• |
ide | kryesore

Kenia mbyll lokalet për censusin. Revoltë popullore për të parë Arsenal-Liverpool

Sport

Hashtagu # census2019 po ecën fuqishëm në rrjetet sociale në Kenia. Por jo sepse njerëzit mezi presin të marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë, por sepse po ngrihen një protestë popullore kundër mbylljes së bareve gjatë fundjavës, me vendim të Qeverisë, gjë që do ti mohonte shumicës së fansave të mblidhen për të parë ndeshjet në Premier League, të transmetuara vetëm në TV me pagesë dhe për këtë arsye evidente për shumicën dërrmuese të popullatës është e mundshme vetëm në lokalet me abonim në TV me pagesë.

Fillimisht vetëm një qark kishte respektuar direktivën e Ministrit të Brendshëm Fred Matiang, ajo e Machakos, por ditët në vijim edhe 46 qarqet e tjerë u detyruan ta zbatojnë atë. Megjithë ortekun e protestave, Matiang përsëriti se të gjitha baret do të mbyllen brenda ditës së shtunë në orën 17:00 dhe nuk do të rihapen deri të hënën. Vendimi u mor për ta bërë detyrën e oficerëve të regjistrimit, të cilët punojnë në mbrëmje, më pak të komplikuar, kur shumë qytetarë do të gjendeshin në gjendje të dehur.

Por futbolldashësit e kanë marrë shumë keq. Të shtunën, në orën 19.30 pasdite, do të luhet ndeshja më e rëndësishme e Premier, ajo mes Arsenal dhe Liverpool. Dikush ka nisur idenë e një shtyrje të vendimit për ato dy orë, të tjerë i kërkojnë qeverisë të blejë të drejtat e ndeshjes, në mënyrë që të mund të transmetohet në kanalin kombëtar pa pagesë. Në pamundësinë e qartë që kjo të ndodhë, për tifozët e varfër kenianë pritet një fundjavë e thatë: pa alkool dhe futboll. Dhe për një herë, Liverpool “do të ecë vetëm” në mesin e savanave të Kenia …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu