• |
ide | kryesore

Tensione në industrinë e naftës, bursat europiane pësojnë rënie

Arkiva, Planet

Bursat europiane e nisën javën me vlera negative, pas hezitimeve të investitorëve për shkak të sulmit me dron mbi impiantet saudite të naftës, që shkaktoi tensione të reja diplomatike në lindje.

Çmimet e naftës u rritën ndjeshëm sot, gjë që pakësoi papritur furnizimin e botës me arin e zi dhe që ripërtëriti tensionet mes SHBA-së dhe Iranit.


Investitorët u gjendën të papërgatitur ndaj kthimit të rrezikut gjeopolitik, që i shtohet nga njëra anë shifrave makroekonomike përsëri të këqija në Kinë dhe në anën tjetër një pritjeje disi të ankthshme para FED-it”, u shpreh një analist i Saxo Banque.

Është një përzierje situatash që nxit për shumë kujdes dhe është mëse e justifikueshme të shohim sot një treg të luhatur, edhe pse s’ka ndonjë gjë shqetësuese”, shpjegoi Banque.

1 Comment

  1. keshtu analistat perfundojne analizen ,nje ilustrim interesi ,dhe asgje me shum nderkoh qe ky eshte nje ala rm nderkomtare ne gjitha pikpamjet ,per tu zevendesuar dhe normalizuar kerkesat e shillimit ,por kjo ,padrejtesi neglizhens ,mosangazhim,shpejt botes do ti sjellin situate,kautike ,te pamundeshme per tu zgjillur dhe perballuar ,deri ketu do ta ,hellin shoqerin njerzore interesi paqartesia ,mosangazhimi njesere veprimesh qe sigurojne sgjilljet e te ardhmes se afert ,kjo quhet pa aftesi dhe interes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu