• |
ide | kryesore

“Kryqin në ballë do mbani”/ Zbardhen videot, radikalët fetarë fyejnë besimtarët myslimanë

Lajme, Të fundit

Janë publikuar videot ku dy radikalët fetarë, Anton Zefi dhe Luigj Marku, të cilët janë shpallur në kërkim për nxitje të urrejtjes lidhur me besimin dhe etninë, ofendojnë dhe përdorin komente fyese ndaj besimtarëve myslimanë në rrjetet sociale.

Në përmbajtjet e publikuar nga gazeta online “Insajderi”, Marku dhe Zefi dëgjohen të përdorin fjalë të ndyra drejtuar myslimanëve, shqiptarë nga Kosova dhe Maqedonia, që i drejtohen bregdetit shqiptar për pushime.


Do i q*** ropt myslimanëve, ropt do t’ia shkërdhejmë, ju dektë në atë vorr, rroft shkau, rroft Izraeli doktori i vërtet i myslimanëve”, dëgjohet duke thënë Marku.

Anton Zefi i dërguari i perëndisë për me ju q*** nanën myslimanëve të Shqipërisë. U ta q*** motrën, kryqin në ballë do ta mbajë. Ta q*** mallamajkën. Merre incizoje qoje tek milicia”, dëgjohet të ofendojë Zefi.

Para dy ditësh është publikuar disa video ku Anton Zefi dhe  Luigj Marku, dëgjohen duke ofenduar myslimanët nga Kosova dhe Maqedonia të cilët shkojnë për pushime në bregdetin shqiptarë.

Gjatë ditës së djeshme Policia e Shtetit ka bërë të ditur se kanë filluar hetimet ndaj Zefit dhe Markut.

Në njoftimin e Policisë, nisur nga disa publikime në datën 12.08.2019 në media elektronike dhe konkretisht në portalin “Insajderi” ku shkruhet se: “Dy radikal fetar katolik nga Shqipëria, përmes disa videove të cilat janë ardhur në redaksinë e Gazetës Insajderi, dëgjohen duke ofenduar myslimanët nga Kosova dhe Maqedonia të cilët shkojnë për pushime në bregdetin shqiptar”, bëhet me dije se kanë filluar verifikimet përkatëse për të vënë para përgjegjësisë ligjore komentuesit që janë shtetasit: A.Z,,  39 vjeç, banues në Hot, Malësi e Madhe dhe L.M,  36 vjeç, banues në Kallmet Lezhë.

Materialet procedurale në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur i janë referuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe Lezhë për veprën penale të “Nxitje e urrejtjes ose grindjeve”.

 

 

22 Comments

  1. projektuesit dhe nxitesit e te keqes tjeter pergjigje do marrin ndryshe nga ajo qe presin thotë:

   sikur te ishte shumica katolikeve ortodokesve shqiptare me te njejtin mendim ,vertet do ishte per tu shqetsuar muslimanet ,por shumica njerzore dhe ne pergjithesi te gjith e duan jeten ,te drejten e tyre ,sepse me drejtesi rregull mase zoti I krijoj dhe gjith gjinia njerzore urren padrejtesin po tu behet,kjo eshte e verteta per te gjith qe per vete duam te miren dhe urrejme te keqen ,qe do thot ,kemi te njejtin system krijimi instinkti vlerash mishi gjaku shpirti,egoje uni epshi,natyraliteti gjinie,njerez,ndryshojme nga krijesat tjera kemi logjik,e ku ndryshojme ,ndryshojme tek ngjyra ,gjuha intelekti kultura vlerat bindja angazhimi,askush su krijua kot askush seshte I tepert dhe as I pavlere mbi siperfaqen e tokes,njeriu eshte krijese inteligjente ,ku zhvillohet formohet ne baze te rrethanave mundesive,ka nje inteligjence precise vlersuese dhe logjik bindese ,ne ralitetin dhe I serviret,ne logjiken njerzore I tere zhvillimi njerzore pozitiv dhe negative ,por njeriu Brenda vetes ka ralitet preciz vlersimi ,dhe pranimi ,per te miren apo perjashtuar te keqen ,,e kaluara tashmja e zhvillimeve njerzore praktikisht po verteton ate cfar zoti u nergoj nder shpalljet e tije ,deri tek permblellja shpalljeve kurane dhe synet,duke qene se njerzit ngado din te vlersojne pozitiven nga negativja ,reagojne pozitivisht dhe jo negativisht shumica njerzore kjo eshte per tu pershendetur,qe ne shqiperi ka harmoni mes besimeve te ndrysheme me krijesa njerzore me te njejtin system krijimi funksioni , me interesa bindje te ndrysheme ,por domosdoshmeri te njejte ,[jeten ,problemet zgjilljet gjallerin qartesin shpresen sigurin paqen vlerat,]krijimi qenia dhe domosdoshmerit ,nga njera ane faktet e zhvillimit,deshirat njerzore kostot humbjet problemet zgjilljet [librat e zotit] na bejne te gjitheve me te qarte ,me ndjeshmeri bindje meshire ,tolerance falje marrveshje mirkuptimi respektimi ,si domosdoshmeri,te rregullit te ekujlibrit te jetes qartesis gjalleris zgjilljes shpreses siguris shpetimit,,kjo eshte ecuria e ndjeshmeris dhe zhvillimit ne toke ne vartesi te angazhimit njerzore per te llene mesazhin e paqes per te verteten dhe kundershtimit ndaj padrejtesise si elemente te perbashketa qe gjith duam te drejtat tona dhe gjith urrejm padrejtesi te na behet,kjo eshte edhe kufi disiplinore qe sejcilin e kufizon egon Brenda te drejtes duke freskuar shpirtin me vlera dhe zhfrytezuar forcen e mendjes dhe trupit duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi si gjitha gjallesat, kjo eshte e gjitha qe shtyn gjinin njerzore te mendojne kur zhvillohet e keqa me gjith fuqin e saje mendojne pranojne kerkojne dhe mbrojne perhapin te miren drejten verteten me gjith gjersin e saj sepse eshte ralitet krijimi ralitet shkencore dhe ralitet praktik jua ndjen zemra shpirti te verteten drejten hakun ,per vete sejcilit ,por tani po rritet vlersimi bindja pranimi qe ta kemi per te gjith ,kombi shqiptare nuk eshte I painformuar me te verteten ralitetin shkencore dhe zhvillimet praktike,keto qe veprojne ne kete forme e ftoj popullin te mos merren me to se mos po ju rrisim mendjen keto jan nga me te pademshmit per ne ,askujt nuk I del shpirti pa ja ba zoti rrisk qe te mesojne te verteten ,un shpresoj qe zoti tua mundesojne dhe ketyre te rinjeve binden pendohen dhe ti kthehen me ndergjegje te pastert paqes te vertetes vlerave virtytit meshires faljes respect per te gjith zoti I ullzoft ne besim dhe dobi

   1. projektuesit dhe nxitesit e te keqes tjeter pergjigje do marrin ndryshe nga ajo qe presin thotë:

    un nuk jam me mendimin qe keto te rinje te ndeshkohen ,mbasi thjeshte , kan shprehur mendimin e tyre, kemi dy ajete kur’anore , ku ne njerin zoti mallerishem shpreh se nuk denon asken pa ja nisur me pare nje te derguar,[pa ja than dikush te verteten],,,,,/dhe edhe pasi ta kemi ullzuar allahu nuk denon pa ja treguar se prej ckahit duhet ruatur ,,,/teologet dhe dietaret kan te drejten e fetvas,por duke qene se mungojne shum rrethana paqartesie formimi me keto te rinje,un mendoj te kapen ,dhe trajtohen psikologjikisht per tu treguar hakun e dituris prej zotit,duke u llune mundesit e kuptimit dhe dallimit te mires nga e keqa, dhe mundesit bashke me pergjegjsit e jetes,si mundesi te kthimit tyre nga te demeshem ne te dobishem ne kemi nevoj per dobi jo dem ,kur ndoll nje krim ka tregues paditurie dhe padrejtesie si shkak te pare pastaj vin rrethanat tjera qe te rinjet rreshqasin ne klane dhe qellime manipuluese dhe behen te demeshem per nje shoqeri te tere, nese shtohen ne numer

  1. Pse hyne me rroba dhe ky eshte motiv qe ti ofendosh vllane dhe motrat e tua ? Ti ofendosh deri ne ate pike sa te lavderosh hasmin tend te perjetshem Sllavet? Ti qofsh . Te pakten skuqu kur shkruan meqenese turp nuk paske .

  2. Robqiri i 19.00 ka nevoje vec per tia qire robt e motren mu ne pidh, qe shan njerezit pse lahen ne det me rroba? U do kari te lahen me rroba, o moterperdhunum

 1. E kane shume qejf t‘ qimen keta maloket katolike, rraca me perverse ne Shqiperi , aq qejf e kane sa…… qihen mes vedi.

 2. O shqipetare,o vellezer,ato njerez nuk perfaqesojne katoliket e shqiperise,ato nuk perfaqesojne as familjet e tyre,prandaj mos shani kot katoliket,se futeni ne te njejten kategori me ato dy bastardet.

  1. KETA JASNE IDIOTE PA IDENTITET…e drejte, nuk duhet te kategorizohen as katoliket, muslimanet e ortodokset..ai qe I thote bukes buke dhe ujit uje eshte shqipetar…pak rendesi i zi i bardhe katolik apo musliman..edhe kerma qe eshte kryaminister mundohet ta nxise ndasine fetare..

 3. Si ja kan nis kta,do gjejne belane. Demokraci do te thote te besosh, te mos besosh,te jesh i lire. Te hysh ne det edhe me xhakete po te doj qejfi etj Ca ben ai tjetri anglezet thon nuk eshte problemi yt.IS NOT YOUR FUCKING BUISSNES

 4. lloj i ndyr i frrok,ndok,prenga,lleshi,artur bushi,jozefina,doshi,pjerdhin ndreu.per ket lloj at xhergj fishta edhe ne varr po rrotullohet per se vdekuri.

 5. Keto Jane kercenime per genocid dhe perdhunim. Jane kercenime per akte terroriste ndaj disa shqiptareve autoctone, fatkeqesisht nga te tjere shqiptare autoktone. Nese nuk Vepron Ligji atehere do veproje kanuni. Me vjen shume turp qe Jam shqiptar sot. Shume injorance, urretje e mllef po shohim. Komentuesit qe Shahen ne kete faqe,nese Kane pak besim ne Zot, le tu vije turp.

 6. O shqipetar mos fyeni njeri tnetrin se jemi te gjithe vllezer,gjithkush te besoj ku te doj per mua jane te respektuar si myslimanet ashtu dhe te krishteret ,ne kurr nuk jemi grindur per ceshtje besimi.Por druhem se kjo eshte nje loje e ndyre e edi rames per te hequr vemendjen nga nga pozita tejet e veshtire e tije nga skandalet e njepasnjeshme qe po ndodhin,gjithmone spas mendimit tim pasi nuk marr persiper te dije te verteten apsolute.

 7. Vari k. Muhabet kot, del nji idiot qe shan dhe o burra te merremi jo me 1 por me2 idiote. Fiks per ramen dhe hashimin. Kjo eshte totalisht e sajuar. Dhe e investuar per te hapur debat te pa vlere fare. Mjafton te shohesh komentet e ekipit propagandistik te fugrs per te kuptuar kush po ben cfare.

  Leket i vjedh rama me ppp dhe shoket e tij hajdute dhe bandita. Jo 2 idiote qe flasin percart.
  Drogen e shet qifja bushi roshi doshi termet peci shullazu edmond bego dhe tojota jaris. Te gjithe shoke kriminele rilindas, se fundmi dhe valdrini. Keta 2 idiote nuk i merr njeri as per mushka per transport hashashi.

  Lejini budallenjte ne pune te tyre.

  Mos harroni ne Kosove ka zgjedhje ndersa ne shqiperi krize ekzistenciale! Jo vetem krize politike, institucionale ,sociale dhe ekonomike.

  Leri idiotet ne pune te vet

 8. Jam musliman dhe i dua vellezerit e mi shqiptare katolike, ortodokse, e jobesimtare! Keta s’me lekundin asnje grime nga besimi im e as nga dashuria per shqiptaret e mi, qe nuk ndahen ne fe por ne njerez te mire e te keqinj.

 9. Nuk asht e drejte me sha te gjithe shqiptaret te besimit katolik per shkak te ketyne dy idioteve sikunder nuk asht e drejte me sha te gjithe shqiptaret e besimit musliman per shkak te ndo nji idiot mjekrosh me pantallon treqereksh!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu