• |
ide | kryesore

“Vjeshtë e tmerrshme”, meteorologët parashikojnë stuhi të fuqishme në Ballkan

Lajme, Të fundit

Vlerat ekstreme të temperaturës do t’ua lënë vendin stuhive të herëpashershme, përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut. Këto do jenë tiparet e kësaj vjeshte që do të tregohet veçanërisht e ashpër me Italinë dhe rajonin e Ballkanit.


Shërbimi meteorologjik “AccuËeather” parashikon stuhitë e rastit do të prekin këtë grup vendesh në pjesën e parë të stinës, ndërsa në vijim të vjeshtës, do të dominojë rreziku i reshjeve të mëdha të shiut.


“AccuËeather” thekson se reshjet do të përqendrohen në muajt tetor dhe nëntor, dhe temperaturat pritet të qëndrojnë pak më të ulëta se zakonisht për këtë kohë të vitit. Shërbimi meteorologjik njofton gjithashtu mundësinë e depërtimit të ajrit të ftohtë nga lindja dhe veriu në fund të vjeshtës, duke sjellë më shumë borë nga Hungaria dhe Rumania në Ballkan. “Shpesh moti i paqëndrueshëm do të ketë një ndikim negativ në bujqësi dhe aktivitete në natyrë në rajon”, tha meteorologu Taylor Royce.

“AccuËeather” thekson në raport nga shumica e vendeve të kontinentit evropian, ku temperaturat mbi normale mund të priten gjatë vjeshtës, një tranzicion më i mprehtë në mot më të ftohtë është i mundur në Evropën Lindore.

Vjeshta mund të fillojë me temperatura të buta, por goditjet e masave të ajrit të ftohtë parashikohen të jenë më të shpeshta nga tetori deri në nëntor. Ndërsa nëntori vazhdon, temperaturat e ulëta do të ulen, sikur të ishte dhjetori ose janari”- shkruhet në raport.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *