• |
ide | kryesore

Raporti i OSBE-ODHIR për 30 qershorin, reagon Rama

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me raportin e OSBE/ ODIHR për zgjedhjet vendore të 30 qershorit të publikuar mbrëmjen e djeshme.

Në një postim në llogarinë e tij në “Twitter”, pavarësisht se raporti “fshikullonte” qeverinë dhe komisionerët e Partisë Socialiste në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Rama shkruan se “OSBE ka çertifikuar zgjedhjet si krejt legjitime e ka dhënë rekomandime në shërbim të reformës që na duhet!


Përpjekja për të ngritur një furtunë në gotë mbi Raportin e OSBE/ODHIR-it është e kotë, e gabuar dhe e dëmshme për vendin, e në radhë të parë për opozitën joparlamentare! Raporti ka çertifikuar zgjedhjet si krejt legjitime e ka dhënë rekomandime në shërbim të reformës që na duhet!

Zgjedhjet e 2021 nuk janë larg për kohën që duhet për adresimin e rekomandimeve në funksion të Reformës Zgjedhore. Prandaj le të fokusohemi tek kjo reformë themelore dhe të përgatisim me frymë DIALOGU e BASHKEPUNIMI, zgjedhjet e ardhshme. Dora jonë është e shtrirë për të gjithë.

Çdo vonesë e kotë sot e bën më të vështirë arritjen e një rezultati domethënës, në adresimin e problematikës së evidentuar përmes rekomandimeve. Ne presim, po koha nuk pret qytetarët tanë pa dallim, presin prej nesh të hapim një faqe të re DIALOGU e BASHKEPUNIMI për Shqipërinë.” shkruan Rama në Twitter.

 

20 Comments

 1. Nga fraza zgjedhje te lira e te ndershme, kemi mberritur tek “zgjedhje legjitime”. Zgjedhje legjitime ben dhe Koreja e Veriut; zgjedhje legjitime eshte e afte te organizoje edhe drejtoria e sherbimeve komunale Tirane, kur nuk ka pune me te rendesishme per te bere.

  1. Problemi eshte se shume persona pretendojne se ato zgjedhje jane te ‘JO LEGJITIME’ . Bile kjo ishte fraza qe perseritej si papagall nga cdo foles i opozites mbasi Meta nxorri dekretin qe anulonte zgjedhjet.
   Zgjedhje te lira dhe te ndershme nuk jane bere dhe nuk do behen ndonjehere, kushdo parti qe ta marri pushtetin, per faktin e thjeshte se ne si popull nuk kemi kulture demokratike.

   1. Fajin e ka Saliu! Zgjedhjet jane legjitime (dmth te ligjshme, se ligjin e ben parlamenti pa opozite) vetem se ka pasur disa qindra shkelje! Opozita te dialogoje me detyrim por vetem sipas kushteve te qelbesirave. Nderkohe vazhdon vjedhja sistematike dhe diktatura me app telefoni…

   2. te paligjshme se nder te tjera…”ODIHR evidenton se Presidenti i Republikës anuloi zgjedhjet e 30 Qershorit nisur nga nevoja për të garantuar sigurinë publike dhe përgjegjësisë së tij kushtetuese për të mbrojtur pluralizimin politik.

    “Dekreti i Presidentit të Republikës për caktimin e datës 13 Tetor si ditë të zgjedhjeve lokale nuk u publikua në Fletoren Zyrtare të Republikës së Shqipërisë, edhe pse publikimi i këtij akti të nxjerr nga Presidenti i Republikës është i detyrueshëm nga ligji”. plus tek artikulli mbi ODHIR tjeter problem eshte qe KQZ jote mori kompetence qe i takote gjykates kushtetuse

 2. Kjo specie dykembeshe duhej te kishte ikur me kohe, dhe jo te diskutonim tani per votime apo zgjedhje! Qe diten e pare qe bastardoi kryeministrine, duke ngritur ate bordellon me drita ne nje prone me status “Monument Kulture”! Po cfare ti besh, jetojme ne Arnautistanin Lindor ku pulat hane vetem gure stralli!

 3. Edhe zgjedhjet e Enverit ishin me legjitime.
  O bote o dreq qe me duhet te te ndreq por rob q…t e Eiuropes dhe Amerikes

 4. Personalisht nuk me intereson fare puna e dekretit. Meta me gjase beri nje idiotesi, por qe vlejti te pakten per te na treguar qe Denari eshte shume me rende se Ristani (nuk po dua te bej krahasimin e urdheruesve te tyre). Ajo qe me shqeteson mua, jane njerezit qe shkojne me dhune dhe me kercenime te kutia.
  Dhunuesit dhe kercenuesit e tyre nuk e kane raportin me opoziten, por me ligjin. Nuk justifikohen dot me gabimet e opozites.
  Dekretet e zhdekretet jane historia e vetem ketyre zgjedhjeve. Dhuna, kercenimet blerja dhe perdorimi i mafias do te jene historia e cdo pale zgjedhjesh, persa kohe ne pushtet eshte Edi Rama. Ky eshte thelbi, ndersa llogjet me dekrete e largojne vemendjen nga fakti qe zgjedhjet me Ramen jane te pamundura, pavaresisht ligjshmerise se nje formaliteti banal si dekreti. Problemet me zgjedhjet, deri tani kane qene edhe ceshtje kulture demokratike, ndersa tani jane krijesa te nje njeriu: Edi Rames. Te gjithe vendet me kulture te ngjashme perreth nesh, bejne zgjedhje sic ne i benim para Edi Rames dhe pas Saliut te 96′. Pra zgjedhje me probleme qe manifestojne mungese kulture demokratike, por qe mbeten zgjedhje. Ndersa tekn ne diten e zgjedhjeve tek ne, te vetmit qe konkurojne dhe zgjidhen jane mafiozet. Konkurojne per vemendjen dhe vleresimin e shefit. Kjo nuk ndodh askund.

 5. A jane zgjedhjet ligjetime ose jo nuk eshte ky problemi kryesor ne Shqiperi. Megjithse zgjedhje te lira e legjiteme jane shume te rendesishme.Problemi kryesor eshte se shqiptaret po braktisin besimin te ky sistem qe eshte instaluar ne shqiperi. Nga nje popull qe ska besim te sistemi çdo gje mund te presesh.

 6. Lere mallin,ose mos fol nen efektet e tij,rrugaç njeri !Kur te dalesh nga ndikimi i tij,mbase as atehere nuk e lexon dot pjeset ku Raporti te degjeneron krejt shtetin e mafias qe ke ngritur!Me sherbetore e mekembesa qe nga mengjesi ne darke vjedhin,vjedhin e vetem vjedhin !Deputete e gazetare qe marrin tendera per te trete,plot hajdute plot grabites e ti vazhdo me mall !Lere mallin e ik se na more ne qafe o i lojtur nga mendte!Per Gregun ke folur vete,por as Zahon se ke legjitim….,Ok!!!!???????

 7. Jugoret ne rastin me te keq, te varferit ne fshatrat e thella hanin buke me sofer, flinin me dysheme mbi dyshek, koken e vinin mbi jastek, dhe dhisnin ne nje hale te ndertuar ne obor me grope septike.
  Ndersa verioret edhe te ashtu quajturit bajraktare hanin dhe flinin perdhe, ne vend te jastekut perdornin nje trung druri dhe me e tmershmja dhisnin nga nje vrime e nje haleje te improvizuar ne katin e dyte te anes mbrapme kulles, dhe muti behej mullar duke sperkatur edhe murin e saj.
  Kjo gjendje ka qene deri ne vitin 1990. Sot nuk e di se c’behet

  1. O shpellar shpullar i jugut: e pare punes je nje kerriç qe nuk dine nga lidhet gomari dhe e dyta je nje zgjebe lepires bythe, dhe e treta mos flit keq per bashke atdhetaret e tu, o rrace tradhetari. Dhe e treta edhe jugu me mut ka jetuar e jeton. E fundit verioret kane njemijehere burrerri , e ju te jugut nje mije here kuveri. Tung o tung!

 8. Po ja pak dialog midis oligarkeve dhe ja u mbarua. Si ajo teta atehere qe thoshte aman vetem ju mos u zini ska rendesi drita apo uji vetem ju te jini rehat o ju hengshim m*tin aman. Negjithese, sipas evropianeve nuk ekziston oligarkia eshte thjeshte nje “state of mind” e njerezve te tjeter qe nuk bejnw hajer.

 9. Dialogu duhet te jete qe pervec teje kush tjeter nga familjes jote do futet me jete burg per ato qe po beni dhe keni bere o plehra te ndyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu