• |
ide | kryesore

SHBA ultimatum Greqisë: Nëse ndihmoni anijen iraniane të naftës, do të konsiderohet përkrahje për terrorizmin

Lajme, Të fundit

Shtetet e Bashkuara ka lëshuar paralajmërime të rrepta për këdo që ofron ndihmë ndaj çisternës iraniane të naftës, e cila është drejtuar drejt qytetit jugor grek të Kalamatës.


Autoritetet e Gjibraltarit, të mbështetur nga forcat britanike, e kapën anijen e naftës Crace 1 me 4 korrik, nën dyshimin se po transportonte naftë drejt Sirisë, në shkelje të sanksioneve evropiane.


Një zyrtar i Departamentit të Shtetit të SHBA ka paralajmëruar Athinën se çdo ndihmë për cisternën iraniane Grace 1 gjatë udhëtimit të saj në Siri mund të konsiderohet si mbështetje për një organizatë terroriste.

Tankeri iranian lundroi nga Gjibraltari të dielën, natën, pas 46 ditësh e bllokuar në zonë.

Që prej gushtit 2018, ShBA. ka vendosur sanksione gjithnjë e më të rrepta për blerësite naftës iraniane, në përputhje me qëndrimin e saj të vendosur që Teherani kishte shkelur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 që parashikonte që sanksionet të kufizoheshin. Presidenti amerikan Donald Trump ka akuzuar Teheranin për shkelje të marrëveshjes, duke pretenduar se Irani po ndjek fshehurazi zhvillimin e armëve bërthamore.

Në prill të vitit 2019, Uashingtoni shkoi një hap më tej dhe shpalli Korpusin e Rojeve Revolucionare Islamike grup terrorist dhe qeverinë iraniane sponsor të terrorizmit.

Masa është kundërshtuar nga vëzhguesit ndërkombëtarë, por zyrtarët amerikanë këmbëngulin se Korpusi i Rojeve Revolucionare Islamikeështë përgjegjëse për sulmet ndaj forcave amerikane dhe aleatëve të tyre në të gjithë rajonin, nga Siria në Irak dhe Jemen.

Plakiotakis: Nuk kemi asnjë kërkesë për tankerin iranian

Greqia nuk ka marrë një kërkesë zyrtare për cisternën iraniane të naftës të lëshuar nga Gjibraltari, tha ministri i transportit për SKAI të martën në mëngjes, duke nënkuptuar se Athina nuk do të vendosë zyrtarisht derisa anija të sqarojë qëllimet e saj.

Yiannis Plakiotakis vuri në dukje se autoritetet greke po ndjekin nga afër kursin e Adrian Darya 1 (më parë Grace 1) dhe se zyra e tij është në kontakt të rregullt me ministrinë e jashtme.

Sipas të dhënave të siguruara nga Trafiku Detar për në Kalamata, tankeri iranian Adrian Darya 1 monitorohet nga afër nga satelitët amerikanë.

Tankeri iranian, i cili përfundimisht lundroi nga Gjibraltari ku po mbahej nga autoritetet britanike, informoi se ndalesa e tij e ndërmjetme në udhëtimin e tij për në Siri do të ishte Kalamata. Autoritetet amerikane u përgjigjën menjëherë, duke paralajmëruar Athinën se çdo ndihmë për cisternën do të konsiderohej mbështetje për një organizatë terroriste.

Menjëherë pas kësaj, Ministria Greke e Transportit pretendoi se nuk kishte asnjë kërkesë zyrtare nga çisterna në fjalë për të ndaluar në Kalamata.

Por nëse ndjekim hartën e Trafikut Detar, kuptohet qartë se Adrian Darya 1, pasi largohet nga Gjibraltari, po ndjek një kurs të qëndrueshëm drejt Kalamatës, duke lundruar në distanca të gjata larg bregdetit të Algjerisë drejt ngushticës së Mesinës, Italia jugore dhe Siçilia me destinacion përfundimtar Kalamatan.

Në orën 13.30 sipas kohës lokale në Greqi, Adrian Darya 1 ishte jashtë bregdetit të Algjerisë.

1 Comment

  1. Terorizem?! Hahaha. Bota eshte cmendur komplet. Ose per te qene e sakte udheqsit global bufona te dale mendsh.komplet.totalisht. po fare fare .nuk behen njerez. Po nejse ti voltana bej letra dhe dergoi dhe prit pergjigje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu