• |
ide | kryesore

U sulmua në Porto Palermo, kush është bosi spanjoll me pasuri prej 310 milionë eurosh

Lajme, Të fundit

Eugenio Galdón (i lindur në vitin 1950) do t’i duhet të harrojë së shpejti pushimet e këtij viti.

Biznesmeni i mirënjohur, themeluesi i ONO, ish-shefi i kabinetit të kryeministrit spanjoll Adolfo Suárez dhe ish-drejtori i grupeve mediatike si Prisa ose COPE, pësoi një sulm të egër kur shijoi pushimin e verës me familjen e tij në bregdetin shqiptar, shkruajnë sot mediat spanjolle. Ngjarja u zhvillua më 15 gusht.


Galdón, së bashku me katër anëtarët e tjerë të familjes së tij dhe dy udhëzues vendas, lanë jahtin e tyre në Porto Palermo, një gadishull në jug të Shqipërisë, i lagur nga deti Adriatik.

Ata shkuan në restorantin “Panorama”, një vend që pretendon të ketë ushqimin më të mirë mesdhetar në bregdet. Megjithatë, burime pranë Galdón thonë, se shërbimi u vonua më shumë sesa lejohej dhe familja spanjolle zgjodhi të shkonte diku tjetër për të ngrënë.

Kjo provokoi sulm nga menaxheri i restorantit, Mihal Kokedhima, 51 vjeç, i cili doli me vrap në kërkim të Galdón. Ai u kërkoi atyre të mos largoheshin, pasi duhej të prisnin ose të paguanin ushqimin që tashmë po përgatitej, por familja u fut në makinë dhe u largua nga restoranti.

Në atë moment, Kokedhima, plotësisht jashtë kontrollit, u hodh përpara furgonit “Ford” ku ndodhej Galdón.

Mediat spanjolle shkruajnë se Galdón, ka një pasuri të vlerësuar prej 310 milion eurosh, i cili nuk ka preferuar të flasë për mediat vendase.

Në vend të kësaj, burime të afërta me biznesmenin tregojnë se të gjithë janë mirë dhe se duan të harrojnë sa më shpejt incidentin për të vazhduar të shijojnë pushimet e tyre. Edhe Ministri i Turizmit i Shqipërisë, Blendi Klosi, u takua me ta për t’u kërkuar falje për incidentin.

Familja deklaron se “si shoferi, ashtu edhe policia lokale, autoritetet qeveritare dhe ambasada kanë treguar shumë interes dhe janë sjellë me përkushtim dhe bashkëpunim absolut, duke kërkuar falje. Shqipëria na pëlqen shumë dhe e konsiderojmë këtë një incident të izoluar”./ El Confidencial

9 Comments

 1. Meqe qenke i pasur, vere doren ne zemer, dhe hidh ndonje lek per trajtimin e problemeve mendore ne Shqiperi. E pe vete sa rende jemi.

 2. po pse vetem Mihal Kokedhima eshte agresiv ??? Mihali eshte nje rrote K….i!!!

  Nga Velipoja ne Ksamil, eshte mbushur plot e perplot me sherbime agresive, plazhe private, restorante, bare, parkime , hotele, resorte . Klienti eshte vene ne rradhe per tu rrjep jo per ti sherby .

  Sherbimi eshte skandaloz ne te shumten e rasteve , dhe sidomos ne vendet me te kerkuara eshte arrogant dhe i dhunshem.
  Bo gaf edhe ankohesh te vjen trimi gati me te hudh per bythe jashte ose ne det, varet se ke ke me afer.

  Kjo eshte nje arritje tjeter e Rilindjes, vija bregdetare apo -lungo costa – 😛 eshte bere target i banditeve te superfuqizuar me leke hashashi, leke droge apo korrupsioni

  Shqiptari shkret rri mu si mut tu pa shoket e kryeministrit tu bo resorte , hotele e super objekte me leket e vjedhura te shtetit, apo me leket e droges.

  Mos rri po duku shqiptar
  shqiperine e mori Rama i vu zjarr

  😀 😀

  Sipas trendit rrites , sondazhi i fundit kishte nje vlere 75% te shqiptareve qe duan te largohen nga Shqiperia.

  25 % nuk e leshon atdheun 😀

  1. Po pse cuditesh ti? Kur sherbimi eshte i keq, nuk je i detyruar te paguash, i pasur apo jo i pasur. Ta merrni vesh ju shqipot qe per tangerllik nuk hapni gojen te kundershtoni kur ju sherbejne si nje cope mut. Ose edhe kur guxojne tju kundershtojne terrorizoni klientin dhe talleni” per kaq lek e per aq lek e ben veten ti” Injorante ngelet si bote e trete ku kliente ska asnje te drejte sipas qejfit tuaj, vetem ju te vidhni e te mbushni xhepat.

 3. Per te paemrin e ores 11:51: si thua ti i nderuar, te paguante dicka qe s´e kishte konsumuar? Me e bukura eshte se vazhdoni t´i jepni zemer dhe te mbroni nje sjellje harbute dhe te pashembullt.

  Po edhe ketij zoterise spanjoll, c´i duhej te shkonte ne Albanistan, rri ore mik ne Spanje, ku shkon trecereku i botes per turizem.

 4. Per komentusin ora 10:50.
  Komenti permban vetem te verteta, mihali eshte fytyra e turizmit shqiptar, personifikon pjesen me te madhe te biznesmeneve te rinje shqiptar.

 5. Te gjithe hapesirat ne bregdet jane zene nga te fortet dhe kriminelet. Lokalet jane thjesht per te pastruar leket e droges dhe jo per ti sherbyer turisteve, prandaj dhe sherbimi eshte per faqe te zeze.

 6. Une them qe kryeministri duhet tja marre lokalin ketij kokedhime mavrise edhe tja jape ndonje ish dashnores se tij qe se ka bere akoma ministre, apo ndonje eksorte oligarku, apo ndonje gazetari llapaqen.
  Fundi i fundit ky eshte patriotizmi i halldupeve allafrenga te tiranes ne ditet e sotme ngjizur midis drogave edhe kurvave qe quhen eskorta, ministre, gazetare apo poltitkane.
  Sepse Kokedhimi qe eshte ne trojet e te pareve eshte i paligjshem.
  Kurse te ligjshem jane 500 mije maloke qe zbriten nga bjeshket edhe zune toke ku u desh k… ne Tirane, Durres apo apo edhe Ksamil, Sarande e breg.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu