• |
ide | kryesore

Vizita në Beograd, presidenti çek: Po shohim mundësinë e tërheqjes së njohjes së Kosovës

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës së Çekisë, Millosh Zeman, ka mbërrtiur për një vizitë në Beograd ku është pritur nga presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç.

Në konferencë për mediat, të mbajtur sot pas takimit, Zeman ka paralajmëruar se shteti i tij do të shqyrtojë tërheqjen e njohjes për pavarësinë e Republikës së Kosovës brenda një muaji.


“Unë nuk mund të imponojë pozicionin tim, por ajo që mund të bëjë është që të japë një muaj kohë për konsultime të autoriteteve, rreth asaj nëse është e mundur ta tërheqim njohjen”, ka shtua tutje presidenti çek.

Zeman ka thënë se shpreson që të marr përkrahje Ministri i Mbrojtjes, Lubomir Mentar, i cili kishte deklaruar se ishte një gabim diplomatik, vendimi për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

“Ai me siguri do të jetë në anën time, kush do të jetë në anën tjetër, do ta shohim”, ka thënë Zeman.

4 Comments

    1. e verteta dhe paverteta jan dy te kunderta ku njera ka funksion ,pozitiv ,te pakufizuar ,kurse e paverteta[padrejtesia ]ka funksion negative te kufizuar ne kohe sapo te plotesojne disa kritere mas koh,fuqi ,e verteta ka karakteristoka qartesuese gjalleruese shpresllenese zgjillese ,siguruese ,ka vlerat virtytin dobit,kurse padrejtesia ka antivlerat,injoranen urrejtjen perplasjen shkatrrimin humbjen ndeshkimin e bukra eshte se gjithcka u krijua me drejtesi rregull mase dhe po keshtu funksionon ,sejcili e don te drejten e vet,dhe urren padrejtesin ,po ti behet,por harrojne te gjith se si funksionon jeta ,dobit ,shembullin e kemi nga gjallesat ku gjitha gjallesat funksoinojne ne dobi te njera tjetres me rendiment dobin ,keshtu na qarteson dhe imalli zot ne njerzve perms ullzimit tije dhe te derguarit te fundit te tije muhamedit ,me nje mrekulli shprehjesh dhe kuptimesh ligjesh si model ,funksioni te jetes dobive ne toke qe per tjetrin te duam gjthcfar duam per vete ,respektimin e te drejtes hakut dhe ndjenjen e vlerave virtytit moralit mire ne sjelljen nder njerzore,dhe gjitha gjallesave perfshi ne rrall te pare krijuesin e tyre,hakun e gjithave habitem ,se si ulleheqes qe zgjillen nga populli qe duhet te jene modeli me I mire I races,njerzore me I drejti moralshmi ,qe eshte dobiprures per popullin e vet dhe me gjere ,ne vend qe te zgjillte mendimin me te mire fjalen me te drejte ta thoshte ne menyren me te mire bukur drejte pranueshme dhe pershtateshme per te gjith,del dhe thot fjalen me te padrejte ,pa njohur pergjegjsit dhe as pasojat kunder nje populli tjeter,harrojn keto njerez se mendimi fjala dhe veprimi qe bejne ndaj tjereve eshte drejtperdrejte sikur po ja bejne vetes vet ndersa ndergjegja shpirti humbjen dhe ndeshkimin e tyre nuk jua pranon ,eshte njelloj sikur te marrin nje pasqyre ne dore ta drejtojne nga vetja ,dhe te bukur apo shemtuar do shohin vetem veten e vet ndonse mendojne te shohin dike tjeter po cte bejme keshtu zoti gjithcka krijoj ne menyre precise duke mbajtur peng sejcilin peng te vepres se vet mendimit fjales veprimit ku nese I ka te mira shperblehet dhe nese I ka te kqia pacmangeshem zoti do ti ndeshkojne ,se si e din vetem ai qe gjithcka krijoj por dicka eshte e sigurte ,qe zoti mban premtimin per cfar ka krijuar dhe folur,uroj qe ky ulleheqes dhe tjere si ky ti kuptojne mire se cfar e humb dhe cfar e nderon perderi sa humbjen nuk e deshiron dhe te drejten nderin hakun e tije e ka prioritet ne jete ta kerkojne mbrojne zhvillojne por qe nuk ja arrin dot pa jua respektuar dhe tjereve ndihmuar dhe kontribuar pa u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi ashtu si gjitha krijesat uroj te kuptojne domosdoshmerit e funksionit jetes dobive zgjilljes gjalleris shpreses siguris paqes kjo eshte qartesia, uroj qe keta njerez te duan ne te vertete me shum veten se tjeret jo tjeret me vepra dhe veten te zhgenjyer

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu