• |
ide | kryesore

Batuta e Ramës: “Do tu shfaqem edhe kur të hapni frigoriferin”

Të fundit

Të gjithë ata që kanë lexuar sot titujt e mediave pro qeveritare, se pas ekranit, Rama do u shfaqet shqiptarëve edhe kur të hapin frigoriferin, me siguri kanë menduar se fjala është për ato familje të varfra, të cilat mallkojnë kryeministrin e radhës sa herë nuk kanë mundësi të ngopin fëmijët e tyre. Por jo, batuta është e vërtetë dhe e thënë në tjetër sens. Duke folur në inagurimin e një shkolle në Tiranë Edi Rama u premtoi të pranishmëve se nuk do të zgjatej. “…unë s’po flas më shumë akoma se ndërkohë po ju mori malli do më keni në frigorifer në vijim, së në televizor po e po”, u shpreh ai.

Në fakt, kjo është një veti e edi Ramës për të qenë autoironik për atë që e di mirë se e tallin të tjerët. Ai është i ndërgjegjshëm se ka një zaptim autokratik të kohës televizive, se i shfaqet popullit të tij në ekran me ritim e despotëve të vendeve me dikattoriale të botës. Por ndryshimi dhe ‘forca” e tij është se këtë ves, ndryshe nga tiranët autentikë dhe seriozë, Ram mundohet ta fshehë pas shallvareve, atleteve me ngjyra dhe autoironisë. Një mënyrë e mirë kjo për të bërë pak më të durueshme të padurueshmen.

©lapsi.al

15 Comments

 1. Si ne efeketin e substancave qe je, kuptoje nese mundesh. Kemi 6 vjet qe te shohim suratin sa here hapim frugoriferin, te gjithe pa perjashtim, kur e kemi bosh, kur e kemi pa energji elektrike, kur e kemi me zarzavate e fruta plot hormone qe i gjejme te kalbura me ngjyre gurkali edhe pse i kemi mare gjoja “te fresketa” ne mengjes.

  Frigoriferi ka fytyren tende bajate dhe kemi filluar te mos mbajme me frigorifer se paguajme kot energjine elektrike dhe nuk duam te shohim fytyren tende.

 2. Pergjigje langos se ores13; 49 Ti mor ndyresire gjithe jeten me dore di i biesh,, sepse haleve si ti as kurvat nuk ja u japin!!

 3. Pergjigje langos se ores13; 49 Ti mor ndyresire gjithe jeten me dore di i biesh,, sepse haleve si ti as kurvat nuk ja u japin!!

 4. Pergjigje kellires se ores13; 49 Ti mor ndyresire gjithe jeten me dore di i biesh,, sepse haleve si ti as kurvat nuk ja u japin!!

 5. E vertet esht, qe i ke bo Shqiptart te kujtojn kur ta hapin deren e frigoriferit,por Shqiptart te kujtojn ty o surrat….. dhe kur hyn ne WC.

 6. Ne nga ana jone shpresojme we t’i shfaqemi Lindes shume shpejt, Reas, neser pasneser Zahos dhe mezi po presim t’i bejme shurren teto Aneta Kolekes te varri, or pidh kurve

 7. O Qelbesire.

  O Koncesionar I ndyre. Ne zhdepe ne borxhe o I pangopur.

  E kalofsh please rinse duke vjelle cdo cent qe ke vjedur.

 8. KY KA 6 VJET QE NDODHET NE FRIGORIFERIN E ÇDO SHTEPIE .
  NUK E KENI KUPTU AKOMA PSE ESHTE BOSH I SHKRETI FRIGORIFER???
  uNE PER VETE FRIGORIFERIN E SHITA DHE BONA NJE HALE TJETER , PO DESHI PALLOSHI , BUJRUM E KA DEREN HAP .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu