• |
ide | kryesore

Gjykata jep vendimin për Tahirin: Fajtor! Por nuk do të shkojë në burg

Arkiva, Lajme

Pas një maratone të gjatë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka shpallur rreth orës 21.50 të së enjtes vendimin për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Treshja e gjykatësve e ka shpallur fajtor duke e denuar fillimisht me 5 vjet burg politikanin 39-vjeçar vetem per “shperdorim detyre”.

Por ai nuk do te shkoje ne burg, pasi vepra eshte rikualifikuar dhe do te punoje 3 vjet ne sherbim prove  ne komunitet. Mesohet se kane rene te gjitha akuzat per “trafik droge” dhe “bashkepunim ne grup te strukturuar kriminal” dhe do te denohet vetem per “shperdorim detyre”.


Tahirit i eshte ndaluar te ushtroje funksione publike per 5 vjet. 

Për verdiktin, trupi gjykues ishte terhequr per vendim që prej orës 13:00. Procesi u ndoq nga afër edhe nga përfaqësues të ambasadës amerikane.

Vendimi për Tahirin u mor nga Flora Hajredinaj (foto), kryesuesja e trupës së gjyqtarëve, e cila ka në shqyrtim dhe dosjen ndaj Klement Balilit.

Ajo pati në trupin gjykues Irena Gjokën,  e njohur në karrierën e saj për dënimin e përjetshëm të dhëne për Dritan Dajtin, dhe gjykatësin Ardit Mustafaj, i cili ka në shqyrtim dhe dosjen ndaj Klement Balilit.

gjyqtaret-tahiri-vendimi

Lexo më tej:

Historia e lidhjes të Tahirit me trafikantët Habilaj 

Akuzat që artikuloi prokuroria për Grupin e stukturuar kriminal

Sipas prokurorëve, nga përgjimet, gjuha e përdorur mes të dyshuarve dhe kronologjia e drogës së trafikuar apo kultivuar, provohet se ata kishin garanci dhe se ndihmoheshin nga lart. Akuza pretendoi se ka prova që lidhin ish-Ministrin e Brendshëm me vëllezërit Moisi e Floirian Habilaj si ç’ janë  përgjimet në të cilat përmendet “shefi i madh”.

Një argument tjeter  përgjimet e realizuara nga anti-mafia italiane në të cilat Moisi Habilaj dhe partnerët e tij përmendin ish-ministrin e Brendshëm dhe po ashtu aludojnë për dhurata në bizhu për të afërmit e tij. Prokuroria përmendi dëshmitë e dy shitësve italianë dhe njëkohësisht edhe dy biseda të një personi të tretë, pjesë e grupit që i mburrej dikujt për afërsinë e Habilajve me ministrin.

Po ashtu prokuroria thekson angazhimin e vëllezërve Habilaj në rregullimin e një skafi që ishte përdorur nga ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri për të shkuar me pushime. Prokuroria paraqiti si provë faktin se Moisi Habilaj ishte paraqitur në një prej pikave hyrëse në vend me dokumente të skafit ku emri i ish-ministrit ishte shënuar si kapiten dhe po ashtu rezultonte si personi që kishte paguar disa prej shpenzimeve të personave për rregullimin e skafit në Itali.

Sipas prokurorisë përgjimet dhe provat e tjera tregonin se mes palëve kishte pasur kontakt dhe njohje. Në tërësi për Tahirin dhe ish-drejtorin e Policisë së Vlorës Jaeld Çela prokuroria kërkoi 12 vjet burg, të cilave u zbriten 4 vjet për shkak të gjykimit të shkurtuar. ©LAPSI.al

36 Comments

  1. Shtet legen..gjyqetar kurva..
   Futni ne burg ndonje per vjellje energjie elektrike, per shperdorim uji, qe ka shembur avlline para shtepis se tij pa mare leje tek lali kurva(eri) apo edvin droga, qe te kete pamje nga rruga apo ndonje qe ka bere ndonje mushke me dru pa leje per tu ngrohur dimrit.
   Keta futni ne burg se keta bythqira e kane votuar kete qeveri kurvash qe e qin mafja e droges para dhe prapa..
   Rrofre populli jone bythqire qe e qin fort kjo qeveri mafje me ed drogen, sajme qorrin, fatmir xhafen, bushin, doshin, dakon, prengen, roshin, frrokun, shullazin, lul berishen dhe kajmakun me shoke te tjere plot nga pas???????????

   1. Mos komentoni kot , se nuk ja u kane fajin Gjyqtaret. Me ate pune te dobet qe bene prokuroret nuk kishte cfare te bente gjykata.
    Imagjinoni qe ne fillim prokuroret bene gagimin fatal qe kerkuan 12 vite burg kur akuza kryesore ishte ‘grup i strukturuar kriminal’ . Kjo ishte gafe e pafalshme.
    Pastaj prokuroret nuk arriten ne asnje momont te vertetonin me fakte akuzat e tyre. Te vetmet probleme te veshtira per Tahirin ishin ceshtje e radarve dhe ajo e thirrjes se nje vartesi per ti rreguluar skafin ne Greqi. ( qe futet ne akuzen e shperdorimit te detyres) .
    Por ne asnje moment prokuroret nuk vertetuan asnje nga akyzat e tyre , nuk nxorren asnje fakt qe e lidhte drejteperdrejt Tahirin me ato akuza.
    Gjykata verproi ne menyre shembullore.

 1. Cfare gallate!
  Cfare Peshku i Madh!
  Cfare bufonerie!
  Ia hodhi me sherbim prove per 3 vjet dhe rane akuzat per trafik!
  E kuptoni qe SHANTAZHI FUNKSIONOI???

 2. Keta o bien te gjithe bashke ne burg me gjithe Ramen, o keta nuk ka perendi e amerikane e gjermane qe t’i rruajne trapin!
  Ku e ke peshkun e madh o Donald Lu???
  E kuptove tani qe Rama dhe Tahiri jane bashke ne te njejten tave Peshku?

 3. Prisnit ndonje gje tjeter? U paralajmerua qe ne mengjes qe do denohej per shperdorim detyre dhe nuk do bente burg.

 4. Edhe shperdorimin e detyres nuk e pelqeu Tabiri yne! RROFTE REFORMA NE DREJTESI!
  U KEPUTEN MU NE BYTHE!
  E DEGJOJ NE KETO MOMENTE DHE ME VJEN PER TE VJELLE. FLET BUDALLALLEQE.TE GJITHE ATA FSHATARE QE KANE PUNUAR ME 2000 DITA NE PLANTACIONET E TIJ E DINE SHUME MIRE SE SA I PAFAJSHEM ESHTE TAHIRI.
  BILES TALLTE BYTHEN DUKE KESHILLUAR GAZETARET TE RUHEN NGA KUSHERINJTE.
  PERFUNDIMISHT NUK BEHEMI ME! POSHTE SHQIPERIA! IU SHOFTE FARA!

 5. Edhe shperdorimin e detyres nuk e pelqeu Tabiri yne! RROFTE REFORMA NE DREJTESI!
  U KEPUTEN MU NE BYTHE!
  E DEGJOJ NE KETO MOMENTE DHE ME VJEN PER TE VJELLE. FLET BUDALLALLEQE.TE GJITHE ATA FSHATARE QE KANE PUNUAR ME 2000 DITA NE PLANTACIONET E TIJ E DINE SHUME MIRE SE SA I PAFAJSHEM ESHTE TAHIRI.
  BILES TALLTE BYTHEN DUKE KESHILLUAR GAZETARET TE RUHEN NGA KUSHERINJTE.
  PERFUNDIMISHT NUK BEHEMI ME! POSHTE SHQIPERIA! IU SHOFTE FARA!

 6. Rrofte reforma agrare ne drejtesi. Rrofte blejtingu. Rrofte prekurorja e pergjithshme e perkoheshme e perjeteshme dmth. Alta Barku. Populli ju don shume dhe eshte gati te jape nga ditet e tija per ju.

 7. akoma se keni kuptu qe i pari qe do shkoje brenda eshte ilir meta. i dyti sali berisha dhe i treti edi rama. kjo eshte rradha amerikane. kta jane cironka

 8. Per shperdorim detyre Kryeministri duhej te ish kalbur ne burg. Veliaj pas tij. Kjo eshte shaka e madhe por asgje qe nuk pritej. Se per shperdorim detyre, Tahiri me shume duhej dnuar per ato telefonatat me drejtoret e policise ne Diber. Po varja. Ne apel tahiri do dale i pafajshem edhe per kete akuze e do kthehet si hero ne politike per te zezen e Erjon Velise.

  1. Tamam e ke thene o vlla. Po qe denuar 5 vjet pse mori ne telefon privatisht policin per defektin e skafit eshte turp i madh, qe tregon qe kjo eshte nje gje super e stisur. Para 2 muajsh me skafin e policise i bene nje xhiro cunit te Salvinit per qejf. Me kete standart do ishte denuar 10 vjet Salvini, se eshte me e rende se e Sajes. Ai thjesht kerkoi falje dhe vazhdoi punen. Me kete akuze ne apel shpallet i pafajshem me siguri dhe do filloje prap te merret dite e nate me kalamajt e Saliut. Une, pervecse per kanabisin, vetem per kete e mbaj mend.

 9. Nuk kish si ndodhte ndryshe. I joti mishin ta han por kocken ta ruan. Nqs denohej ky autiku me syze do hapte gojen dhe e gjithe rilindja do te implikohej. Rendesi ka qe Partia qendron si shkemb graniti buze adriatikut dhe dylberet autike mund ta shijojne supen rehat sonte

 10. Po pse o njerez kush eshte me i rrezikshem Tahiri qe toleroi mbjedhjen e hashashit,gje te cilen e bente Sala me Lazaratin per 30 vjet,apo Sala me Bashen e me Mediun qe hodhen ne ere nje fshat te tere dhe nuk iu hyri gjemb ne kembe,gjithashtu vrane 4 qytetare me duar ne xhepa dhe prape nuk u hyri gjemb ne kembe?????

  1. Ata jane thjesht nje pjesez e pisllekut. Ceshtja eshte sabotuar qe ne prokurori. 2 vjet nuk kan bere asnji lloj investigimi, thjesht kane paraqitur ate cka dihet boterisht.

 11. Molotof injoranti, fajin per Gerdecin mos e kerko ke Saliu por te departamenti mbrojtjes se USA. Jane pak te ngatarruara keto pune dhe sbesoj se i kap inteligjenca jote. Sa per 21 Janarin fajtore ka nga te dy palet por ate qe qelloi sikur e ngriti ne detyre Kadriu jot i madherishem gje qe ve ne dyshim shume gjera.Jo per cdo gje fajin e ka Saliu, me beso sme rruhet shume per Saliun dhe gjiteh Salite e KAdrite ne ate vend te botes se 4

 12. Nje big applause for Judges! Hallall cekani drejtesise, ja prishet imazhin Rames. Seriozisht bravo gjykata paracsectu shkrijne.

 13. Shtet legen..gjyqetar kurva..
  Futni ne burg ndonje per vjellje energjie elektrike, per shperdorim uji, qe ka shembur avlline para shtepis se tij pa mare leje tek lali kurva(eri) apo edvin droga, qe te kete pamje nga rruga apo ndonje qe ka bere ndonje mushke me dru pa leje per tu ngrohur dimrit.
  Keta futni ne burg se keta bythqira e kane votuar kete qeveri kurvash qe e qin mafja e droges para dhe prapa..
  Rrofre populli jone bythqire qe e qin fort kjo qeveri mafje me ed drogen, sajme qorrin, fatmir xhafen, bushin, doshin, dakon, prengen, roshin, frrokun, shullazin, lul berishen dhe kajmakun me shoke te tjere plot nga pas???????????

 14. Keni degjuar ndonjeher qe kurvat te denojn kurvin, jooooo ateher perse lodheni me com boshe.Rrini urte o dele pa hunde.

 15. Ju qe menduat e shpresuat te kete drejtesi dje,sot e sa te jete mafia ne pushtet,thjesht ndjej keqardhje per ju !!!Cili/cila mund te beje drejtesi ne kete vend ku mafia drejton çdo gje ?Mafia i ka te gjitha pushtet,te gjitha !Nga e dinte i pandehuri gjate gjithe dites se do denohej per shperdorim detyre,kur nuk akuzohej nga shteti i Arta Markut ?!Jemi katandisur ne nje rrezik potencial per Europen edhe me larg po te doni !Eksportojme pafund krim ne boten e qyteteruar,shqiperia po zbrazet edhe nga mendja e saj dhe çfare po mbetet ne kete vend ?Shteti i Mafias se ndertuar nga rilindja e edvin rames,i semuri psiqik dhe risk i padiskutueshem per kombin shqiptar !Zoti e ruajte nga çfare ka ngelur ne kete vend qe plaçkitet,vidhet, tallet e zbrazet çdo dite nga banda e partise socialiste dhe hijenat afersaj !

 16. Te them te drejten deri ne momentin e fundit kujtova se rama po e shiste tahirin me qellim te shpetimit te lekures sevet,por presjoni beri punen e vet prandaj u shty me 6-7-ore vendimi.Nga njera ane me mire qe ndodhi keshtu ,tek e fundit shqiperia nuk fitonte gje nga denimi i simir tahirit persa kohe regjizori i te gjithe kriminalitetit ne shqiperi edi rama mbetet jashte.Tani shqipetaret e ndershem qe kan besuar qofte dhe 1 perqind tek reforma ne drjtesi tani nuk kan me shpres,un besoj fort se tan do filloj furtuna per edi ramen .

 17. Fajtori pa faj mori lehtësira nga shefi i madh, pasi ky i fundit, çkodoi mesazhet e ministrit që deshëm e duam sa të rrojë shefi me sojsorollopin e tij. Bulimia i ka zënë si mallkim për ne dhe ata vetë , një ditë do t’i zërë. Kështu thonë fallxhoret rrugëve…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.