• |
ide | kryesore

Ekspertët paralajmërojnë, ‘Fshihni whatsapp-in nga celulari juaj’

F1, Stil

Ekspertët e sigurisë së rrjeteve sociale kanë ngritur alarm për përdoruesit e WhatsApp. Ata shprehen të shqetësuar për sigurinë e tyre dhe i paralajmërojnë që ta fshijnë menjëherë aplikacionin nga telefoni i tyre.


Gjatë një konference të mbajtur në Los Angeles firma për sigurinë kibernetike ‘Check Point Research’ zbuloi një të metë në sigurinë e aplikacionit.Ata treguan se hakerat mund të futen në bisedat tona dhe të ndryshojnë mesazhet që kemi dërguar dhe ti manipulojnë ato sipas dëshirës së tyre.Ashtu siç shihet dhe në foton e mëposhtme marrësi dhe dërguesi nuk kanë më të njëjtin mesazh në celular, pasi një i tretë në mes tyre transformon bisedën. Sipas ekspertëve kjo mund të sjellë probleme të mëdha, dhe ndërhyrja nuk kërkon të jesh specialist por thjesht një haker i zakonshëm.Kjo nuk është hera e parë që WhatsApp ka probleme me sigurinë dhe akuzohet për shkelje të privatësisë.


Image

1 Comment

  1. Ta fshijme apo ta fshehim?
    O parazitë qe s’dini shqip akoma!
    Ku i gjen keto kalamaj o Shkullak?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.