shumë dhe problemi është nëse do ta pranojë Rama. Nuk kam besim që mazhoranca me Ramën në krye mund t’i rikthehet mundësisë së zgjedhjeve. Projekti është që edhe Gjykata Kushtetuese të kapet nga mazhoranca dhe jemi në regjimin e komunizmit dhe do ngrihet sërish pikëpyetja se si duhet rrëzuar ky regjim”, ka thënë ndër të tjera Lubonja.

 

 

12 Comments

 1. Gjykatem kushtetuese e ka kaour rama qe tani. Ti dhe une o lubonje do ulemi 90 grade dhe do e hame nga nbrapa nga ndonje rrace brukseliane ose evropiane qe kuhtohet tani te beje racionalin duke toleruar ramen dhe socialistat. Ketu do jemi, se po i jepni shume besim evropes, nderkihe qe ajo do te laje duart sipas interesave te veta duke na hequr cdo merite tonen te ketyre 6 viteve demoralizuese. Edhe ne facebook madje. Jane te etur me gllaberim, kane mesuar mire socialistet nga evropa.

 2. Tekrijohet njefront qytetar me figurat me te spikatura te paperlyera e qe me jeten e tyre kane treguar publikisht se kush jane. thotë:

  Kush mendon se historia Rama me rilindjen fillon e mbaron me oligarket o asht tradhetar o naiv.

  Tu hapen syte njerezve e te ndergjegjsohen se tentakulat e ketij perbidshi mbeshteten ,sponsorizohen nga grabitqaret me te medhenj te botes.

  1. Rama ka qekur ishte krutar bashkie qe i qi motren. Thjeshte komunistat e kane mbeshtetur se nuk jane larguar ndonjehere

 3. Te krijohet nje front qytetar me figurat me te spikatura te paperlyera e qe me jeten e tyre kane treguar publikisht se kush jane. thotë:

  Kush mendon se historia Rama me rilindjen fillon e mbaron me oligarket o asht tradhetar o naiv.

  Tu hapen syte njerezve e te ndergjegjsohen se tentakulat e ketij perbidshi mbeshteten ,sponsorizohen nga grabitqaret me te medhenj te botes.

 4. Me llull bashen asgje nuk nfryshon vetem se fundit do ti vije te gjitheve njesoj nje dite . Se kur kete duhet ta vendosim ne, osé te zvarritemi si krimba . Mos te mbajme shprese te tradhetaret dhe hajdutet, ndryshe jemi te vdekur. E publikon valle lapsi?

 5. Boll i cuan sinjale, jepini shkelmin e fundit qe meriton e boll e pyetet boten , me leje a ti gjuj nje shpulle ketije dogmaxhiu?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu