• |
ide | kryesore

Ofenduan myslimanët që pushojnë në bregdetin shqiptar, shpallen në kërkim 2 radikalë fetarë

Lajme, Të fundit

Drejtoria e Antiterrorit pranë Policisë së Shtetit bën me dije se duke u nisur nga publikime në media, kanë goditur një rast të nxitjes së urrejtjes fetare ose etnike.


Sipas njoftimit, Dy shtetas janë shpallur në kërkim pasi kanë përdorur komente fyese ndaj besimtarëve myslimanë në rrjetet sociale.


Në njoftimin e Policisë së Shtetit, nisur nga disa publikime në datën 12.08.2019 në media elektronike dhe konkretisht në portalin “Insajderi” ku shkruhet se: “Dy radikal fetar katolik nga Shqipëria, përmes disa videove të cilat janë ardhur në redaksinë e Gazetës Insajderi, dëgjohen duke ofenduar myslimanët nga Kosova dhe Maqedonia të cilët shkojnë për pushime në bregdetin shqiptar”, bëhet me dije se kanë filluar verifikimet përkatëse për të vënë para përgjegjësisë ligjore komentuesit që janë shtetasit: A.Z,,  39 vjeç, banues në Hot, Malësi e Madhe dhe L.M,  36 vjeç, banues në Kallmet Lezhë.

Materialet procedurale në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur i janë referuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe Lezhë për veprën penale të “Nxitje e urrejtjes ose grindjeve”.

 

30 Comments

 1. po radikalet muamedane qe kane share keto dite ne komentet e lapsit, ado te ndiqen nga policia???????????????

  na dolen dhe pakice e ofenduar tashme funderinat e turqise

  1. Ju edhe ne dite festash fetare nuk pushoni se ofenduari . Ju edhe pse jeni ne minorance prape ofendoni lare pa lare , ndersa myslimante per shkak te disa kokave te nxehta ne gjirin e tyre(radikal ekstremist) jane treguar shume te durueshem dhe tolerant . Te hapesh gazeten tema apo dita te duket vetja se je ne greqi . Megjithate secili e ka per kok te vet . Kush shurren bene ne det ne kokerr te krypes ka me e gjet .

   1. pikerisht per kete o besëlënë, per ata qe pshuren ne det me gjithe burka, si ja shpie kripa ne gjelle te filtruar nga burka apo nuk ka nevoje se e marrin me vete nepermjet saj

 2. Kemi thene e sterthene , kemi laveruar veten se jemi keta dhe ata , kemi thene qe me te mire se ne nuk mund te gjeje ne bote . Nuk kemi lene levdata pa thene per veten tone , por ne realitet asnjegje nuk koiçidon me realitetin e pakundershtueshem . Pse ne vendin tone dhe tek ne Shqiptaret asnjegje nuk shkon ashtu si duhet te shkoje , ashtu siç Zoti e ka caktuar qe te shkoje ? Kam vrare mendjen se ç’gje te mire kemi , ç’virtyte kemi? As edhe nje gje te vetme nuk kemi , thjesht jemi hap bythesh(kerkoj falje) njeri tjetrit , thjesht kemi sulmuar njeri- tjetrin dhe respektuar armikun , thjeshte jemi armiku i vetes dhe miku i botes . Kam idene se e morem demokracine per anarshi , respektin per dobesi , urtesine per frike dhe parane si zevendesues te Zotit(Zoti me falte).
  Ne dhe te vetmin vitryt te mire qe kishim , qe ishte toleranca fetare , edhe kesaj po i biem me shqelm .
  Por nga intoleranca fetare duhet te kemi kujdes . Nese virtytet e tjera qe nuk i kemi sot mund ti rikuperojem edhe neser kur ujrat te futen ne ulluk , por intoleranca fetare nuk ka rikthim . Koha dhe historia e ka treduar kete .
  Prandaj duhet te jemi te kujdesshem qe kete miresi dhe vitryt te paçmueshem tonin (tolerancen fetare ) te mos ta humbasim por ta forcojme akoma edhe me tej . Jemi Shqiptare , nese kombet e tjera u krijuan ne baze te fese ne u krijuam ne baze te gjuhes dhe gjakut . Prandaj kini miresine te jeni tolerant me njeri tjetrin .
  Tung te gjithe Shqiptareve , pa dallim feje krahine e bindjesh partiake .

 3. lloji i rilindasve,lloji i ketyre me burka e feregje.lloji i frrok,ndok,dosh duhet zhdukur.kukux klan,isis,dhe rilindja e komunisteve jan mut .mut ,mut mut kush perkrah keta ka henger mut ter jeten.

 4. Shqiptaret jane njerz te mire jan bujar jane te respektushem dhe jane pjese e europes kaq u intereson shqiptarve kudo qe jane

 5. Fajet i kanë portalet.
  Me një “lajm” për dy idiotë ta vësh “makinerinë” kujdestare anti-anti, që s’bëjnë gjë, veç shajnë dhe shajnë.
  Rrofshin shqiptarët – ata që e ndjejnë veten shqiptarë dhe që i thonë vetes Shqiptar para parashtesës fetare.
  Përshëndetje nga Prizreni

  1. Në fakt bëra një gabim pa dashje.
   Jo “para parashtesës fetare” por, Shqiptar pa parashtesa dhe prapashtesa fetare

 6. Myslimanet jane pjella me injorante e civilizimit. Shqiptaret jane populli me injorant i Evropes. Boll me propagande “oh sa mire me qen Shqiptar” nuk shkon, hapni syte e shikoni realitetin.

  1. ” Kthimi ne mysliman i Shqiptareve cungoi trojet reale te Shqiperise , por nese Shqiptaret nuk do te ishin kthyer ne mase ne mysliman Shqiptaret nuk do te ekzistonin si komb ”
   Faik Konica

 7. KY ESHTE NJE LAJM I CILI I DUHET PERCJELLE MENJEHERE PORTALEVE TE BASHKIMIT EUROPIAN. TE KRISHTERET NE SHQIPERI JANE VERTETE PAK, POR JANE E VETMJA ARSYE QE SHQIPERIA SOT E KESAJ DITE ESHTE SHTET.

 8. eshte muslimanizmi arsyeja e vetme pse nuk jemi pjese e BE, dhe jo vetem kaq… pse jemi kaq te prapambetur, kaq orientale, kaq funderrina. deri ne vitet 50 shqiperia skishte asnje ndryshim me afganistanin, pakistanin, .ode qe po kthehet dhe sot. ju we shkruani me lart mund te mos ju pelqeje kjo gje sepse jeni infektuar nga feja qe ju injektoi pushtuesi 500 vjecar, por e verteta lakuriqe, pa perce dhe mjeker eshte kjo dhe e pandryshueshme

  1. HAP NDONJE LIBER , E KE PER VETEN TENDE . TE HAP SYT DHE MENDJEN .
   PAVARESISHT SE ESHTE E KUNDERTA E ASAJ QE THUA ME 21 E 21 PRAP KJO NUK DO TE THOTE ASNJE GJE . PERVEÇ GJAKUT DHE DHUHES ESHTE EDHE HARMONIA FETARE AJO QE DUHET TE NA BASHKOJE ME SHUME . GJITHE TE MIRAT VLLAI IM KATOLIK .

  1. PSE UNE TURK DHE JO TI O ANI ?
   PASTAJ KUSH PO MENDON SI EUROPIAN TI APO UNE ?
   TE JESH KATOLIK NUK DO TE THOTE SE JE EUROPIAN .

 9. Mund te jesh katolik ose muysliman por nuk je besimtar.
  Mardheniet dhe gjendja ne kete vend tregojne te kunderten. Si ne cdo gje keto i kemi vetem per konsum. Nje popull qe nuk thote te verteten dhe eshte me dy fytyra, nuk ka lidhje me Zotin apo me ndergjegjen e vet.

 10. Nje nga te mirat e enverit qe kjo e feve. U mundua i shkreti ti bente shqiptaret nje. Fete gjithe jeten ndarje kane sjelle.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu