• |
ide | kryesore

Siguria ushqimore, AKU bllokon tre subjekte që punonin pa licencë

Lajme, Të fundit

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bën me dije se ka bllokuar 3 subjekte, pasi ushtronin aktivitet pa licencë.

AKU shprehet se këto subjekte ushtronin aktivitet pa kushte higjenike.


Njoftimi:

AKU KONTROLLE RIGOROZE NË JUG TË VENDIT, NDËRPRET AKTIVITETIN E 3 SUBJEKTEVE, BLLOKON DHJETRA KG PRODUKTE TË PASIGURTA PËR KONSUM DHE NDËSHKON ME 3.85 MILION LEKË KUNDRAVAJTJET LIGJORE NË FURRË BUKE, MARKET E FAST FOOD.

Task Forca e ngritur pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të AKU Vlorë kanë kryer një sërë kontrollesh për të garantuar sigurinë ushqimore dhe për të siguruar vijimin e mbarëvajtjes së sezonit turistik veror.

Nga kontrollet e kryera në këto subjekte u konstatua: ushtrim aktiviteti i palicencuar, kushte të papërshtatshme higjeno-sanitare, mangësi në dokumentacion (gjurmueshmëri, plani HACCP, raport analiza), si dhe etiketim i parregullt i produkteve.

Për shkeljet e konstatuara, AKU mori masat administrative si në vijim: 10 masa administrative “Gjobë” me vlerën totale 3,850,000 lekë, “Bllokim i produkteve” të pasigurta për konsum human, si dhe “Ndërprerje e menjëhershme e aktivitetit” për 3 subjektet.

Siguria ushqimore është sfida jonë e përbashkët!

4 Comments

  1. Doskonały film, ale to kiepska kopia! W końcu obejrzałem streaming HD tego filmu. Myślałem, że niektórzy z was też chcieliby to obejrzeć.

    Publikuj filmy 2018-2019 Pełny film za darmo online

    To jest strona, na której oglądałem WATCHFREE123.COM

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu