• |
ide | kryesore

Shqiptarët, populli që ka besimin më të lartë në Europë në institucionet e BE-së

Arkiva, Lajme, Të fundit

Institucionet shqiptare e kanë bërë aq keq punën e tyre, saqë i kanë bërëshqiptarët popullin që ka besimin mëtë lartë nga çdoshtet tjetër europian në institucionet e BE-së.

Sipas një raporti të Eurostat gati 80 për qind e popullsisë së Shqipërisëkishin besim të lartë të Parlamentin Europian me 2018. Kjoishte përqindja më e lartë e besimit në raport me shtetet e tjeraeuropiane.

Pas Shqipërisë besimin më të lartë në institucionet e BE-se e kanë shtete anëtare të BE-së si Suedia, Belgjika, Finlanda, Holanda, Danimarka etj, ndërsa besimin e më të ulët e kishte Britania e Madhe, Greqia, Spanja, Çekia, Sllovenia, Franca e tj.

Shqipëria ka gjithashtu besimin më të lartë në institucionet e BE-së edhe në krahasim me vendet e tjera të Rajonit, teksa Serbia dhe Turqia paraqiten me besimin më të ulwt.

Ky besim i lartë i shqiptare tek BE reflektohet edhe në përdorimin e lartë të euros si monedhë për transaksione. Në një studim të publikuar së fundmi “Roli Ndërkombëtar iEuros”, BQE referon se preferenca për euron është veçanërisht e lartë në Shqipëri dhe Serbi.

BQE ka vërejtur se pas krizës së borxheve në Eurozonë të vitit 2009 ka nisur të bjerë besimi ndaj euros i koordinuar edhe me politikat kombëtare të vendeve. Por Shqipëria dhe Serbiavijuan të kenë nivelin më të lartë të përdorimit të euros në transaksionet e tyre cash në raport me vendet e tjera.

Besimi i lartë tek institucionet e BE lidhet me faktin se shqiptarët nuk kanë besim tek institucionet e tyre publike

3 Comments

  1. BE ika shperblyer shqiptaret duke ju dhene shperblim pushtimin Rama Edver te 30 qershorit Fjala e fFISHTES kjo evrop kurva e motit po I bjen mohit beses zotit. Mbetet biblike

  2. Shqiptari eshte rrot kari o vlla. Kur i ka dal ndonjehere per ndihme evropa shqiperise, me thuaj vetem njehere. Dhe sikur mos mjaftonte na lane ramen peshqesh.

  3. I shkreti shqiptar si e hengri . Hallexhi do ngelet, do do mjaftohet edhe me 2 grosh se nuk i njeh te drejtat e individid. Naziski eshte evoluar. Jasha ! Por si gjithmon fajin e ka amerika, mos harroni. A mer kara me zile.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu