• |
ide | kryesore

Dyfytyrësia/ Qeveria zgjat koncesionin e kolaudimit. Si e anatemonte si aferë korruptive kur ishte në opozitë

Arkiva, Kryesore

3 shtatori është një nga ato raste që demostrojnë më së miri se Rilindja e ka ngrënë turpin me bukë dhe se ajo vazhdon në rrugën e atyre që i ka quajtur vjedhje të qeverisë Berisha. Qeveria sot ka vendosur të zgjasë me një vit e katë muaj koncesionin e kompanisë SGS të kontrollit teknik të automjeteve, pikërisht të kësaj “monopoli” që kur ishin në opozitë, socialistët e kishin quajtur si një nga aktet më të mëdhenj korruptivë të demokratëve. Përpjekjeve insistuese të agjencisë BIRN, për ktë zgjatje kanë rrefuzuar ti përgjigjen edhe nga kabineti i kryeministrit dhe nga ministria e infrastrukturës. Dhe arsyeja për këtë është e qartrë: Jo vetëm kur ishin në opozitë por edhe pas 2013 kur erdhën në pushtet socialistët e zotuan për zhbërjen e këtij monopoli. Vetë Edi Rama, në fillim të vitit 2014 u zotua se qeveria e tij do ti çlironte qytetarët nga radhat e gjata dhe do ta prishte atë që ai e quajti “një nga aferat më të mëdha korruptive në historinë e Shqipërisë”.

Kur muajti po kalonin qeveria filloi ta dredhë me dhe nën zë ia vuri fajin asaq që më pas do ta quante aleati i tepsisë. Me zërin e atij që korrupsionin e lufton vetëm me llafe, Erion Braçes, ajo akuzoi ish ministrin e atëhershëm të LSI, Haxhinasto se përse nuk po e liberalizonte tregun e kolaudimit të monopolizuar që në 2009 nga kompania zvicerane SGS.


Por, në 2017 Rama i fitoi i vetëm zgjedhjet, Braçe u bë numri dy i qeverisë, socialistët e kanë vetë ministrinë e infrastrukturës me Belinda Ballukun dhe ata kanë vetndosur ta zgjasin për gati një vit e gjysëm koncesionin që në 10 vite si monopoli realizoi një fitim prej 1.3 miliardë lekësh (ose 7 milionë euro duke hequr dhe taksat).
Si jail i keq i kësaj që po ndodh, përpos dyfytyrësisë së qeverisjes socialiste është edhe shqetësimi për atë që po ndodh me koncesionet. Në thelb ato janë investime private që pasi shfrytëzohen për një përidhë të caktuar i kthehen shtetit. Ky është rasti i parë i një koncesioni që skadon dhe në vend që prona të kthehet tek publiku, ajo i “dhurohet” kompanisë SGS, e cila me sa thuhet mund të ndryshoje pronarë duke kaluar nga zvicerianët tek disa oligarkë pranë Ramës.

©Lapsi.al

12 Comments

 1. Rrace muti💩shkerdhatat te pa ftyr e hane ate qe ja serviren popullit mut muti dhe vet e hane me gjith ne per gjene me te kendshme , rrac hajduti qe nga 1944 e deri me sot, ata qe kan qen jane keta, gjyshi hajdut, babi hajdut,po vet super hajdut, ishalla don zoti dhe ju behen gjith robt e shpis e farefisi me KANCER orrac 💩💩💩💩

 2. Ne Shtator fillon sezoni I ri I Koncesioneve.

  Shiritinnw Derrit paske patur moj Qelbesire Rilindje bashke me Udheheqesin tend Suprem.

 3. NESE E BENE NJE HERE MUND TA BESH EDHE PAFUNDESISHT HERE TE TJERA . KURVERIA NUK KA BRIRE .
  KETA SHAJNE NJERI TJETRIN PER AFERA KORRUPTIVE KUR JANE NE OPOZITE DHE MENJEHERE SAPO VINE NE PUSHTET BEJNE TE NJEJTAT GJERA . FAJI ESHTE I KETIJ POPULLI KURVE QE HESHT .

 4. Kjo ishte dhurata e rradhes per PDn. ( lulushin) . Kete koncesjon e futi Berisha para 10 vitesh dhe dihet qe tund xhihxat tek PDja.
  Ky palloshi i gjate u mburr se do ta ‘ shkaterronte’ kete koncensjon te tupshem..

  Kur cfare degjojme tani …. Ja zgjat kontraten.
  ahah do ta marri me te mire Lulushin.

  1. o i paymer ( kopil ferrash domethene) Olldashi nuk bente asgje pa urdher te Berishes…. kushtu qe mutin ta hash te te fryhesh.
   Rrace e poshter

 5. shiko kurr tja zgjasi kontraten me rrapiskanit tashi ky rama
  fillun pazaret kto qelbsinat tashi
  un nuk do ti prek ato koncesjonet e tuja ne ti nuk do ti prekesh ato tmijat kur ti tvish npushtet
  kto duhen var tgjith

 6. Shoku M(mut), shko dhe meso pak gramatike dhe mos u eksito shume se te shkerdhej te gjalle e te vdekur. Sa per dijeni o autik mavi Olldashi se ka pjerdhur Berishen fare per kete koncension

 7. Kocensioni nuk mund te zgjatet. Prokuroria duhet te nderhyje menjehere. Ky koncesion ishte parashikuar qe kur te mbaronte, te gjitha investimet do te transferoheshin tek shteti. Pra deri ne mbarimin e koncesionit investimet jane te koncesionarit dhe shteti i merr nje tarife me te ulet koncesionarit sepse ai po punon me mjetet e veta. Ne momentin kur ky koncesion mbaron mjetet jane te shtetit pra nuk mund te kemi me koncesion por nje marredhenie qiraje. Me kete poshtersi qe kane bere i bie qe shteti i thote koncesionarit qe mjetet dhe invesitimet jane akoma te tuat. Kjo eshte vjedhje dhe prokuroria duhet te nderhyje.

  1. o ti i Operacjonit Zjarri, ajo do behet si do vendosin PD-PS . Askush nuk e pjerdh kontraten dhe klauzolat e saj per mjetet dhe investimet qe duhet ti kalonin shtetit.
   Nese pazari Basha – Rama i sherben ‘ STABILIZIMIT TE GJENDJES POLITIKE’ ne vend atehere kontrata eshte thjesht leter pacavure . Dhe prokuroria nuk fillon asnje hetim.
   Kjo eshte fatkeqsia jone , ata bejne sikur zihen por thelat e gjelit i ndajne bashke si hajdute ferrash.
   Ata qe e vuajne kete pazar te ndyre jemi ne qe paguajme koncesjonarin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu