• |
ide | kryesore

Aleati Bashës: Opozita duhet të kërkojë dialog me mazhorancën

Lajme, Të fundit

Kreu i partisë Republikane, Fatmir Mediu i është rikthyer dialogut opozitë-mazhorancë, si e vetmja zgjidhje për zgjidhjen e krizës, por ndryshe nga më herët, si negociator nuk kërkojnë presidentin Ilir Meta, por ndërkombëtarët. I ftuar në studion e Report Tv, Mediu tha se kjo krizë, e cila ka “pushtuar” vendin prej muajsh, mund të zgjidhet vetëm me anë të një dialogu, teksa ka theksuar në një situatë të tillë, duhet lënë me një anë këmbëngulja për kushtin “Rama Ik”.

“Opozita duhet të kërkojë dialogë me mazhorancën. “Rama ik” patjetër, sepse është simbol i së keqes. E lidhim politikën thjesht me individ. Përgjegjësia ka një hierarki, asnjëri nuk është i imunizuar nga e keqja. Këta kanë një përgjegjësi më të madhe se personat e tjerë. Në Shqipëri, pushteti nuk është më institucional, por i liderëve partiak. Institucioni i opozitës duhet të ulet me institucionin e mazhorancës, me faktorin ndërkombëtar. Historia ka treguar që në momente të vështira është gjendur zgjidhje. Duhet ta mendojmë më afatgjatë zgjidhjen. Kemi nevojë për partnerët ndërkombëtar, se çfarë bëjmë ne janë edhe kërkesa të tyre. Në këtë pikëpamje, Komisioni Europian, SHBA dhe OSBE-ODIHR kanë shpallur interes për dialog, por nuk mund të vijnë kur ne sot jemi pjesë e një sherri. Nuk heq dorë se sa më shpejt të largohet Rama, aq më mirë, por s’e kam në dorë. Unë duhet të shikojë interesin e vendin. Nëse opozita do marrëdhënie me qytetarët dhe ndërkombëtareve duhet të lërë indinjatën”, tha Mediu në Report Tv.


5 Comments

 1. Ky vemja eshte mbetje e qelbezuar ee qeverise se shkuar kur trafikonte me pasaporte diplomatike..Te tregoje si e mori shtepine 500m2 ne pallatin e kuq te liqeni (2500 eur/m2) pastaj te flase per marreveshje. Sepse ky kete do beje edhe ne te ardhmen.Basha keta duhet ti flake sa me pare!

 2. Mos fol ne emer te opozites ti pleh !Edhe Moisiun,edhe shume te tjere qe ke sjelle ne pushtet te kane dale te kuq flake !Ke elektorat ti ?Zero!Nuk rri dot pa pushtet dhe ben gam, gam kot !Asnje dialog me hajdutet,asnje tavoline me edi ramen,terrorist !Demokratet nuk bejne kompromis me me rrugeçer e narkotrafikant !

 3. Me kete lloj aleati, dhe me lloje te tjera Prandaj PD nuk vjen kurre me ne pushtet.

  PD, start from scratch

  Nese do te mbijetosh apo te fitosh besimin e njerzve.
  Nderro njerzit dhe trego programin qartazi dhe deklaro nese nuk e zbaton largohesh. Gjithashtu zotohu qe do ja shkulesh … PS e do ja futesh pas …, kaq mjafton nje here.

 4. Basha nese e ndjen veten i ndershem me demokratet me te persekutuarit me pronaret qe quhen ish pronar duhet te vazhdoi kete rugu nuk duhet te beje marveshje me bandat e rilindjes duhet ti shkoje deri ne fund pa ramen ne krye sa per deklaraten e Mediut i ka hapur ndonje dosje rama dhe do ti justifikohet rames qe une jam qe ti te jesh krieministrit po …….

 5. Dialog do kete Rama Basha, e jo pozita opozita. Medi nuk i ke numrat qe ta fishkellej dikush. Ti je deputet vetem se Basha si ka te sigurta shifrat e votuesve ne te kunderten as do merte mundimin te bisedonte me ty. Ky eshte realiteti politik ne Shqiperi te pelqen apo jo. Jam kuder ketij sistemi zgjedhor qe krijon pushtet apsolut te kryeministrit, i cili fatkeqesisht eshte i races shqiptare qe e ka ne gjak te abuzoj me pushtetin!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu