• |
ide | kryesore

Ping pong bashki qeveri/Askush se mban përgjegjësinë për monumentin që Erdogan ngriti në Tiranë

Arkiva, Të fundit

Në Tiranë, me rastin e 3 vjetorit të grushtit të dështuar të Shtetit në Turqi, në 15 korrik të vitit 2016, është ngritur një Memorial kushtuar viktimave të asaj ngjarjeje, vëzhgoi sot Zëri i Amerikës duke iu referuam mediave vendase. Por media e SHBA, ndonëse ka hulumtuar në institucionet shqiptare se cili është vendimmarrësi i këtij akti të pazakontë, nuk ka.marrë dot përgjigje. Në aktivitetin e zhvilluar pikërisht më 15 korrik, diten e grushtit te shtetit ne Turqi ka marrë pjesë nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku që ka inauguruar  ‘Rrugën e Dëshmorëve të 15 Korrikut’ dhe ‘Parkun e Demokracisë së 15 Korrikut’.

Megjith3atë në faqen e saj zyrtare të Bashkisë Tirane, e cila i përmbyt mediat me.çdo njoftim, nuk ka asnjë lajm, qoftë dhe për pjesëmarrjen e nënkryetarit Mazniku.

“Por nga ana tjetër emërtimi i një rruge apo një parku, është kompetencë e Bashkisë dhe Këshillit bashkiak që merr në fund vendimin’ vëren zëri Amerikësa.


Nga një vështrim i vendimeve të publikuara në faqen e Këshillit Bashkiak, nuk rezulton të ketë patur një të tillë lidhur me ‘Rrugën e Dëshmorëve të 15 Korrikut’ dhe ‘Parkun e Demokracisë së 15 Korrikut’.

Interesimit të Zërit të Amerikës për të kontaktuar dhe intervistuar një nga drejtuesit e Bashkisë lidhur me çështjen e Memorialit, një zëdhënës i Bashkisë tha se duhej kontaktuar Ministria e Jashtme.

Kjo e fundit i shpjegoi zyrtarisht Zërit të Amerikës se nuk ishte përfshirë në asnjë formë dhe mënyrë në aktivitetin për Memorialin apo inaugurimin e ‘Rrugës së Dëshmorëve të 15 Korrikut’ dhe ‘Parkut të Demokracisë së 15 Korrikut’.

Në fakt, duket se bëhet fjalë për një ngjarje të pazakontë, pasi në Shqipëri, nuk rezulton të ketë monumente dedikuar ngjarjeve të ndodhura në një shtet të huaj, siç ishte rasti i grushtit të dështuar të Shtetit, për të cilin autoritetet turke fajësuan klerikun Fetullah Gülen dhe organizatën e cilësuar terroriste FETO.

Tre ditë pas këtij zhvillimi në Tiranë, kryeministri Edi Rama, njoftoi përmes një fotoje se ndodhej në Turqi ‘në mikpritjen e Presidentit Erdogan në rezidencën e tij verore në Marmaris’, siç shpjegoi vetë kreu i Qeverisë, i vënë jo rrallë në shënjestër për raportet e tij të afërta, me kreun e Shtetit turk.

 

15 Comments

 1. KETA TE DY RAMA VELIA JANE TE PA FE PA DIN DHE IMAN JA ORGJIST JA KRIMINEL JANE HAJDUT JANE IMORAL JANE HAJNA KETA SKAN ASNJE LIDHJE ME TYRQIN VETEM VETEM VJEDHJEN KORRUPSIONIN DROGEN DHE BAJTJEN E PUSHTETIT ME FORMAT E ERDOGAN ASNJE LIDHJE SKAN NJERI ESHTE GREK ORTODOKES DHE TJETRI NUK DIHET KU BEN PJES NE HOHAVAJ,ORTODOKS,KATOLIK,MYSLIMAN KETA TE DY NJOHIN VETEM GJUHEN E MASHTRIM-PARAS DHE GJUHEN E FRIGES FRIGEN E KANE NXJERR, ME DUKET DHE TANI BEJEN SICDUAN VETE KETA LESBIK IMORAL.

 2. 2 maskarenje te ulet pa karakter,mashtrues po e shkelin ,vjedhin,futin borxh ,malkuar qofte kjo dyshe bashke me shtrigen Soros

 3. I vetmi i paperseritshmi gjigandi burreshtetas me din e iman qe ne njohim ka jetuar me gjithe madhtine dhe driten ne vitet 600 te e.s. pas Tij as ka patur dhe as do te kete.

 4. Servilizmi komunist akoma nuk eshte zhdukur ne mentalitetin e Shqiperise.

  Enver Hoxha sa here vinin delegacjonet turke hiqte foton e Skenderbeut nga salla e pritjeve.

  Sali Berisha beri egzaktesisht te njejten gje.
  Xhelal Mziu i mbushi rruget e kamzes me emra pasanikesh dhe politikanesh .
  Ne Sarande ju ndertua nje statuje nje amerikani politikan.
  Ish presidenti Nishani i dha nje dekorate nje kengetari italjan , mafjoz , meqe voti per nje kengetaruce shqiptare ne Voice of Italia. ( i beri dekoratat e presidences si bileta autobuzi).
  Kurse ky palloshi i gjate per nje linje ajrore qe nuk ishte shume e domosdoshme per momentin … shkon dhe ul breket aq shume sa vendos nje memoriale per disa persona qe neser mund te quhen si ‘ Shkeles te demokracise’ .

  Eshte ne kulturen tone servilizmi per ca perfitime afatshkurtera.
  Jemi komb pa shtylle kurizore.

  O sa keq me qen Shqiptar.

 5. Nuk dua ta ndyj gojen por nuk mundem! Nuk mban me tepsia!

  C’jane keto karlliqe qe behen ne kete vend, qe eshte kthyer ne nje hale Europe?! C’jane keto servilizma te dhjera?! Na ka ngelur ndopak dinjitet neve si komb apo vari kart?! Edhe grate tju qij turku e greku ketyre, hajde bujrum do ju thone?!

  Kush do ti vere tritol ketij lapidari, do ta quaj hero!

 6. Or komentusa pedera ,greku ju ka shkerdhy sumen ju dhe politikonve edhe ka ngrit varreza ushtaresh grek n kufijt e (gjoja )voriepirit kurse ju boni si histerike per 1 pllak mermeri n kodrat e liqenit .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu