• |
ide | kryesore

The Sun elozhe Florian Markut: shqiptari mund të jetë boksieri më i njohur për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë

Sport

Me vetëm tre luftime në Mbretërinë e Bashkuar, 26-vjeçari i lindur në Shqipëri, ka mbushur plotësisht impiantin ikonë në Londër, 1200-vendëshin York Hall dhe ka joshur 800 tifozë në O2 për një pasdite të vonë me katër raunde. Përmes trashëgimisë së përbashkët ballkanike, ish-luftëtari i titulluar i MMA kishte yllin e Liverpoolit, Xherdan Shaqiri, në anë të ringut në atë natë korriku në Greenëich dhe është mik i ngushtë me yjet e Arsenal, Shkodran Mustafi dhe Granit Xhaka. Të tre heronjtë e Premier mund të ishin në O2 Indigo të premten për luftimin e Markut në shfaqjen Ultimate Boxxer 5, së bashku me një pjesë të vogël të 326,000 ndjekësve të tij në Instagram, nëse të dy palët nuk do të luajnë në Londër të dielën në vijim.Kështu që grusht-hekuri ka lejuar SunSport në palestrën e tij Bushey për të shpjeguar popullaritetin dhe fanatikët e tij të çmendur në internet. Marku shprehet: “Për tifozët në Mbretërinë e Bashkuar unë jam i ri dhe i panjohur, por në Shqipëri, Greqi, Austri dhe në të gjithë Evropën, kam shumë tifozë sepse kam pasur mbi 100 luftime kickboxing dhe MMA, kam fituar tre tituj botëror dhe kam kaluar 10 vjet pa humbur. “Kam shitur rreth 800 bileta për shfaqjen O2 në korrik, por di të them vetëm 20 prej tyre që janë miq dhe familjarë. Pjesa tjetër janë tifozë që ndoshta nuk i kam takuar kurrë, madje nuk kisha pasur kurrë dy tifozë që të fluturonin nga Australia.

“Xherdan Shaqiri është një mik i imi, ai ishte një nga njerëzit O2 për luftimin tim, gjëja më e madhe për ne shqiptarët është që ne qëndrojmë të lidhur me njëri-tjetrin në të gjithë botën. Granit Xhaka dhe Shkrodan Mustafi janë gjithashtu miqtë e mi dhe, në varësi të orarit të tyre në fundjavën e luftimit tim, ata do të jenë atje.”

 

View this post on Instagram

 

Nje drek me bishen ne manchester @shaqirixherdan

A post shared by Florian Tnt Marku (@florianmarku) on

Të dy Xhaka dhe Shaqiri luajnë futboll për Zvicrën, pasi prindërit e tyre u larguan nga rajoni i shkatërruar nga lufta për më shumë siguri rreth një dekadë më parë, shumë si Marku, ndërsa familja e Mustafit u largua nga Maqedonia për në Gjermani. Të tre gëzojnë një lidhje të fortë që Marku thotë se është tipike për shqiptarët dhe se ai nuk do të tradhtojë duke treguar ndonjë secret stërvitje nga shoku i Xhakës: “Granit stërvitet me të njëjtin përgatitës fizik si unë. Nuk mund të them kush është më i fortë, nuk dua ta them, ne jemi miq dhe ai është një djalë shumë i mirë! Unë nuk jam fare tifoz i futbollit, shkoj dhe i shikoj ndeshjet e tyre vetëm kur më ftojnë. Shumë shqiptarë kanë ardhur këtu dhe nuk kanë qenë në gjendje të shkojnë në shtëpi, kështu që kur shohin dikë nga vendi i tyre ata dëshirojnë ta mbështesin atë. Në Shqipëri dhe Kosovë kemi pasur luftëra shumë të këqija dhe gjithçka ishte një rrëmujë e vërtetë, gjërat kanë qenë të qeta për 10 vitet e fundit por ne jemi ende vende të varfra. Gjërat po përmirësohen gjithmonë, por ne akoma nxjerrim burra shumë të fortë, për shkak të asaj që prindërit dhe gjyshërit tanë kanë kaluar.”

 

View this post on Instagram

 

With the Champ ? @florianmarku @vissi_pajo

A post shared by Granit Xhaka (@granitxhaka) on

Marku u zhvendos në Greqi në moshën katër vjeç, kur qeveria shqiptare u rrëzua dhe babai i tij u lodh duke parë armë të braktisura dhe njerëz të armatosur nëpër rrugë. Atje ai filloi karrierën e tij të luftimit përpara se të fitonte tituj të shumtë dhe më pas të vazhdonte rrugën për përleshje në Austri para se të arrinte në Mbretërinë e Bashkuar dhe të kthehej si boksier profesionist vitin e kaluar. Marku, i cili do të merret me Miroslav Serbanin e rrezikshëm, thotë se edhe pse nuk është në kompeticion, ngjarja gjithëpërfshirëse i përshtatet stilit të tij dhe do ta ndihmojë atë në rrugën e tij për t’u bërë një legjendë e Shqipërisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.