• |
ide | kryesore

Hong Kong/Tre muaj protesta, manifestuesit krijojnë zinxhirë njerëzorë

Të fundit

Mbështetësit e lëvizjes pro-demokracisë së Hong Kongut kanë krijuar zinxhirë njerëzorë në të dy anët e portit të qytetit të premten duke vazhduar protestën që zgjat prej tre muajsh për të mos lënë Pekinin që të kontrollojë institucionet e ishullit pjesërisht të pavarur.

Protesta e fundit filloi me thirrjet e qeverisë për të hequr një projekt-ekstradim, me anë të të cilit Kina kërkonte që të gjykoheshin në territorin e saj dhe sipas rregullave të ndryshme ( Hong kongu ka ruajtur një drejtësi më të pavarur që prej kohës së britanikëve).


‘Manifestuesit ishin të frymëzuar nga një protestë historike 30 vjet më parë në shtetet e Balltikut, ku mijëra njerëz formuan një zinxhir njerëzor për të protestuar kundër kontrollit Sovjetik”, shkruan Asocieidit Press.

Me shtimin e dhunës dhe shurdhërinë e Pekinit kërkesat u shtuan drejt një demokracie të plotë. Këtij qëllimi i shërbeu dhe akti simbolik në port që protestuesit shpresonin të arrinte 40 km.

3 Comments

  1. Kur shikon kete foto menjehere e kupton qe Shqiperia eshte brez i djegur, shoqeri e djegur dhe nje qeveri e karbonizuar prej 130 vitesh.

  2. Jane vrare plot jane arrestuar qindra i jane demtuar syte dhjetrave dhe vazhdojne ……e fitofshin ate qe duan. InshAllah.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu