• |
ide | kryesore

“Marca” publikon formacionin e 11 futbollistëve më të shtrenjtë në botë

F1

Transferimi i Harry Maguire te Manchester Unitedi nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në histori të futbollit, duke i dhënë një vend në formacionin me futbollistët më të shtrenjtë në botë.


Në formacionin aktual përfshihen transferime të bëra gjatë tre vjetëve të fundit, pasi çmimet në tregun e futbollistëve kanë shpërthyer gjatë kësaj periudhe.


Premierliga e dominon këtë listë me gjashtë lojtarë: dy për Manchester Unitedin, dy për Manchester City, një për Liverpoolin dhe një për Chelsean. Pesëshja tjetër ndahet nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga – Nga Athletic Bilbao te Chelsea për 80 milionë euro

kepa, nuevo jugador del chelsea

Kyle Walker – Nga Tottenhami në Manchester City për 56.7 milionë euro

Virgil van Dijk – Nga Southamptoni në Liverpooli për 85 milionë euro

Harry Maguire – nga Leicester City te Manchester Unitedi për 90 milionë euro

Lucas Hernandez – nga Atletico Madridi në Bayern Munich për 80 milionë euro

Rodri – Nga Atletico në Manchester City për 70 milionë euro

Paul Pogba – Nga Juventusi në Manchester United për 105 milionë euro

Frenkie de Jong – nga Ajaxi në Barcelona për 75 milionë euro plus 11 milionë

Philippe Coutinho – Nga Liverpooli në Barcelona për 120 milionë euro

Neymar – Nga Barcelona në Paris Saint-Germain për 222 milionë euro

Kylian Mbappe – Nga Monaco në PSG për 180 milionë euro

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu