• |
ide | kryesore

Meta tregon dokumentin: Do digjej Kuvendi, nuk mund të lejoja përsëritjen e Rajshtagut

Arkiva, Kryesore

Presidenti në komisionin për shkarkimin e tij: tre arsyet pse e anullova 30 qershorin


Në një mjedis, kordial dhe të qetë, sikur Meta me Rilindjen të ishin ende në koalicion dhe jo në armiqësi të shpallur, kreu i shtetit i është përgjigjur deputetëve që po hetojnë shkarkimin e tij, për arsyet se përse ai e anulloi 30 qershorin si datë të zgjedhjeve locale. Ai ka renditur tre shtylla kryesore: Kushtetuese, atë të sigurisë kombëtare dhe atë të interest kombëar.


Lexo më tej:

Andi Bushati:Presidenti ra në kurthin e komisionit anti- Meta

Ilir Meta ka theksuar se kushtetuta e shqipërisë garanton pluralizmin politik që ai si student i dhjetorit është ngritur ta rikthejë në vitin 1990. Por Gjykata e strazburgut ka marrë në vitin 2015 një vendim (të cituar gjërësisht nga presidenti) e cila zgjedhjet me një kandidat nuk i cilëson të lira dhe të ndershme. Pra sipas Metës në 30 qershor cënohej parimi kushtetues i pluralizmit politik gjë që e bëri atë të ç’dekretonte zgjedhjet.

Parimi i dytë që e ka shtyrë presidentin është ai i sigurisë kombëtare. Meta ka thënë se dispononte një dokument (supozohet të jetë nga SHISH) të cilin ai nuk mund ta bënte publik vetëm me lejen e institucionit që e ka prodhuar dhe vetëm nëse anëtarët e komisionit ishin të gjithë me çertifikatë sigurie, ku flitej se gjatë protestave opozitare do të digjej nga persona të caktuar parlamenti. Meta ka përdorur shkarazi krahasimin me djegjen e Rajshtagut gjerman që u përdor nga më pas si pretekst nga Hitleri për vendosjen e  diktaturës. “Unë nuk mund ta lejoja një gjë të tillë” ka thënë ai duke argumentuar se ndëkohë që sipas raportit të fundit të OSBE ODHIR palët ecnin përpara me antagonizëm (armiqësi e ka përkthyer presidenti) ai nuk kishte zgjidhje tjetër.

Parimi i tretë është ai i interesit kombëtar. Meta e ka vënë veten në rolin që i jep kushtetuta për të qenë garant i marëveshjeve të vendit me organizmat dhe institucionet ndërkombëtare. Në këtë tagër ai ka theksuar se Marëveshja e Asocim Stabilizimit parashikon dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Aq më tepër që mos zhvillimi i tyre do të pengonte edhe hapjen e negociatave. “Edhe pa bere 30 qershorin Shqiperia kishte probleme me zgjedhjet, jo më me këto votime një partiake në gjysma e zonave ishin pa kandidat alternative” ka thënë ai duke përligjur me këtë edhe dekretimin e 13 tetorit si një datë që gjendet përpara afatit kur vendoset për Shqipërinë në BE.

©Lapsi.al

21 Comments

 1. Shoket dhe shoqet e Birosë ia bene 8-2 poliagjentit Meta!
  Sepse Partise nuk i rreshqet asgje nen hunde.
  T’rroj’ Partija jone Ripjellese me shoket e ndrishêm ne krie!

  1. kemi nje shekull zhvillim ku padrejtesia me trysni te shumfishta,ushtrohet mbi shqiptare,te padrejtit te renditur ne rralle ,te mirorganizuar ,me lloj emrash ,si system parti ,mono parti pluralizem komunizem socializem ,flasin aq bukur ,sikur te ishin engjuj,por raliteti faktet moszbatimi pergjegjsive ,premtimeve betimit ne kushtetut perpara popullit I nxjerrin si djaj,kesaj klase politike ,cfardo qe ti behet ,keta nuk cdemtojne demet kolosale qe shqiptareve ju kan sjelle,jemi shum te vonuar si popull lle komb ,ter te mbajtur pranuar dhe lejuar te na ulleheqin ,njerez qe me mendime fjale dhe vepra mbeshteten tek vetja sepse njeriu lind I dobet me ego te malle [sikur njerit ti japim token me pasurit qe ka,nuk ngopet ,po per kaq sa jemi,nuk mjafton as gjithesia,]njeriu lind I paditur,i dobet dhe ego te malle ,duke I bashkangjitur paditurin ai behet ,I pangopur injorant,nuk sjell asnje ralitet te dobishem vetem se dobesin qe ka,kete e vertetoj feja shkenca praktika kemi faktet ,padrejtesia eshte rrug problemesh pa zgjillje,burim krimi,ne gjitha fushat,erdhem drejt pikes se te kuptuarit vlersuarit dhe pranuarit te domosdoshmerive,,gjitha mendimeve fjaleve dhe veprimeve,qe kan qartesi sepse qartesia shtyn drejt gjalleris zgjilljes siguris shpreses paqes shpetimit,dhe nga njerzit kush ka dijeni me shum se sa ai qe krijoj vet njeriun, gjithcka,arritem keshtu piken e domosdoshmerise me njohjen dhe vlersimin e te vertetes ,pranimin dhe praktikimin si domosdoshmeri e ekzistences son mbi toke,perderi sa te drejten hakun e vet per veten e tije e deshiron sejcili dhe padrejtesi nuk pranon ti behet, e verteta I disiplinon te gjith per dobi kufizon egon pastron shpirtin ndergjegjsin angazhimin ne vlera virtyt moral te mire ,ku rendimeti gjithave con ne burime zgjilljesh,tek te cilat varet ekzistenca jone e ftoj kete klase politike ,te vlersojn ralitetin ndajn problemet,dhe orientohen drejt burimit zgjilljeve te vertetes,sepse genjeshtra nuk eshte e dobisheme sepse u krijua e tille rendimeti padrejtesise eshte cmimi dhe genjeshtra ,qe ato qe I praktikojne perfundojne ne zhgenjim dhe humbje,kurse rendimenti te vertetes jan vlera suksesi zgjilljet shperblimi,gjithcka zoti mallerishem e krijoj me drejtesi mas hak dhe urdheroj qe me te te punojme,tani nuk po shohim prekim dhe shijojme asgje me shum se beme me gjymtyret tona,qoft me pranimin e te keqes,qoft me heshtjen perpara zhvillimit saj qoft me hipokrizi duke u bere demtues te vetes,tani qe kemi nje ralitet fakte qe nje klas politike ne nje shekull na mashtron masakron poshteron zhyt ne borxhe ,dhe ban pazare ne kurrizin tone,duke na shkaktuar kosto,ku tashme kan dalur nga kuptimi perfaqsimit,keta nuk kan me vend ne mezin tone,por te gjith duhet ven perball pergjegjsise,,per demet qe na kan shkatuar,ne menyre te organizuar duke transferuar pushtetin ne menyre te organizuar,ne po te njejten linje ,breza ,vetem qe te pasurohen mbi ne tashme edhe po te duan keta nuk kan shance me te mbajn pushtet mbi ne ,sepse fuqia ju ka mbaru ,nuk kan force gjallerues ne burim ,formim kultur,linja tyre ne politika formim culture eshte me rendiment vetem antivleren ,ket tregon raliteti faktet I ftoj sa nuk eshte vone ,te largohen nga padrejtesia dhe vendin tua len ullheqesve te drejte sepse nga mezi jon I kemi gjitha per cfar kemi nevoje e plotesoj zoti me krijim ,ullezim dhe perfaqsim,mjafton vetem ta pranopjme dhe mbeshtetemi veprojme sipas tije,,e verteta duhet thene dhe pranuar nga te gjith perderi sa jejili per veten e vet don te drejten hakun dhe urren padrejtesin ,nese shumica masakrohet edhe pakica pa cmangeshem nuk mund ti cmanget masakrimit shkatrrimit ndeshkimit ne ne nje planet po jetojm te gjith

 2. Asnjehere nuk ia poqe per krahasime o president me p te voçkel. Djegja e Rajshtagut ishte “inside job” per te shkaterruar opoziten, dhe jo aksion i opozites per te shpetuar popullin nga Hitleri. Sido qe te digjet ky Rajshtagu jone, nuk do t’i vije keq njeriu, sepse ne cdo dite te zakonshme, ai vendos per te na vjedhur nga xhepat shumefishat e vleres se tij.

  1. plotesisht dakord. te ishte djeg me gjith bageti brenda, nuk do ishte gjem per shqiperin po nderi me i madh qe mund ti beje ketij vendi.

 3. Eshte gabim ti japesh vetes me shume rendesi se cke. Eshte gabim ta nenvleftesosh veten. Eshte gabim te fshehesh gabimet me genjeshtra. Eshte gabim te mos japesh doreheqjen kur e ke mundesine (per shkaqe dinjitoze/psh mungesa e kultures politike dhe dialogut,presionet e padrejta dhe te paligjshme/futja kot)dhe te presesh te te shkarkojne.

 4. Nga Aliende te Rajshtagu e me rradhe ke treguar qe ti je injorant ne histori, pak rendesi ka ne ti kane servirur te tjeret si argumenta. E vleresojme “ndjeshmerine” tende ndaj institucioneve joligjitime por boll me keto tallje se sta kemi borxh. Ose jep doreheqjen dhe mos u jargavit para Ulsinjve a Spiropidhave ose shpernda parlamentin, fjalet e tjera jane fukarallek

 5. E kuptuat o shpellkare si ja u futi likja,me ne fund e tha qe salihu dhe lulu me grupin e zjarrit donin te digjnin kuvendin,por amerikoni Palmer I qihu ne bythe me like,salih e lulu tani duartrokiteni prap kur te cdekretoje 13 tetorin

 6. dmth presidenti kishte informacjon per kete pun dhe nuk ka ber asgje? po ti more rrot kari president qe nuk di as ligje e asgje sepse je nje cop hajduti qe ke arritur te besh karrier publike duke vjedhur e shitur vendin dhe interesat e vendit. po a e di ti more rrot kari president qe ne keto raste, si minimum ti duhet te japesh informacion publikut/ popullit, kush ishin keta persona qe donin te prishnin rendin kushtetues. dmth po pranon me gojen tende qe opozita kishte pergatitur as me shum e as me pak po “grusht shteti”. dhe ti e dije dhe u dorezove para nje grupi terrorist. hape rruge nje grupi terrorist. keshtu i bie llogjika. je dorheqjen direkt se nuk je per ate pun. keto qe the sot e vertetuan plotesisht qe ti nuk je per ate pun. biles nqs do e kisha un ne dore, as ne burg nuk do te fusja. thjesht do te kerkoja doreheqjen dhe dorezimin e gjese se vjedhur. pasi me kete mentalitet e me kete mendje qe ke ti, je thjesht gjynaf te futesh ne burg. keshtu je. nje larv e pangopur. nje babezi e model i korrupsionit post-komunist. ti duhesh futur ne ndonje muze per te par njerezit se si eshte nje buburrec korrupsioni ish-komunist.

 7. O i pa emer qe ke komentuar ne 17;16 Saliu ja paska care mitren sateme pastaj paske dale cyryk nga trute.Sa here qe flet ti duket se dhjet nga goja o moter dhe grua qire.

 8. Djegja e parlamentit nuk nenkupton qe domosdoshmerisht do ta bente PD o autike mavi qe kerceni sikur e keni ne bythe.Krahasimi me Rajshtagun do te thote qe mund te behej nga vete Rama per tja faturuar opozites dhe per ta deskredituar ne syte e nderkombetareve

 9. shume logjike! para 30 qershorit ambasada usa thoshte se nese trazira te dhunshme nga ana e opozites do e klasifikonte si organizat terroriste…ndersa rama e pat kercenuar me sms meten qe nuk do ket me as basha e LSI sdo i mbetej as nam as nishani…kuptohet kush do te donte te digjte… ndofta nje skenar i perdorur me pare po qe nuk funksjonoj

 10. I vlonjati nga dukati ta paska leruar mire trute salihu me te vetet dhe vlonjat dhe salihist,ta mori provimin motra o vlonjati nga dukati qe stalini punon per salihun

 11. O-analfabet-autik qe ke komentuar ne 00;22 Saliu edhe sateme ja paska care mitren qe paske dale cyryk ,qe nuk di te shkruash o grua dhe moter qire .Dergoi gruan dhe motren nga Shukurinjte te ti shkerdhejne mire e mire pastaj thirr -te rroje partia ,ja kam pere hallall partise sepse nga ajo rrace ini ju moter dhe gra qira.

 12. O Stalin, po ku ke qene a derzi se na thave loqen o te qivja udhet!
  Edhe dil me emrin tend se kot e ke qe mundohesh te na i hedhesh me te tjere emra se sa hap komjutrin qelb era perc kur del komenti yt.

 13. Ketu jam ate qifja, me ngjan se te eshte jargavitur bytha ,nga qe te ha dhe e kruan me mua .Duhet ti kesh rene shume bythes prandaj e ndjen shume eren e percit.

 14. I vlonjati salihist me master te vitrina e salihut qe ju vlonjatet edhe grate e motrat ja dhuroni partise vetem qe salihu tju mbushi me droge dhe si bythqira lepirsa te beni pak qef,ne protesten e rradhes merini grate e motrat me vete qe shpellaret te kenaqen me to,a more vesh o rrotKari vlonjat I salihut dhe mos harro stalinin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu