• |
ide | kryesore

Shqiptar jo vetëm lind, por edhe bëhesh. Ndryshojnë rregullat e nënshtetësisë

Lajme, Të fundit

Qeveria shqiptare ka propozuar së fundmi një projektligj për mënyrën sesi mund të fitohet shtetësia shqiptare. Ky projektligj ka zgjeruar mundësitë e përfitimit të shtetësisë me dy pika të tjera.


Në një dalje për mediat, zv. ministrja e Brendshme, Rovena Voda, se kriteret e shtuara kanë të bëjnë me origjinën dhe vendlindjen. “Kemi shtuar origjinën dhe lindjen në territorin shqiptar. Me origjinë kuptojmë që individi duhet të ketë paralindësit e tij deri në tre shkallë me origjinë shqiptare”, ka thënë Voda.


Thënë këtë, fëmijët që lindin jashtë Shqipërisë, e fitojnë automatikisht shtetësinë prej dy prindërve të tyre. “Fëmijët e kanë më të lehtë të fitojnë shtetësinë, nëse të dy prindërit i kanë me shtetësi shqiptare”, shtoi zëvendësministrja.

Projektligji në fjalë prezanton edhe një risi, pasi shtetësinë shqiptare mund ta përfitojnë edhe investitorët e huajtë cilët kundrejt një shumë që pritet të jetë e lartë, por që ende nuk është përcaktuar.

Sipas Vodës, kjo do të bëhet për qëllime ekonomike, duke shmangur dyshimet që mund të lidhen me aktivitete të jashtëligjshme të atyre që do të marrin shtetësinë shqiptare. “Do jemi të kujdesshëm. Do të bëjmë kontrollin e investimit dhe do të ruajmë standardet, në mënyrë që të mos kemi dyshime për pastrime parash”, përfundoi zv.ministrja.

 

7 Comments

  1. Po tamam ashtu. Dmth kush lind ne territorin Shqiptar i zi i kuq i verdhe i perzier, merr automatikisht kur rritet nenshtetesine Shqiptare.
   Ne nje kohe kur Amerika e ka te njejtin ligj te tille dhe kerkon ta reformoje emigracionin ta heqe kete ligj, qe kush lind ne Amerike nuk behet automatikisht Amerikan, keta mercenaret e Soros te Rilindjes na sjellin kete ligj qe me kohe ndryshon demografine ne vend. Dmth do kete me shume raca te tjera sesa Shqiptare etnike. Keta te Lapsit nuk e komentojne fare kete vec e japin si lajm pa permendur se kjo eshte mine me sahat per brezat qe vijne.

    1. Emigrantet nga Siria ne mbi 70% strehohen ne kampet e refugjateve Turke.
     Liberalet/majtistet e Europes e shfrytezuan ikjen nga lufta te Sirianeve duke e pershkruar se ata miliona qe vijne ne Europe jane refugjate lufte nga Siria.
     Ne fakt e verteta eshte se ata kerkonin krahe pune te lire nga Afrika, keshtu qe e shfrytezuan kete me ndihmen e organizatave te Soros qe paguajne pronaret e varkave e organizojne kete maskarallek ti dergojne falas Afrikanet ne Europe duke i maskuar si refugjate lufte, kur ne fakt jane emigrante ekonomik.
     Synimi kryesor eshte qe me kohe te perzihen te bardhet Europiane me zezaket e te krijone Negropianet. Dmth te zhduket raca e bardhe. E njejta gje aplikohet ne Amerike kruesisht me latino e zezake qe perzihen me te bardhe.
     Rama me zagaret e tjere te Soros ne Shqiperi sigurisht do rreshtohej perkrah majtisteve mercenare te Soros ne BE, ndaj ben nje ligj te tille. I ka ngel te beje ligjin qe lejon martesen e burrave me burra e grave me gra.

   1. Ta permendi lapsi ?!?!? Dmth te dal pro amerikes, dhe asaj pjese se evropes qe po kthjellohet avash avash ?! A je ne vete ti ?! Andi bushtrati eshte sorosian i thekur mor bir.

 1. Ketu gjysma e popullates jane evgjiter trecereku i qeverise evgjiter kryeministara dhe presidenta evgjiter. Ja ku behemi shpejt e shpejt koloni e sudanit. Perzie kete edhe me fshatare dhe shkon fiks.

 2. Sipas jush pse po e lejojne gjenocidin shqiptar ? Duan ti zevendesojne me emigrant nga pidhi bubit. Experiment ngelem. Ore sorosi eshte i semure ka pesuar trauma i vogel. Lexojani historine e jetes dhe vijeni trurin ne funksion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu