• |
ide | kryesore

Paketa antishpifje/ Meta i prerë: Thirrje qeverisë dhe Parlamentit për të…

Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar në lidhje me nismën ligjore “anti-shpifje” të propozuar nga qeveria “Rama”, që sipas tij bie ndesh me parimin e lirisë së medias duke cënuar për rrjedhojë edhe vetë sistemin demokratik.

Duke iu referuar shqetësimeve të ngritura nga komuniteti i gazetarëve për zbatimin e kësaj pakete, Meta i bën thirrje ekzekutivit dhe parlamentit  që të marrin parasysh “të gjitha sugjerimet e shprehura nga komuniteti i gazetarëve, me kujdesin dhe vëmendjen e duhur që ato meritojnë”.

Kreu i Shtetit thekson se pa respektimin e lirisë së shprehjes, rruga e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian është e pamundur, duke përmendur dhe cituar disa raporte të organizatave ndërkombëtare që pas monitorimit, kanë evidentuar regresin lirisë së medias në vendin tonë.

Postimi i plotë:

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta po ndjek me shumë vëmendje shqetësimet e thella të shprehura nga komuniteti i gazetarëve shqiptarë dhe organizatat ndërkombëtare që monitorojnë lirinë e medias në vendin tonë, lidhur me nismën ligjore “anti-shpifje” të propozuar nga qeveria.

Duke ndarë bindjen se çdo goditje ndaj institucionit të medias, është sulm ndaj demokracisë, Presidenti Meta thekson domosdoshmërinë e marrjes në shqyrtim nga ana e qeverisë, por edhe e Parlamentit, e të gjitha sugjerimeve të shprehura nga komuniteti i gazetarëve, me kujdesin dhe vëmendjen e duhur që ato meritojnë.

Presidenti Meta shpreh bindjen se angazhimi i institucioneve dhe i shoqërisë në përkrahje të lirisë së të shprehurit është tregues për demokracinë, qeverisjen e mirë dhe përgjegjësinë publike në vend.

Presidenti Meta thekson se liria e të shprehurit është e drejtë themelore e njeriut dhe shtyllë e pazëvendësueshme e jetike për një shoqërie moderne demokratike, si dhe për garantimin e llogaridhënies nga të gjitha institucionet publike.

Zbritja me 7 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Medias, sipas konkluzioneve të organizatës botërore të gazetarëve “Reporterët pa Kufij”;

Përfundimet e raportit vjetor të “Freedom House” se media në Shqipëri është pjesërisht e lirë;

Konkluzionet e “Misionit për lirinë e medias” të shtatë organizatave globale sipas të cilave “autoritetet shqiptare nuk po përmbushin detyrimet ndaj ligjit vendas dhe instrumenteve ndërkombëtare për të garantuar lirinë e shprehjes dhe të medias, duke theksuar se ka pasur një përkeqësim të sigurisë, kushteve të punës dhe aksesit në informacion të gazetarëve”;

Raporti paraprak i OSBE/ODIHR ku theksohej se “media të mëdha u shërbejnë si platforma lobuese pronarëve të tyre, duke vënë kështu në pikëpyetje pavarësinë e tyre editoriale dhe duke imponuar autocensurën”;

Janë këmbana të forta alarmi për gjendjen e përkeqësuar dhe tepër shqetësuese në të cilën ndodhen sot gazetarët në Shqipëri.

Presidenti Meta garanton komunitetin e gazetarëve se do të jetë përherë në mbështetje të tyre kundër çdo tentative që synon të cenojë fjalën e lirë dhe pavarësinë e medias, që rrezikon të kthejë vendin 30 vite pas.

Pa media të lirë dhe të pavarur, rruga e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian është e pamundur.

1 Comment

  1. Po te denohet shpifja denoheni edhe ju. Shpifja tashme eshte institutializuar duke filluar qe nga dixhitali Berishes deri tek Parlamenti dhe Presidenca.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu